طرح جدید مجلس برای تأمین ۴هزار میلیارد تومان قیر رایگان در سال ۹۸

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با توجه به اعتراض نمایندگان مجلس مقرر شده که سازمان برنامه و بودجه هر چه سریع تر اعتباری...
طرح جدید مجلس برای تأمین ۴هزار میلیارد تومان قیر رایگان در سال ۹۸

فرار متقاضیان واقعی از بازار مسکن

بازار مسکن در آستانه دوره رکود خود قرار گرفته و با کاهش شدید معاملات روبه‌روست. بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی،...
فرار متقاضیان واقعی از بازار مسکن
مهم ترین خبرها
یادداشت
بازار مسکن چگونه رونق می‌گیرد؟

بازار مسکن چگونه رونق می‌گیرد؟

مجید سلیمی بروجنی، تحلیلگر اقتصادی
خانه به مثابه کالا

خانه به مثابه کالا

سیدمحمد بهشتی-کارشناس معماری و میراث فرهنگی
احداث موزه معماری؛ حفظ میراث ملی

احداث موزه معماری؛ حفظ میراث ملی

محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران
تحلیل
گفتگو
گزارش
در حالیکه اعلام شده ثبت نام طرح ملی مسکن از شهریورماه آغاز می‌شود گزارشها حاکی از این است که هنوز شرایط ثبت نام کنندگان اعلام نشده و سامانه این طرح نیز آماده نشده و دارای ایراداتی است.
رئیس اتحادیه صنف مشاورین معاملات املاک مشهد گفت: قیمت اجاره مسکن و خرید آن در این کلانشهر از ابتدای تابستان تاکنون نسبت به فصل بهار ۱۰ تا ۲۰ درصد افت داشت.
عملیات اجرایی احداث حدود ۲۰ هزار واحد مسکونی متعلق به برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن شهرهای جدید طی چند روز آینده با حضور رئیس جمهور از طریق ویدئو کنفرانس آغاز خواهد شد.
مرکز آمار ایران اعلام کرده است قیمت فروش یک متر مربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در بهار ۱۳۹۸ نسبت به بهار ۹۷ در شهر تهران ۶/۱۷۴ درصد افزایش داشته است.
جمعیت مستأجران به‌تبع تداوم روند صعودی قیمت مسکن در چند دهه اخیر افزایشی بوده و طبق آمار در سال ۹۵معادل ۴.۱درصد نسبت به سال ۹۰افزایش یافته است. این مسئله تا حد زیادی به بالا رفتن دوره انتظار خانه‌دار شدن بازمی‌گردد که براساس داده‌های موجود از بازار مسکن، فعلاً به بیش از ۵۰سال رسیده است.
میزان افزایش قیمت زمین مسکونی خالی یا ملک مسکونی کلنگی در شهر تهران، حتی از افزایش قیمت ارز هم بیشتر بوده است! بنا به آخرین گزارش مرکز آمار ایران، میزان افزایش قیمت زمین در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته، حدودا ۱۷۵ درصد بوده است.
 استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: متاسفانه در معماری امروز توسعه سنتی همراه با مدرنیته کمتر مورد توجه است از این رو باید بر توسعه سنتی نو و مدرنیته بیش از پیش توجه کرد.
پژمان گفت: تامین منابع برای بازآفرینی شهری ۱۴۱ هزار هکتار بافت هدف که ۲۱ میلیون نفر جمعیت کشور و ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی را در خود جای داده است به عنوان تقاضا روی میز دولت قرار گرفته است.
 تعداد معاملات حوزه مسکن تهران در بهار سال جاری نسبت به بهار سال ۹۷، افت داشته است، به نحوی که بیشترین افت با رقم بیش از ۴۵ درصدی در خرید و فروش ملک مسکونی رخ داده است.
به‌تازگی دولت در قالب یک فراخوان بخش خصوصی را به عرضه گسترده مسکن در قالب قراردادهای مشارکتی دعوت کرده است.
هر فردی که می‌خواهد خانه بخرد، در وهله اول باید با «خودش ببیند که چند- چند» است.یعنی چقدر پول نقد دارد و چقدر می‌تواند روی وام بانکی حساب کند.حال این سؤال مطرح است که با افزایش قیمت مسکن در شهرهای مختلف طی دو سال اخیر، تا چه اندازه(چند درصد)می توان روی وام بانکی حساب باز کرد و خریدار چقدر باید پول داشته باشد؟
 مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: از محل حساب ۱۰۰ امام، به‌ازای هر واحد تا سقف هشت میلیون تومان دیگر برای کسانی‌که بضاعت مالی کمتری دارند کمک می‌شود، که از محل این دو منبع، کار بازسازی ۱۸ هزار واحد مسکن انجام می‌شود.