کد خبر: ۲۴۲۰۱
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۰ - ۲۴ شهريور ۱۳۹۴ 15 September 2015
مسوولان و دست‌اندرکاران در وهله نخست باید انگیزه‌های لازم را برای جامعه مهندسی ایجاد کنند و پس از آن انتظار حضور حداکثری مهندسان را خواستار باشند
سازه نیوز:مسوولان و دست‌اندرکاران در وهله نخست باید انگیزه‌های لازم را برای جامعه مهندسی ایجاد کنند و پس از آن انتظار حضور حداکثری مهندسان را خواستار باشند. همچنین سازمان نظام‌مهندسی ساختمان جدا از آن که یک نهاد صنفی باشد برای مهندسان، نهادی اقتصادی نیز به‌شمار می‌آید.

کامران گودرزی، عضو انجمن مهندسان معمار و شهرسازی، در بیان چگونگی ترغیب جامعه مهندسان جوان جهت حضور در انجمن‌ها، تشکل‌های مهندسی و همچنین انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان به عنوان هیأت مدیره، بازرس و همچنین در سایر حوزه‌های مهندسی گفت: حضور مهندسان؛ به‌ ویژه مهندسان جوان در سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان بستگی به تأمین منافع مهندسان دارد. از آنجایی که حضور مهندسان در تشکل‌ها، انجمن‌ها و حتی عضویت در سازمان‌های نظام‌مهندسی نفع اقتصادی برای مهندسان ندارد، لذا شاهد عدم حضور حداکثری مهندسان در کلیه اموری هستیم که با آن‌ها ارتباط مستقیم دارد.

عضو انجمن صنفی مهندسان صنعت ساختمان افزود: اعضای جوان جامعه مهندسی منافعی در انتخابات ندارند و به همین خاطر نیز حضور در چنین مجامعی برای آن‌ها جذابیتی ندارد. این مساله؛ به‌ویژه برای مهندسان پایه ۳ که در شهر تهران هیچ‌ گونه امکان فعالیتی ندارند، مصداق دارد و باید مسوولان سازمان‌های نظام‌مهندسی در جهت رفع مشکلات مهندسان جوان برآیند و در حد امکان از پتانسیل‌های آن‌ها استفاده کرده و در مقابل امکان فعالیت و معرفی به جامعه حرفه‌ای مهندسی را برای آن‌ها ایجاد کنند.

عضو انجمن مهندسان مشاور معمار و شهرسازی در بیان راهکارهای ترغیب و حضور مهندسان جوان در انتخابات نظام‌مهندسی گفت: مسوولان و دست‌اندرکاران در وهله نخست باید انگیزه‌های لازم را برای جامعه مهندسی ایجاد کنند و پس از آن انتظار حضور حداکثری مهندسان را خواستار باشند. همچنین سازمان نظام‌مهندسی ساختمان جدا از آن که یک نهاد صنفی باشد برای مهندسان، نهادی اقتصادی نیز به‌شمار می‌آید.

عضو جامعه مهندسان مشاور ایران معتقد است: در صورت رفع موانع و تأمین منافع اقتصادی، جامعه مهندسی خودبه‌خود ترغیب می‌شود و نسبت به اتفاقات این حوزه حساسیت بیشتری نشان می‌دهد.

گودرزی حضور حداکثری افراد باتجربه را به منافع آن‌ها در سازمان‌های نظام‌مهندسی مرتبط دانست و افزود: قوانین موجود برای افراد پایه ۳ مهندسی تسهیلاتی در نظر نگرفته و آن‌ها را در جامعه مهندسی عملا نادیده گرفته است، بنابراین این گروه از جامعه مهندسان با این روش به‌ویژه در شهرهای بزرگ هیچ‌گاه رشد نخواهند کرد و ضرورت دارد تمهیداتی از سوی مسوولان در نظر گرفته شود تا ارتباط این بخش عمده از مهندسی با پایه‌های بالاتر و افراد باتجربه برقرار شود و از این پتانسیل‌ها به بهترین شیوه استفاده شود.

وی با تأکید بر قطع ارتباط بین مهندسان پایه ۳ با دیگر مهندسان، ادامه داد: بخش‌نامه‌ها و آیین‌نامه‌های سازمان‌های نظام‌مهندسی در مورد به کارگیری از نیروهای مهندسی جوان کشور نیز کافی نیست.

عضو انجمن مهندسان شهرسازی و معمار عدم حضور بانوان در نظام‌مهندسی ساختمان را منوط به نداشتن منافع در این حوزه عنوان کرد و گفت: بحث‌های نظارت و اجرا مباحثی در مهندسی است که زنان کمتر به آن گرایش دارند اگرچه در این حوزه نیز بانوان قابلی از نظر کاری وجود دارند.

گودرزی ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی را مبنی بر منع شرکت کارکنان وزارت کشور، شهرداری و شورای اسلامی شهر و روستا در انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان به عنوان هیأت مدیره، بازرس و عضویت در شورای انتظامی حرکتی روبه جلو دانست و گفت: ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی ابلاغیه مهمی است از این جهت که به سازمان‌های نظام‌مهندسی فرصت استقلال را می‌دهد تا بتوانند به سازمانی حداقل نیمه مردمی که اداره آن‌ها توسط بخش‌های نیمه خصوصی است، تبدیل شوند. نظام‌مهندسی ساختمان خانه دوم دولتی‌ها نیست اگرچه حضور افراد بازنشسته سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی همچنان بازتاب دهنده افکاری است که بخش خصوصی را نادیده می‌گیرد.

مرجع :اسکان نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر: