کد خبر: ۳۶۳۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۹ - ۲۲ تير ۱۳۹۶ 13 July 2017
پژوهشگران دانشگاه شریف موفق به تولید کیسه هایی شدند که علاوه بر ماندگاری کمتری در طبیعت، منجر به کاهش وابستگی به نفت، کمرنگ کردن رد پای کربن در جوامع و جلوگیری از صدمات زیست محیطی شده اند.

 بیست و یک تیر روز جهانی «نه به پلاستیک ها» است. پلاستیک ها که عمده مصرفشان در صنایع بسته بندی است، دارای پسماندی هستند که می توانند تاثیرات مخربی بر محیط زیست داشته باشند بنابراین دغدغه جهانی برای نامگذاری چنین روزی را برانگیخته اند.

جمعی از محققین دانشگاه صنعتی شریف در گروه تحقیقاتی مواد پلیمری دانشکده مهندسی و علم مواد این دانشگاه به منظور یافتن راه حلی برای کم کردن آثار مخرب پلاستیک در جوامع، با انجام یک دهه تحقیقات گسترده در زمینه پلاستیک های دوستدار محیط زیست موفق به صنعتی سازی خانواده جدیدی از پلیمرها شده اند که می توانند جایگزین پلاستیک های نفتی باشند.

این دسته از پلیمرها از منابع تجدیدپذیر تهیه می شوند و ماندگاری کمتری نیز در طبیعت دارند. کاهش وابستگی به نفت، کمرنگ کردن ردپای کربن در جوامع و همچنین جلوگیری از صدمات زیست محیطی پلاستیک ها از جمله دستاوردهای این محصول است.

این محصول برای اولین بار در ایران در یک شرکت دانش بنیان کشور متشکل از فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و حمایت های رضا باقری استاد دانشکده مهندسی و علم مواد به تولید انبوه رسیده است.

این خانواده از پلاستیک ها مبتنی بر زنجیره های تهیه شده از نشاسته طبیعی است و با برخی دیگر از رزین های زیست های زیست پایه مثل PLA و غیر زیست پایه اما زیست تخریب پذیر مثل PBAT سازگار و برای بهینه سازی خواص با نانوالیاف سلولز نیز تقویت شده اند.

این نانوکامپوزیت که به صورت یک اختراع ملی نیز به ثبت رسیده و دارای گواهی از مرجع جهانی تضمین کیفیت محصولات دوستدار محیط زیست (انستیتوی وینکوته در بلژیک) است.
منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر: