کد خبر: ۳۸۷۵۹
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۲ - ۱۳ دی ۱۳۹۶ 03 January 2018
شهردار تبریز با بیان این‌که گسل‌های خطرناک کشور، یک به‌یک فعال شده و لایه‌های زمین در حال حرکت است، گفت: زلزله بیخ گوش تبریز بوده و دیر یا زود اتفاق می‌افتد؛ اما متاسفانه بسیاری از ما هنوز این خطر مهیب را جدی نگرفته‌ایم.
ایرج شهین‌باهر در جلسه شهرستانی ستاد بازآفرینی شهری،  اظهار کرد : بخش عمده‌ای از نگرانی‌های زلزله و حاشیه‌نشینی تبریز، ناشی از اهمیت‌ ندادن به این  موضوع است؛  تا کنون اقدام عملی و تحول‌سازی در بافت حاشیه‌نشینی تبریز صورت نگرفته و اوضاع طوری است که پس از ۳۰ سال، یک‌ سری اقدامات محدود را کارنامه موفقی می‌دانیم . 

وی با بیان این‌که  در همه‌جای دنیا، راهکارهای علمی و موثر در مورد مقاوم‌سازی حاشیه‌نشینی اجرا شده است،  گفت : در صورت عدم جدیت، برگزاری کارگروه‌ها و جلسات پی‌درپی، بی‌فایده خواهد بود . 

شهردار تبریز در مورد همکاری با یک شرکت ترکیه گفت: این شرکت تجربه مشابهی را در حاشیه‌نشینی آنکارا داشته و آماده است تا در مساحت هر یک از سکونتگاه‌های حاشیه‌نشین، مسکنی ایمن و مستحکم بسازد . 

شهین‌باهر افزود: با فراهم بودن بسترهای لازم ، تسهیلات مختلف شهرداری تبریز در پروژه‌های حاشیه‌نشینی و بافت‌فرسوده، از جمله ارائه پروانه رایگان در تراکم مجاز، پشتوانه‌ای است که می‌تواند منجربه تحولات مهم در این بخش‌ها شود. 

وی تاکید کرد: دولت باید کمک کند تا وام کم‌بهره وارد حاشیه‌نشینی کنیم. این توجه از سوی دولت، یک گام اساسی برای تحکیم حاشیه‌نشینی تبریز است . 

شهردار تبریز گفت : مالکیت زمین‌های مربوط به طرح‌های حاشیه‌نشینی، باید تعیین‌تکلیف شده و در صورت هر گونه سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های عملیاتی با اطمینان‌خاطر پیگیری شود. اگر این زمین‌ها، مربوط به اراضی ملی است، باید آزاد شود، در غیر این صورت، با توجه به سکونت ۴۰ ساله حاشیه‌نشینان، مالکیت این زمین‌ها هر چه سریع‌تر باید قطعی و قانونی شود . 

شهین‌باهر با بیان این‌که این دو بحث، بخش مهم مشکل توانمندسازی حاشیه‌نشینی تبریز است، گفت:  در صورت توجه دولت به این دو موضوع، شهرداری می‌تواند نقش اساسی در تحکیم و ایمن‌سازی بافت‌های بدمسکن حاشیه شهر ایفا کند . 

وی با اشاره به این‌که  ۹۵ درصد متریال‌های ساختمانی مورد نیاز برای این امر، در استان فراهم است، خاطرنشان کرد: گروه‌های صنعتی استان، می‌توانند با تشکیل کنسرسیومی، به صورت سرمایه‌گذاری غیرنقدی، مشارکت کرده و وارد طرح‌های عمرانی حاشیه‌نشینی شوند . 

وی تصریح کرد : البته تمام این طرح‌ها، مشروط بر این‌ است که مشکل مالکیت زمین ، به صورت قطعی حل شود . 

شهردار تبریز با انتقاد از برخی سهل‌انگاری‌ها در مورد بررسی برنامه‌های ستاد بازآفرینی گفت: متاسفانه بعضاً ضرورت‌های حیاتی این موضوع، طی شاخه‌به‌شاخه‌های مختلف، تاثیرگذاری عملی خود را از دست می‌دهد؛ نباید رویه، طوری باشد که یک کارمند با صورت جلسه بالادستی بر اساس سلیقه خود،  برخورد کند . 

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد:  باید از سیستم اداری خارج شده و با تعصب و همت، تخصص و تجربه خود را معطوف آمادگی در برابر زلزله و سایر حوادث مشابه کنیم . 

در جلسه شهرستانی ستاد بازآفرینی شهری، مسئولان متولی در حوزه سامان‌دهی سکونتگاه‌های غیررسمی و نوسازی بافت‌های فرسوده، گزارشی از عملکرد حوزه اجرایی خود ارائه دادند . 
برچسب ها: شهین باهر
نام:
ایمیل:
* نظر: