کد خبر: ۳۹۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۲ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ 06 March 2018
رئیس اتحادیه مشاوران املاک:
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قیمت مسکن در سال آینده از شاخص تورم عمومی عبور خواهد کرد اما به هیچ وجه شاهد جهش قیمت مسکن در سال آینده نخواهیم بود، گفت: عقل سلیم حکم می‌کند که مالکان واحدهای مسکونی خود را خالی از سکنه نگه ندارند.


مصطفی‌قلی خسروی در اولین نشست خبری خود با اشاره به اینکه در هیچ کجای دنیا مشکل مسکن به شکل صد درصد حل نشده و ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست، گفت: قطعاً با تلاش دولت دوازدهم اگر بتوانیم به تجارت جهانی برسیم شکوفایی اقتصادی را خواهیم داشت.

وی در خصوص لزوم دریافت کد رهگیری در معاملات مسکن، گفت: بنده بنیانگذار کد رهگیری هستم به طوری که در همان روزهای نخست برای آشنایی مردم با کد رهگیری ۴۰۰ شهر و ۳۰ استان را با این موضوع آشنا کردیم. پس بنابراین دریافت کد رهگیری جزو مطالبات مردم است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سؤال که ظاهراً دیوان عدالت اداری گفته است که دریافت کد رهگیری باید لغو شود، اظهار داشت: در قانون نظام صنفی تأکید شده است که بالاترین تصمیم‌گیرنده اصناف کمیسیون عالی نظارت و اتاق بازرگانی ایران است. پس بنابراین این کمیسیون و اتاق بازرگانی خواستار این هستند که کد رهگیری دریافت شود پس اگر واحد صنفی از دریافت کد رهگیری در معاملات مسکن خودداری کند تخلف صنفی کرده است.

خسروی با اشاره به اینکه دریافت کد رهگیری از پولشویی نیز جلوگیری خواهد کرد، گفت: کد رهگیری برای امنیت اجتماعی و امنیت معاملات است پس کسی حق ندارد در معاملات مسکن برای دریافت کد رهگیری از متعاملین درخواست پول کند.

*  مذاکره با اداره مالیات برای حذف دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مستأجر

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص دریافت مالیات بر ارزش افزوده گفت: تمام صنوف نسبت به دریافت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معترض هستند پس بنابراین اتحادیه املاک با معاون امور مالیاتی در حال مذاکره برای حذف دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مستأجران است چرا که مستأجران هر سال جابه‌جا می‌شوند و نباید از آنها مالیات دریافت کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا پیش‌بینی شما از قیمت مسکن در سال آینده چگونه خواهد بود؟ گفت: ۴ مؤلفه طلا، ارز، حامل‌های انرژی و بورس بر بازار مسکن و قیمت اثرگذار است چرا که این روزها مردم به خوبی این ۴ مؤلفه را رصد کرده و اطلاعات آن را دریافت می‌کنند پس وقتی هر گونه تغییر و تحولی در این ۴ مؤلفه صورت بگیرد بازار مسکن نیز متأثر از آن تغییراتی در آن ایجاد می‌شود.

خسروی با اشاره به اینکه قیمت مسکن در ۴ ماه گذشته تغییراتی داشته است، گفت: در بررسی که سامانه املاک و مستغلات در یک بازه زمانی ۱۳ روزه در سال ۹۵ و سپس در سال ۹۶ انجام دادند متوجه شدیم که آمار معاملات به دلیل اینکه نرخ ارز به شدت تغییر کرد تا حدودی کاهش یافت.

به گفته وی، کل قراردادهای کشور در سال ۹۵ از یکم اسفند تا ۱۳ اسفند همان سال ۴۷ هزار و ۸۱۳ قرارداد و در سال ۹۶ از یکم اسفند تا ۱۳ اسفند سال جاری کل قراردادها ۴۵ هزار و ۱۹۹ قرارداد بوده است.

وی افزود: در شهر تهران نیز آمار معاملات به دلیل نوسانات نرخ ارز کاهش داشت به طوری که در بازه زمانی یکم اسفند ۹۵ تا ۱۳ اسفند ۹۵ کل قراردادها در شهر تهران ۱۵ هزار و ۴۴۳ قرارداد و از یکم اسفند تا ۱۳ اسفند سال جاری در شهر تهران کل قراردادها ۱۲ هزار و ۸۵۸ قرارداد بوده است.

خسروی تأکید کرد: پس هر گونه تغییر و تحولات در بازار ارز که باعث می‌شود سرمایه‌ها برای سود بیشتر به آن سمت کشیده شود باعث می‌شود بازار مسکن از لحاظ تعداد معاملات کاهش یابد البته باید اذعان کرد این کاهش قرارداد تنها به دلیل بالا رفتن نرخ ارز نبود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تأکید کرد: انتظار مردم از فروشنده‌ها برای بررسی بیشتر و احتمال رشد قیمت در سال ۹۷ باعث شد تا معاملات مسکن کاهش یابد.

وی خاطرنشان کرد: در بهمن ماه سال جاری تعداد معاملات نسبت به سال گذشته ۱۷.۷ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد داشته است.

خسروی با تأکید بر اینکه التهاب بازار در کوتاه‌مدت باعث کاهش معاملات شد تصریح کرد: قطعاً در بلندمدت مجدداً سرمایه‌ها وارد بخش مسکن خواهد شد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک، ادامه داد: همان‌طور که معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی پیش‌بینی کرد که قیمت مسکن در سال آینده ۲ درصد از شاخص تورم عبور خواهد کرد بنده نیز پیش‌بینی می‌کنم قیمت مسکن از شاخص تورم عبور خواهد کرد اما با قاطعیت اعلام می‌کنم جهش قیمت مسکن نخواهیم داشت.

وی اضافه کرد: در سال‌های ۶۸، ۸۶ و ۹۱ جهش قیمت مسکن داشتیم، به طوری که جهش قیمت مسکن در سال ۹۱ باعث شد توان و قدرت خرید مردم کاهش یابد به طوری که هنوز قدرت خرید مردم به آن حدی که باید برسد نرسیده است.

خسروی با اشاره به اینکه توجه دولت به بافت فرسوده پیام‌آور خوبی برای تولید مسکن است، گفت: متأسفانه هنوز دولت به بخش خصوصی رویکرد ندارد بنابراین باید اذعان کرد دولت به تنهایی نمی‌تواند در بافت فرسوده و احیای آن موفق باشد. بنابراین دولت‌ها تاجر خوبی نیستند اما می‌توانند ناظر خوبی باشند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در خصوص اینکه در سال گذشته و در دوره ریاست قبلی اتحادیه املاک پروژه‌ای به نام «فست‌ملک» راه‌اندازی شد آیا این پروژه به سرانجام رسید و آیا آن را تأیید می‌کنید یا خیر، گفت: بنده هنوز فست‌ملک را لمس نکردم و نمی‌دانم چیست پس اگر فست‌ملک به نفع اعضای صنف و مردم باشد قطعاً آن را جلو خواهیم برد اما بنده هنوز فرصت نکردم که ببینم فست‌ملک چیست. بنابراین تصور بنده این است که این پروژه در همان زمان تبلیغاتی بوده است.

وی در خصوص واحدهای خالی از سکنه در تهران نیز گفت: بنده هنوز متوجه نشدم که چرا برخی از مالکان واحدهای مسکونی خود را خالی از سکنه نگه می‌دارند اما باید تأکید کرد هیچ عقل سلیمی حکم نمی‌کند و اجازه نمی‌دهد که خانه‌ها خالی از سکنه بماند.

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: