کد خبر: ۴۰۳۵۹
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ 16 April 2018
رایزن بازرگانی ایران در پاکستان گفت: بندر گوادر و چابهار برای رشد و توسعه منطقه می توانند مکمل یکدیگر باشند.
به گزارش سازه نیوز، مراد نعمتی زرگران در پاسخ به این پرسش که قراردادی بین ایران و پاکستان در خصوص خواهرخواندگی بنادر چابهار و گوادر به امضا رسیده است حال این قرارداد چه وضعیتی را برای فعالیت های اقتصادی مشترک در بنادر مزبور پیشروی جمهوری اسلامی قرار می دهد؟ اظهار کرد: اگر این ارتباط برقرار شود و پاکستان بتواند از طریق ایران به کشورهای آسیای میانه دسترسی داشته باشد هم از حیث امنیتی و هم اقتصادی برای کشور مقرون به صرفه خواهد بود.

وی افزود: با توجه به ظرفیت بالای اقتصادی در منطقه و آسیای میانه بنادر چابهار و گوادر به عنوان دو بندر «خواهر خوانده» در کنار یکدیگر می توانند در بالا بردن سطح زندگی مردم، توسعه اقتصادی و تجاری نقش پر رنگی ایفا کنند.

رایزن بازرگانی ایران در پاکستان گفت: مزیت ترانزیتی که ایران بواسطه همسایگی با ۱۵ کشور دارد ارتباط بین بنادر گوادر و چابهار دسترسی پاکستانی ها را به کشورهای آسیای میانه تسهیل می کند.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه در سفر اخیر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی به پاکستان از مقامات این کشور برای سرمایه گذاری در بندر چابهار دعوت بعمل آمده است.

نعمتی زرگران تصریح کرد: همکاری های ایران برای توسعه بندر چابهار محدود به کشورهند نیست بلکه جمهوری اسلامی ایران ازظرفیت همه کشورها بالاخص همسایگان برای توسعه بندرچابهار استفاده خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پاکستان یک کشور مهم و همسایه برای ایران در منطقه قلمداد می شود، گفت: روابط با پاکستان برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت فوق العاده است.

رایزن بازرگانی ایران در پاکستان افزود: ویژگی های مهمی همچون وجود مرزهای مشترک طولانی به طول بیش از ۹۰۰ کیلومتر بین دو کشور، اقتصاد مکمل، موقعیت ترانزیتی ممتاز به صورت متقابل همه و همه می تواند زمینه ساز گسترش مناسبات همه جانبه به ویژه همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان تهران و اسلام آباد باشد.

وی در ادامه یادآورشد: رویکرد جدید دولت جمهوری اسلامی گسترش مناسبات با همسایگان است که پاکستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر: