کد خبر: ۴۱۰۸۷
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ 09 May 2018
امسال خانه بخریم یا نه؟، این سوالی است که این روزها تقریبا بین تمام افرادی که طی سال‌های اخیر به دنبال خرید آپارتمان در تهران و دیگر شهرهای ایران هستند،مدام تکرار می شود، در این گزارش قصد داریم با استفاده از آمارها و تحلیل‌های کارشناسی پاسخ آن را بدهیم.
به گزارش سازه نیوز، شاید برای افرادی که بازار مسکن را طی سال‌های اخیر دنبال می‌کنند، این سوال چندان تکراری نباشد اما این سوال هر قدر هم تکراری باشد، بازهم برای افراد جویای ملک تازه است. ازسوی دیگر، مجموعه‌ای از اتفاقات باعث شد تا این سوال اهمیت بیشتری پیدا کند. عواملی چون حباب، افزایش قیمت مصالح، تحریم، برجام، انتخابات ریاست‌جمهوری، کاهش دستوری نرخ سودهای بانکی، بازار سکه و طلا، بازار ارز و تورم، همگی عواملی هستند که تمام کارشناسان بر پایه آنها توصیه‌هایی را مبنی بر خریدن یا نخریدن مسکن ارائه کرده‌اند.

افزایش قیمت توام با نوسانات شدید در بازار ارز و کاهش دستوری نرخ‌های سود بانکی، مجموعه عواملی بودند که باعث شد تا سرمایه‌ها به سمت بازارهای غیرمولدی چون بازار مسکن روانه شوند. یکی از تهدیدهای جدی در این زمینه می‌تواند افزایش قیمت مسکن به‌واسطه ورود نقدینگی بیش از حد به بازار ملک و رواج سوداگری در این بازار باشد.

به نظر می‌رسد با درنظر گرفتن موارد ذکر شده و تجربه 5 سال اخیر، مردم نباید منتظر کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن باشند؛ این پیش‌بینی در سال گذشته هم وجود داشت و قیمت مسکن نه تنها کاهش نیافت بلکه در نیمه دوم سال شاهد جهش جدی قیمت آپارتمان در تهران و سایر شهرها نیز بود. بنابراین در پاسخ به سوال امسال خانه بخریم یا نه، مردم اگر قصد رفع نیاز مصرفی و نه سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را دارند، امسال باید اقدام به خرید کنند ضمن اینکه در عرصه سیاستگذاری و سیاسی نیز دستکم تا سه سال آینده شاهد تغییرات جدی نخواهیم بود و بنظر می‌رسد با ادامه کار دولت دوازدهم، سیاست‌های مسکنی نیز تغییر خاصی نکند. ازسوی دیگر، بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به شرایط موجود اقتصادی و غیر قابل پیش‌بینی بودن اقتصاد ایران، افرادی که جهت رفع نیاز مصرفی و نه سرمایه‌گذاری دارند، بهتر است بدون توجه به پیش‌بینی‌ها، اقدام به خرید مسکن کنند.

امسال خانه بخریم یا نه 

امسال خانه بخریم یا نه، آمارها چه می‌گویند؟
اگر می‌خواهید بدانید امسال خانه بخریم یا نه، جدیدترین آمارهای منتشر شده ازسوی بانک مرکزی از بازار مسکن منتهی به فروردین ماه 97 نشان می‌دهد تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی در شهر تهران به 5 هزار واحد رسیده که این رقم در مقایسه
با ماه قبل از آن و ماه مشابه سال قبل، به ترتیب 59 و 6.3 درصد کاهش نشان می‌دهد. حجم معاملات مسکن معمولا در فروردین‌ماه، طبق روال هرسال و تحت تاثیر عواملی چون تعطیلات نوروز در سطحی بسیار پایین‌تر از سایر ماه‌های سال رقم قرار می‌گیرد؛ لذا، تعداد معاملات ثبت شده در این ماه نسبت به ماه قبل، به همین دلیل تا این اندازه پایین است. اما در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، باز هم شاهد کاهش جزیی تعداد معاملات هستیم.

در گزارش جدید بانک مرکزی، همچنین در فروردین ماه سال جاری متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی معامله شده از طریق بنگاههای معاملات ملکی شهر تهران 55.3 میلیون ریال بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل یعنی فروردین ماه 1396 حدود 29.5 درصد افزایش نشان می‌دهد.

گزارش بانک مرکزی از بازار فروردین ماه 97 و مقایسه آن با سال قبل همچنین از رشد 10.4 درصدی نرخ اجاره‌بهای واحدهای مسکونی در شهر تهران حکایت دارد.

ترین‌های معاملات ملکی در تهران

منطقه 5 تهران با رشد 46.7 درصدی قیمت‌ها، بیشترین رشد را داشته و در مقابل منطقه 19 تهران با 4 درصد کمترین رشد قیمت واحدهای مسکونی در تهران را به خود اختصاص داده است.
منطقه 5 تهران همچنین، با سهم 13.5 درصدی از مجموع 5384 مورد معامله خرید واحدهای مسکونی، محبوب‌ترین منطقه تهران است.
در بازه قیمتی نیز آمارها حاکی از این است که آپارتمان‌ها و واحدهای مسکونی زیر 400 میلیون تومان، با سهم 54.6 درصدی از کل معاملات فروردین‌ماه، بیشترین خریدار را داشته‌اند.
همچنین، از نظر سن بنا، آپارتمان‌های با عمر زیر 5 سال با سهم 42.5 درصد از کل معاملات و از نظر قیمت نیز واحدهایی با قیمت متری 2.5 تا 3 میلیون تومان، با سهم 10.7 درصدی از کل معاملات، محبوب‌ترین واحدهای مسکونی برای خریداران تهرانی بوده‌اند.
براساس گزارش بانک مرکزی، منطقه 1 تهران با میانگین قیمتی متری 11.6 میلیون و منطقه 18 با متوسط قیمت 2.6 میلیون تومان، به ترتیب گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق تهران در فروردین ماه سال جاری معرفی شده‌اند.
از کجا و در کجا خانه بخریم؟
در پاسخ به این سوال که امسال خانه بخریم یا نه، جدول زیر، متوسط قیمت آپارتمان در مناطق پرمعامله و محبوب تهران را نشان می‌دهد. برای خرید آپارتمان در محلات محبوب این مناطق می‌توانید جدول زیر را مشاهده نمایید.


برچسب ها: بازار مسکن
نام:
ایمیل:
* نظر: