کد خبر: ۴۱۵۴۹
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۶ - ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ 22 May 2018
رییس سازمان حفاظت محیط زیست:
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه الحاق به توافقنامه پاریس مشکلی ندارد، اظهار کرد: سهم ایران از انتشار گازهای گلخانه ای ۴ درصد است اگر برای کاهش همین ۴ درصد اقدام کنیم به وظیفه خود عمل کرده‌ایم.


عیسی کلانتری در حاشیه همایش روز جهانی تنوع زیستی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد روند الحاق به توافقنامه پاریس اظهار کرد:‌ این توافقنامه را مجلس تایید کرد البته شورای نگهبان نظراتی روی آن دارد بنابراین  برنامه مشارکت ملی ایران برای الحاق به توافقنامه پاریس نیاز به اصلاحات دارد.

وی ادامه داد:‌ بر اساس برنامه مشارکت ملی ایران، چهار درصد کاهش انتشارگازهای گلخانه‌ای را  قبول کرده‌ایم و ۸ درصد دیگر منوط به لغو تحریم‌ ها شده است. در حقیقت سهم ایران از کاهش گازهای گلخانه ای همان ۴ درصد است و بیهوده به سمت ۸ درصد اضافه رفته‌ایم. همین هشت درصد است که صحبت از عدم توسعه یافتگی را مطرح کرده است.

کلانتری در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: خوشبختانه مجلس شورای اسلامی در کمیسیون‌های مختلف حمایت از محیط بانان و سربازان حیات وحش را تصویب کرده است تا آنان بتوانند به عنوان ضابط قضایی از امکانات نیروهای نظامی برخوردار شوند.

وی با اشاره به اینکه حیات وحش تحت تاثیر اقلیم است،گفت: برخی حیات وحش را در صرفا با آهو و یوز پلنگ می‌شناسند در حالی که سایر گیاهان منابع ژنتیک کشور هستند و دولت مصمم است با مصوبات اخیر خود این منابع ژنتیک را مورد توجه قرار دهد.

معاون رییس جمهور در پاسخ به پرسشی در مورد افزایش سطح مناطق حفاظت کشور اظهارکرد:‌ این موضوع نیاز به بررسی‌ دارد. درحال حاضر افزایش سطح مناطق حفاظت شده به میزان دو میلیون هکتار بررسی شده و با منابع طبیعی به تفاهم رسیده‌ایم. لازم است این موضوع در شورای عالی محیط زیست به تصویب برسد.

وی افزود: با تصویب افزایش دو میلیون هکتاری سطح مناطق حفاظت شده ، مساحت مناطق حفاظت شده از  ۱۱ درصد به ۱۳ درصد می‌رسد.

کلانتری در مورد آشوراده با اشاره به اینکه ۲۸ هکتار از این منطقه خارج از اختیار محیط زیست است و مردم در آن مستقر و فعال هستند، گفت:‌ این ۲۸ هکتار را جدا کردیم تا به بقیه مناطق آشوراده آسیب نرسد. گزارش ارزیابی مربوط به گردشگری آشوراده منتشر شده است.

وی درباره تصویب نشدن لوایح محیط زیستی مثل لایحه خاک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این لایحه حدود۵۰ ماده دارد بنابراین بررسی آن طول می‌کشد البته بررسی مواردی‌ که با مسائل اجتماعی مرتبط است طولانی می‌شود بنابراین نباید انتظار داشته باشیم این لایحه‌ها سریع در مجلس تصویب شود. ضمن اینکه لوایح فوری و دو فوریتی و لایحه بودجه نیز به مجلس می‌رسد که در اولویت بررسی قرار دارند.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: