کد خبر: ۴۴۲۳۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - ۱۵ آبان ۱۳۹۷ 06 November 2018
وزیر راه و شهرسازی که مسکن مهر را از اولویت‌های خود می‌داند، در روزهای نخست کاری، این طرح را در دستور کار قرار داده و قصد دارد ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کمبود منابع آن را تامین کند.
به گزارش سازه نیوز، محمد اسلامی - وزیر راه و  شهرسازی، یکی از اولویت‌های خود را اتمام مسکن مهر عنوان کرده است؛ طرحی که  دولت قبل آن را کلنگ زد اما تکمیلش نکرد. طبق آمار از دو میلیون و 300 هزار واحد مسکن مهر تا کنون دو میلیون واحد تکمیل و یک میلیون و 568 هزار واحد تحویل متقاضیان شده که 55 درصد از این تعداد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است. طبیعتا اگر آمار واحدهای  تکمیل شده را نیز محاسبه کنیم، سهم دولت روحانی بیش از دولت قبل از آن می‌شود؛ بنابراین آمارها می‌گوید 450 هزار واحد تکمیل شده به دلیل نبود زیرساخت‌ها، خدمات و انشعابات هنوز تحویل نشده است. 300 هزار واحد نیز به اتمام نرسیده که 150 هزار واحد از این تعداد فاقد متقاضی است و بخش  عمده‌ای از 150 هزار واحد نیمه کاره‌ی دارای متقاضی در اطراف تهران در شهرهای پردیس، پرند و هشتگرد قرار دارد اما نبود منابع کافی باعث شده تا پیمانکاران در میانه راه گرفتار شوند. متقاضیان هم بخش عمده آورده خود را تکمیل کرده‌اند و نمی‌توان توقع داشت که باز هم پول بدهند. طرح افزایش پنج میلیون تومانی وام برای برخی واحدهای مسکن مهر پردیس روی میز دولت قرار دارد که می‌تواند کمک حال متقاضیانی که در تکمیل آورده خود دچار مشکل شده‌اند باشد؛ رقمی که رییس کمیسیون عمران مجلس معتقد است برای تکمیل مسکن مهر کافی نیست.

مسکن مهر به عنوان میراث به جا مانده از دولت‌های نهم و دهم در حالی نیمه تمام رها شد که مبدعان این طرح در نظر داشتند سالیانه یک میلیون واحد مسکن مهر بسازند اما پس از شش سال فقط 690 هزار واحد را تحویل دادند و این در حالی است که حامیان دولت قبل همواره بر موج نارضایتی‌ها از مسکن مهر سوار می‌شدند و به دولت روحانی خرده می‌گرفتند که در تکمیل مسکن مهر اهتمام لازم را ندارد.

اما طرح مسکن مهر با کمبود خدمات و زیرساخت‌ها مواجه است که گفته می‌شود برای این منظور 11 هزار و 500 میلیارد تومان منابع  نیاز  دارد. بنابراین کمک‌های دولتی به عنوان تنها گزینه پیش رو مطرح می‌شود. اما مشکل این‌جاست که در طرح مسکن مهر، ساز و کاری از نظر قانونی برای  کمک‌های بلاعوض دولتی تعیین نشده است. به همین علت شرکت عمران شهرهای جدید اخیرا پیشنهاد ایجاد بستر قانونی برای تزریق منابع دولتی به مسکن مهر را به دولت داده تا بتواند به واحدهای نیمه کاره کمک کند که ممکن است یکی  دو ماه آینده نهایی شود.

اخیرا معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از تشکیل کارگروه مسکن در نخستین روزهای کاری محمد اسلامی وزیر جدید راه و شهرسازی و برنامه او برای تامین 11 هزار و  500 میلیارد تومان اعتبارات به منظور تکمیل خدمات و زیرساخت‌های مسکن مهر خبر داد.

محمد اسلامی که به تازگی جانشین عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی شده، یکی از اولویت‌های خود را اتمام طرح مسکن مهر عنوان کرده است. بر همین اساس روز ششم آبان ماه موافقان او در مجلس به دفاع از وی و برنامه‌هایش پرداختند تا جایی که در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی در مجلس، احمدی لاشکی عضو فراکسیون مستقلین  مجلس اظهار کرد: «اگرچه آقای نیکزاد وزیر اسبق به مسکن مهر توجه داشت اما به ساماندهی راه و جاده توجه کمتری داشت. آقای آخوندی به مسکن مهر اعتقادی نداشت و هم و غم خود را در رسیدگی به مسائل راه خلاصه کرده بود اما اسلامی ساماندهی مسکن مهر را در دستورکار خود قرار داده است بنابراین نگوییم وزیر پیشنهادی اعتباری برای مسکن قرار نداده است».

اسلامی در اولین روزهای کاری خود در حاشیه  جلسههیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: مسکن مهر یک پروژه است و عده‌ای از مردم ثبت نام کرده و قرارداد بستند. البته در جانمایی، شرایط قرارداد و شرایط حقوقی و فنی دقت لازم انجام نشده است و باید این مشکلات را حل کنیم. اهتمام ما این است که زیرساخت‌های مسکن مهر را با کمک دستگاه‌ها حل کنیم که البته مردم هم باید به ما کمک کنند.


منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: