کد خبر: ۴۴۲۴۱
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۰ - ۱۵ آبان ۱۳۹۷ 06 November 2018
مدتی است هوشمند سازی خانه ها رواج بیشتری در بین مردم پیدا کرده و اکثریت به مزایای استفاده از این سیستم ها مطلع شده اند . مزایایی که هزینه کردن برای هوشمند سازی خانه را موجه می کند تا علاوه بر بهینه سازی مصرف انرژی آسایشی دوچندان در استفاده از وسایل خانه را به همراه دارد.
به گزارش سازه نیوز، اتصال خانه به تکنولوژی "Wi-Fi" دارای مزایایی است. اولین مزیت آن، کنترل و راحتی است. شما می‌توانید هر چیزی در خانه را در همان لحظه از طریق یک برنامه در تلفن هوشمند، لپ‌تاپ یا تبلت خود و یا به‌وسیله یک بلندگوی هوشمند کنترل کنید، این کارها را در عرض یک دقیقه می‌توان انجام داد. اکثر شرکت‌های "خانه هوشمند" در تلاش هستند تا "راحتی" را به مشتریان خود ارائه دهند، آن‌ها ابزارهایی به خانه شما اضافه می‌کنند که زندگی شما را کمی ساده‌تر می‌کند، همچنین امکان صرفه‌جویی در وقت را به وسیله برنامه‌هایی خاص فراهم می‌کند.
مزیت دوم: این ابزارها با خود اطلاعاتی را به همراه می‌آورند. ابزارهای هوشمند خانه به راحتی دسترسی به اطلاعات مانند امنیت را در اختیار شما قرار می‌دهند (به عنوان مثال، دسترسی به تاریخچه دوربین‌های امنیتی هوشمند). متر هوشمند و مانیتورهای انرژی نیز به شما (و همچنین ارائه‌دهنده این خدمات)  اطلاعاتی در مورد میزان مصرف برق و گاز می‌دهند.
مزیت سوم اتوماسیون است. اگر شما تمایلی به کنترل دستی خانه خود ندارید، می‌توانید یکی از ابزارهای خانه هوشمند را انتخاب کنید و برنامه‌ها و قواعد را تنظیم کنید. بسته به چیزهایی مانند ورود یا خروج از خانه، سنسورها فعال می‌شود که در نتیجه امکاناتی را فراهم می‌کند. ایده این است که خانه شما می‌تواند شما، خانواده و یا دوستان شما را شناسایی کند و به طور خودکار و بدون نیاز به حضور شما کار کند.
در نهایت، به روبات‌ها می‌رسیم. گام بعدی چراغ‌هایی است که به هنگام دود قرمز می‌شوند و دستگاه‌های خودکار که خود را فعال می‌کنند. در حال حاضر، ربات‌های وکیوم، ربات‌های چمن زنی و روبات‌های رختشویی  همگی وجود دارند، با این حال، خانه هوشمند هنوز نمی‌تواند تمام امور خانه را برای شما انجام دهد.
چگونه سیستم خانه را هوشمند کنیم؟
ابتدا باید "هاب" یا ابزار کنترل‌کننده هوشمند خود را انتخاب کنید، اما گام بعدی چیست؟ یک راه خوب برای ایده‌پردازی در مورد ساختن سیستم هوشمند خانه این است که گروهی از خانه‌های پیش‌فرض را انتخاب کنید، سپس به دنبال محصولاتی بروید که با اکوسیستمی انتخاب کرده‌اید، سازگار کند.
در حال حاضر محبوب‌ترین گروه‌ها در خانه‌های هوشمند لوازم آشپزخانه، مانیتور بچه، دوربین، زنگ درب، باغچه، سیستم روشنایی، شبکه، سیستم‌های امنیتی، اسپیکرها و ترموستات است. بنابراین حرکت هوشمندانه، انتخاب یک یا چند عدد از این گروه‌ها بر حسب نیاز است. بعد از انتخاب چیزی که برای شما مناسب است، باید بررسی کنید که آیا با "آمازون الکسا" (Amazon Alexa) ، "گوگل اسیستنت" (Google Assistant) ، "اپل هوم‌کیت" (Apple HomeKit) و یا "ورکس ویت نست"  (Works with Nest) کار می‌کند یا خیر.
مواردی که گفته شد به هیچ وجه، لیست گسترده‌ای نیست. تلویزیون هوشمند ممکن است در بالای فهرست شما قرار بگیرد، یا شاید شما علاقه‌مند به قفل هوشمند، یا شاخه‌های هوشمند (که لوازم جانبی و ابزارهای سازگار را به‌هم وصل می‌کند) و یا پرده هوشمند باشید.
در حالی که اکوسیستم‌هایی مانند "گوگل" یا "آمازون" می‌توانند تمام دستگاه‌های شما را با هم مرتبط کنند، همچنان دستگاه‌ها وجود دارند (بهترین مثال Nest است). این سیستم انتخاب خوبی برای هر کسی است که پول بیشتری در اختیار دارد و از هزینه برای یک سیستم تمام عیار راضی است (که شامل ترموستات، هشدار محافظت از دود، دوربین‌های امنیتی و سیستم محافظ امنیتی می‌شود)، علاوه بر آن، تمام این ابزارها با بسیاری از محصولات دیگر سازگار است.
از آنجایی‌که نبرد "گوگل" با "الکسا" همچنان در حال افزایش است، "گوگل" با گذشت زمان مجددا، Nest"" را به مجموعه خود باز گردانده و این دو به یک اکوسیستم فوق‌العاده تبدیل شده‌اند. همچنین این احتمال وجود دارد که گوگل برخی از ویژگی‌های بهتر را برای دستیار خود نگه دارد،
زمانی‌که یک دستگاه با دستگاهی دیگر به خوبی کار نکرد و یا شما تصمیم به کنار گذاشن کار با ترکیبی از محصولات سازگار گرفتید، باید به یک هاب هوشمند یا اپلیکیشن پایه-هاب مانند IFTTT"" ، ""Yonomi یا ""Stringify نگاهی بیاندازید. این‌ها اپلیکیشن‌ها سیستم عامل‌های رایگان هستند و از آنجایی‌که تولیدکنندگان محصولات خود را به گونه‌ای تولید می‌کنند که همه چیز با هم کار کند، برای از بین بردن این شکاف‌ها و همچنین تنظیم صفحه‌های اتوماسیون بسیار مفید هستند.
این‌که چه زمانی باید چه نوع دستگاهی را خریداری کرد و یا هر چیز دیگری که ممکن است برای خانه شما مفید باشد، تا حدود زیادی به شما بستگی دارد. این شما هستید که باید ببینید کدام اکوسیستم‌ها با کدام دستگاه‌ها کار می‌کنند و همچنین جوانب مثبت و منفی آن‌را در نظر بگیرید.
سلامت خانه هوشمند
زمانی‌که صحبت از حریم خصوصی به میان می‌آید، مهمترین موضوعی که قابل ذکر است این است که هنگامی که شروع به اتصال به خانه خود به سیستم هوشمند می‌کنید، اطلاعاتی که در مورد عادت‌های خانه و خانواده خود (همسر، دوستان، حیوانات خانگی) با شرکت‌های فناوری بزرگ یا کوچک به اشتراک گذاشته می‌شود، در حالی‌که گفته می‌شود جای نگرانی نیست چراکه هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.
در اصل این یک معامله است که با صدور اجازه دسترسی به این اطلاعات، شما در عوض می‌توانید در زمان و  پول صرفه‌جویی به مراتب بیشتری را انجام دهید، راهی راحت برای کنترل ابزارهای خود پیدا کنید، همچنین موجب می‌شود از خستگی‌های ناشی از کارهای روزمره خانه در امان بمانید.
آنچه که شرکت‌ها با اطلاعات شما انجام می‌دهند، (که می تواند شامل ضبط صدا و تصویر از بلندگوها و دوربین‌های دیجیتال باشد)، تا حدود زیادی به رویکرد آن‌ها در ایجاد اطلاعات ناشناس شما بستگی دارد؛ سعی کنید به سیاست‌های حفظ حریم خصوصی و نحوه کسب و کار آن‌ها  قبل از توافق آگاهی پیدا کنید؛ به عنوان مثال، "آمازون" و "گوگل" از فروش ابزار و چیزهایی که تبلیغ می‌کنند، درآمد کسب می‌کنند، اما "اپل" از فروش سخت افزار درآمد کسب می‌کند.
همچنین شرکت‌های فناوری که محصول یا خدماتی را که استفاده می‌کنید را تولید می‌کنند، می‌توانند به وسیله برنامه‌های واسطه توسعه‌دهنده، اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند، در حالی‌که ممکن است به صراحت اعلام کنند این اطلاعات ناشناس باقی خواهند ماند و یا امکان ندارد این اطلاعات را بفروش برسانند.
با محدود کردن اطلاعاتی که به دستگاه‌های هوشمند خانه می‌دهید و یا با قرار دادن آن‌ها در اتاق‌هایی خاص، ممکن است احساس آرامش بیشتری کنید . همچنین با اشتراک اطلاعات خود با استارت‌آپ‌های کوچک‌تر که حریم خصوصی را در درجه اول اهمیت قرار می‌دهند، احتمالا احساس شادمانی بیشتری خواهید کرد. هر کسی که به این سیستم‌ها به عنوان فردی یا خانوادگی نگاه می‌کند، می‌تواند این تصمیم‌ها را اتخاذ کند. البته انتظار می‌رود در چندسال پیش رو، سیاست‌ها و قوانین مربوط به حریم خصوصی به وسیله تکنولوژی بالا رود.
امنیت خانه هوشمند در چیست؟
منظور از امنیت خانه هوشمند، فناوری‌ای نیست که مانع از سرقت خانه می‌شود، بلکه مقصود اشاره به امکان ورود هکرها به اطلاعات از طریق ابزارهای هوشمند است که می‌توانند از آن‌ها برای جاسوسی در منازل، همچنین در برخی موارد سرقت هویت یا پول استفاده کنند. شاید به نظر خیلی اغراق‌آمیز بیاید اما واقعیت دارد.
مطابق با تحقیقات وبسایت ""Ambient، اخیرا مواردی از هک اطلاعات گزارش شده است. اغلب این هک‌ها مربوط به امنیت شبکه وای-فای است که تکنولوژی‌های خانه هوشمند به آن متصل می‌شوند، بنابراین قطعا باید آن‌را در نظر بگیریم. برای اینکار باید اطمینان حاصل نمایید که به شبکه‌های عمومی متصل نشوید، از "VPN"ها استفاده کنید، روتر بی‌سیم خود را رمزگذاری و به روزرسانی کنید (پس از خبر حمله گسترده KRACK، مشخص شد که بر تمام شبکه های Wi-Fi تاثیر گذاشته است).
با این وجود، خانه هوشمند صرف نظر از امنیتی که برای شما تضمین می‌کند، در زمینه‌های مختلفی می‌تواند منزل شما را هوشمند سازد، اما همان‌طور که در متن اشاره شد، هنوز این امکان وجود ندارد که هوشمندسازی خانه بتواند تمام امور خانه را انجام دهد، همچنین چگونگی و حدود استفاده از این تکنولوژی در مرحله اول به شما، روحیات شما و نحوه ارتباطی که با تکنولوژی دارید بستگی دارد./منبع: عصر ساختمانص
برچسب ها: خانه هوشمند
نام:
ایمیل:
* نظر: