کد خبر: ۴۴۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - ۱۹ آبان ۱۳۹۷ 10 November 2018
فرهاد بیضایی می‌گوید: «یکی از مشکلات اساسی بازار مسکن در زمان وزارت آقای آخوندی این بود که هیچ برنامه‌ای برای تخصیص زمین برای ساخت مسکن نداشت. اما آقای اسلامی در برنامه‌ کاری خود اعلام کرده که تخصیص زمین را در دستور کار قرار می‌دهد. این موضوع می‌تواند ۵۰ تا ۶۰ درصد از هزینه‌های یک واحد مسکونی را پوشش دهد و انگیزه لازم برای تولید مسکن و کاهش قیمت آن را ایجاد کند.»
به گزارش سازه نیوز، هر چند با افزایش قیمت ارز و طلا در ماه‌های اخیر، قیمت مسکن نیز با افزایش چشمگیری رو‌به رو شد، اما در 28 روز گذشته و با کاهش تدریجی نرخ ارز و طلا و ثبات قیمت‌ها، بازار مسکن نیز به آرامش رسید و آن‌طور که مشخص است قیمت مسکن نیز متعادل خواهد شد.
‌گرانی مسکن در چند ماه گذشته و افزایش شدید اجاره‌بها باعث شد تا قیمت‌ها با دستمزد مردم همخوانی نداشته باشد و نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی را برای آن‌ها ایجاد کند. برای همین پیش بینی بازار مسکن به یکی از سوالات اصلی مردم تبدیل شده است.

فرهاد بیضایی درباره قیمت فعلی مسکن به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «افزایش قیمت در برخی از مناطق تهران تا بیش از دو برابر نیز رسیده، اما این افزایش قیمت مربوط به زمین می‌شود که سهم 60 درصدی دارد و قیمت مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده یک واحد مسکونی کمتر از 20 درصد است.»

او ادامه می‌دهد: «در این چند ماه گذشته و با افزایش قیمت ارز، قیمت مسکن نیز رشد کرد. زیرا که مردم دارایی‌های ریالی خودشان را با دارایی ارزی هماهنگ می‌کنند و بنابراین افزایش قیمت ارز در افزایش قیمت مسکن تاثیر گذاشت. از سوی دیگر اما کاهش ساخت و ساز مسکن در چند سال اخیر سبب شد تا با افزایش تقاضا در این بازار، قیمت‌ها افزایش پیدا کند.»

بیضایی با اشاره به بی‌توجهی وزیر راه و شهرسازی سابق در حوزه مسکن اظهار می‌دارد: «همانطور که خود رئیس جمهور نیز در مورد وزیر راه و شهرسازی سابق گفته‌اند، آقای آخوندی در حوزه مسکن بسیار ضعیف عمل کرد و امیدواریم که وزیر راه و شهرسازی جدید بتوانند با برنامه‌های جدیدش به بازار مسکن سروسامان دهند.»

او می‌افزاید: «یکی از مشکلات اساسی بازار مسکن در زمان وزارت آقای آخوندی این بود که هیچ برنامه‌ای برای تخصیص زمین برای ساخت مسکن نداشت. اما آقای اسلامی در برنامه‌ کاری خود اعلام کرده که تخصیص زمین را در دستور کار قرار می‌دهد. این موضوع می‌تواند 50 تا 60 درصد از هزینه‌های یک واحد مسکونی را پوشش دهد و انگیزه لازم برای تولید مسکن و کاهش قیمت آن را ایجاد کند.»

این کارشناس مسکن با بیان این موضوع که 5 سال از موعد تحویل مسکن مهر می‌گذرد، اما اتفاقی در این زمینه نیافتاده است، می‌گوید: «اتمام پروژه مسکن مهر و تحویل واحد‌ها در کنترل بازار به خصوص بازار اجاره مسکن بسیار موثر است. زیرا که بسیاری از متقاضیان مسکن مهر در خانه خود ساکن می‌شوند و با کاهش تقاضا برای اجاره مسکن، این بازار با کاهش قیمت رو به رو خواهد شد. به‌خصوص اگر تحویل واحد‌های مهر تسریع داده شود و تا سال آینده به اتمام برسد در قیمت‌های بازار مسکن بسیار تاثیرگذار خواهد بود.»

فرهاد بیضایی درباره راه‌حل جلوگیری از دلالی‌های بازار و افزایش غیرمنطقی قیمت مسکن اظهار می‌دارد: «بهترین راهکار مقابله با دلالی‌های بازار مسکن، مالیات بر عایدی سرمایه است که این طرح در مجلس اعلام وصول شده است و اگر تصویب شود و به اجرا برسد، سوداگری و دلالی‌ها را کنترل خواهد کرد. در واقع مکانیزم مالی مالیات بر عایدی سرمایه به این صورت است که هر فردی اجازه دارد در هر سه سال یکبار یک واحد مسکونی را به عنوان مسکن مصرفی‌اش خرید و فروش کند و معاف از مالیات باشد. اما اگر در این دوره سه ساله واحد مسکونی دیگری را معامله کرد دیگر مشمول معاف مالیاتی نمی‌شود.»

او می‌گوید: «در حال حاضر در مجلس بحث تصویب مالیات بر عایدی سرمایه وجود دارد و مسئولین وزارت راه و شهرسازی، اداره امور مالیاتی و نمایندگان کمیسیون عمران مجلس باید پیگیر تصویب این طرح باشند تا دست دلالان از بازار مسکن را کوتاه کنند.»

بیضایی تصریح می‌کند: «اگر تحریم‌های علیه ایران قرار بود در مسکن تاثیر بگذارد تا الان اثرش را گذاشته بود و بیشتر از این ظرفیت افزایش قیمت در مسکن وجود ندارد و اگر بازار مسکن از سوی متولیان امر به خوبی مدیریت شود می‌توانیم شاهد رونق بازار مسکن و تعادل قیمت آن باشیم.»/منبع: جوان آنلاین
نام:
ایمیل:
* نظر: