کد خبر: ۴۴۹۱۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۸ - ۲۵ آذر ۱۳۹۷ 16 December 2018
رئیس شورای شهر تهران، گفت: مهلت تکمیل برنامه سوم توسعه شهری تا بهمن ماه سال جاری است.
به گزارش سازه نیوز، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ابتدای یکصد و هفتمین جلسه شورا ضمن گرامیداشت سالروز ولادت امام یازدهم شیعیان، امام حسن عسگری علیه السلام گفت: امام حسن عسکری(ع) که به جهت حصر شدن در یک منطقه نظامی به عسکر مترادف لشگر، مشهور است، 7 سال عهده دار امامت شیعه بود که در این دوره، از سه طرف تحت فشار قرار داشت.

وی در ادامه افزود: حکومت وقت، غالیان شیعه و شیعیان تندرو، روش اعتدالی و مبتنی بر تفکر و آگاهی بخشی امام را مورد حمله قرار می دادند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنان خود به بخشی از زندگی نامه امام حسن عسکری اشاره داشت و گفت: حکومت از ارتباط مردم با امام حسن عسکری نگران بود و این ارتباطات را محدود می‌کرد، غالیان یا غلوکنندگان شیعه، با زیاده‌روی در مدح و دادن نسبت‌های الهی و فراتر از حد بشر به امامان شیعه موجب انحراف عقیدتی در جامعه می‌شدند و نیروهای تندرو شیعه با دست زدن به قیام مسلحانه و خشونت با مبارزه با حکومت می‌پرداختند در حالی که روش امامان، آگاهی‌بخشی و مبارزه نرم و فکری با ظلم بود نه دست زدن به خشونت.

محسن هاشمی یادآور شد: دستاوردهای امام حسن عسکری(ع) در مدت هفت ساله امامت ایشان بسیار درخشان و پربار بود، ایشان جامعه شیعه را آماده دوران غیبت کرد و شبکه وکلای شیعه و ایجاد سیستم ارتباطات امن و معتبر میان امام و شیعیان را که در دوران غیبت صغری و اولیه امام عصر مورد استفاده قرار گرفت تکمیل و تعمیق نمود.

وی افزود: درس امام حسن عسکری برای شیعیان، حفظ میانه‌روی و اعتدال در عقاید و باورها، حفظ حریت و آزادگی در برابر ظلم در روحیات، و حفظ صلح‌طلبی و فاصله گرفتن رفتارهای خشونت آمیز در عمل است که امیدواریم سرلوحه فعالیت ما نیز قرار گیرد.

محسن هاشمی همچنین به روز پژوهش اشاره داشت و گفت: یکی از مشکلات کشورهای در حال توسعه، کم‌توجهی به پژوهش و تحقیق قبل از هر اقدام عملی است، حمایت عملی از پژوهشگران، کاربردی کردن پژوهش‌ها و توجه به نتایج پژوهش در تصمیم‌گیری سه نیاز جدی مدیریت شهری است که باید بصورت توامان و نه جزیره‌ای در مدیریت شهری مورد توجه قرار گیرد.

به گفته وی، یکی از مهمترین موضوعاتی که پژوهش باید در آن مورد توجه قرار گیرد، موضوع برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های درازمدت و راهبردی است که در روزهای اخیر با ارسال ویراست دوم برنامه سوم توسعه شهر تهران، کمیسیونهای تخصصی شورا بایست با رویکردی علمی و پژوهشی و نه سلیقه‌ای و سیاسی، این برنامه را بررسی کرده و در سطح یک برنامه قابل اجرا و واقع‌گرایانه برای اجرا به تصویب برسانند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه با اشاره به تاخیری که در بررسی برنامه سوم به دلیل تغییرات مدیران شهری پیش آمده است ضمن قدردانی از تیم تدوین برنامه دوم توسعه شهری تهران گفت: جا دارد از تیم تدوین برنامه دوم توسعه شهرداری تهران که با مدیریت دکتر واعظ مهدوی، یکی از علمی‌ترین برنامه‌های مدیریت شهری را تدوین کرده و وزارت کشور چارچوب و روش این برنامه را به عنوان الگوی برنامه‌ریزی شهری به سراسر کشور ابلاغ کرد، تقدیر کنیم و امیدواریم برنامه سوم توسعه شهر تهران با استفاده از نقاط قوت برنامه دوم گامی رو به جلو باشد.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه شهردار تهران، ویراست دوم احکام برنامه که با استفاده از پیشنهادات اعضای محترم شورا، در ویرایش نخست احکام برنامه ایجاد شده است، را ارسال کرده است، در انتظار هستیم که سایر اسناد برنامه نیز که شامل چشم‌انداز، استراتژی، اهداف، منابع و مصارف است نیز به زودی در اختیار شورا قرار گیرد تا امکان بررسی برنامه ایجاد شود.

هاشمی افزود: اگر چه امروز در ادبیات مدیریت استراتژیک با توجه به پویایی محیط و تغییرات بنیادین، اعتبار برنامه‌ریزی درازمدت با تردید مواجه شده و بر استفاده بر برنامه‌های منعطف و قابلیت تطبیق با تغییرات شرایط و محیط سازمان تاکید می شود، جهت حفظ انسجام و هم‌افزایی سیاست‌ها، بودجه‌های سالانه و سایر مصوبات شورا نیاز به برنامه راهبردی مدیریت شهری وجود دارد اما بایست مکانیزیم ایجاد انعطاف و تغییر و تطبیق نیز به شیوه ای کارامد در برنامه سوم دیده شود.

وی طی پیشنهادی بیان داشت: جهت تسریع در بررسی و آماده‌سازی برنامه سوم و جبران تأخیراتی که به دلیل تغییرات مکرر در مدیریت شهری ایجاد شده است، ستاد تدوین برنامه با مشارکت معاونت برنامه‌ریزی شهرداری و کمیسیون‌های تخصصی شورا تشکیل شود و با فعالیت فشرده تا بهمن ماه برنامه سوم را نهایی و به صحن شورا ارائه کند.منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: