کد خبر: ۴۵۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۵ - ۱۵ دی ۱۳۹۷ 05 January 2019
خشم طبیعت در سال ۲۰۱۸ میلادی منجر به وقوع بلایای طبیعی متعدد و نابود شدن زندگی‌های بسیاری شد.
به گزارش سازه نیوز، خسارات اقتصادی ناشی از این بلایا نیز بسیار بالا بوده است. یک شرکت بیمه سوییسی خسارات اقتصادی بلایای طبیعی سال 2018 میلادی را 155 میلیارد دلار برآورد کرده است.

جهان در سال 2018 از انواع مختلف بلایای طبیعی از سیل، زلزله، سونامی و طوفان‌ها گرفته تا موج گرمای شدید در امان نبوده است.

پایگاه اینترنتی "یاهو ایندیا" در این مطلب نگاهی کلی به شدیدترین و بدترینِ این بلایا در سال گذشته میلادی (2018) انداخته است که در ادامه می‌خوانید:

زلزله 7.5 ریشتری در استان "هلا"ی پاپوآ گینه نو در تاریخ 26 فوریه 2018 منجر به کشته شدن 160 نفر و زخمی شدن تعداد بیشتری از مردم شد. این زلزله هم‌چنین باعث رانش زمین، نابودی محصولات کشاورزی و نیازمند شدن عده زیادی به کمک‌های فوری بشردوستانه شد.

در پی این زلزله همچنین بیش از 18 هزار نفر آواره شده و مجبور به گذران زندگی در کمپ‌ها و اردوگاه‌ها شدند. فرودگاه‌ها، جاده‌ها و پل‌های مناطق زلزله‌زده نیز متحمل آسیب‌های جدی شدند.

این کشور پس از زلزله یاد شده، شاهد پس لرزه های بسیاری بود. در یکی از این پس لرزه ها در ماه مارس 25 نفر و در یکی دیگر از آن ها در ماه آوریل هفت نفر کشته شدند.

مجموع 8527 آتش سوزی طبیعی در کالیفرنیا که ویران کننده ترین آتش سوزی های این منطقه در طول تاریخ به حساب می آید، منجر به سوختن بیش از 766 هزار و 440 هکتار از زمین های این ایالت آمریکایی شد.

در تاریخ 28 جولای دولت آمریکا به دلیل آتش سوزی هایی که منجر به مرگ دست کم شش تن شده بود، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد.

در تاریخ 8 نوامبر وقوع آتش سوزی در منطقه بیش از 61 هزار و 916 هکتاری از شهر "پارادایس" در کالیفرنیا منجر به کشته شدن حدود 88 نفر و سوختن بیش از 13 هزار و 900 خانه و 500 مغازه شد.

این آتش سوزی به عنوان بدترین آتش سوزی تاریخ این ایالت به ثبت رسید. در حالی که آتش سوزی های طبیعیِ جنگل‌ها، پدیده‌ای سالیانه در آمریکا به شمار می رود اما متخصصان بر این عقیده‌اند که این آتش سوزی‌های فصلی هر ساله در غرب آمریکا تشدید می‌شوند.

در پی بارش باران‌های سیل آسا در ماه های اوت و سپتامبر در نیجریه دو رود "نیجر" و "بنوئه" در این کشور طغیان کردند و با ایجاد سیلاب منجر به کشته شدن حدود 100 نفر شدند.

علاوه بر ویران شدن مزارع کشاورزی بسیار و بیش از 13 هزار خانه، هزاران نفر از ساکنان 10 ایالت سیل زده نیجریه در مرکز و جنوب این کشور مجبور به تخلیه منازل خود شدند.

این سیل پس از سیل سال 2013 میلادی در نیجریه که منجر به جان باختن دست کم 363 نفر شده بود، بدترین سیل این کشور نامیده شد.

در زلزله 7.5 ریشتریِ شهر "پالو"ی منطقه "سولاوسی مرکزی" اندونزی در تاریخ 28 سپتامبر 2018 دست کم 1900 نفر کشته و هزاران نفر آواره شدند. به دنبال این زلزله وقوع سونامی در "پالو" منجر به زیر آب رفتن بسیاری از خانه‌های این منطقه شد. 

این زلزله پدیده "روان‌گرایی خاک" را به همراه داشت. در این پدیده خاک به دلیل لرزه های شدید استقامت خود را از دست داده و با حرکت خود منجر به خرابی و ویرانی در مسیر خود می‌شود.

در 23 دسامبر نیز سونامی دیگری جزیره "جاوا" را در پی فوران آتشفشان "آناک کراکاتوا" درنوردید و جان بیش از 420 نفر را گرفت. دولت اندونزی از ترس فوران ها و سونامی های دیگر در آینده هشداری مبنی بر پرهیز از نزدیک شدن به مناطق ساحلی برای ساکنان و گردشگران صادر کرده است.

بارش های سیل آسای بی‌سابقه در ایالت "کرالا"ی هند در فصل تابستان، منجر به وقوع سیل و کشته شدن دست کم 350 نفر و آواره شدن بیش از هزاران نفر شد.

برای ایالتی که تاکنون شاهد چنین خشمی از طبیعت نبوده است، پیامدهای این ویرانی‌ها بسیار ناگوار بود، چرا که سیل و رانش زمین بیشتر روستاها را ویران کرده بود. مقامات هند این سیل را بدترین سیل 100 سال اخیر ایالت "کرالا" اعلام کرده‌اند.

موج گرمایی که درجه حرارت هوا را به بالای 40 درجه سانتی گراد رساند با قطع شدن برق در پاکستان همراه شد. این فاجعه در ماه مه میلادی منجر به کشته شدن حدود 180 نفر در سراسر پاکستان شد.

بیشتر قربانیان موج گرمای شدید تابستان، ساکنان مناطق فقیرنشین شهرهای پاکستان بودند. این موج بی سابقه گرما تابستان امسال هند را نیز درنوردید.

در سال 2015 میلادی که دمای هوا به بالای 45 درجه سانتی گراد رسید، دست کم 1000 نفر جان باختند.

موج گرمایی که سال 2018  سراسر اروپا را درنوردید، موجب وقوع آتش سوزی های طبیعی در مناطق ساحلی یونان شد. این آتش‌سوزی‌ها که از منطقه "آتیک" یونان آغاز شده بود، بدترین فاجعه این کشور از سال 2007 میلادی نام گرفت.

این آتش‌سوزی‌ها در ماه جولای باعث کشته شدن دست کم 74 نفر و زخمی شدن عده زیادی شد. هم چنین ویرانی‌های بسیاری در آتن بر جای گذاشت.

در آن زمان وضعیت اضطراری در استان "آتیک" که آتن را نیز در برمی گیرد، اعلام شده بود. دولت نیز تمامی ناوگان هوایی خود را در آتش‌نشانی به همراه بیش از 250 دستگاه خودروی آتش‌نشانی برای مهار این آتش‌سوزی‌ها به کار گرفته بود.

بسیاری از ساکنان مناطق گرفتار در آتش سوزی‌های طبیعی تخلیه شده بودند اما بسیاری دیگر که برای فرار از شعله‌های آتش‌ داخل دریا شیرجه زده بودند، غرق شدند.

بارندگی‌های سنگین متوالی در سراسر جنوب غرب ژاپن در ماه ژوئن منجر به وقوع سیل و کشته شدن حدود 200 نفر شد. این سیل که مرگبارترین سیل پس از سیل "ناگاساکی" در سال 1982 خوانده می شود، بیش از هشت میلیون نفر را در سراسر 23 استان این کشور آواره کرد.

این بارندگی‌ها در مناطق کوهستانی منجر به رانش زمین و ویرانی‌های بیشتری نیز شد. دولت ژاپن حدود 75 هزار نیرو را برای عملیات جست و جو و امداد و نجات سیل‌زدگان به کار گرفت.

فوران آتشفشان "فوئگو"ی گواتمالا در 3 ژوئن حدود 1.7 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده و 425 نفر را کشت. شدیدترین فوران آتش‌فشانی 45 سال اخیر این کشور منجر شد تمامی روستاها را گدازه و خاکستر فرا گیرد.

جریان آذرآواری (جریانی از گاز داغ و سنگ با سرعت زیاد است که می‌تواند با سرعت حداکثر 100 کیلومتر در ساعت از آتشفشان به بیرون رانده شود)، بسیاری از نواحی اطراف "فوئگو" را پوشانده بود.

بارندگی‌های شدیدی که از 28 اوت 2018 آغاز شد، منجر به وقوع سیل در استان های "هوانگهای شمالی" و "هوانگهای جنوبی" کره شمالی و کشته شدن دست کم 76 نفر و آواره شدن هزاران نفر شد. بیش از 800 سازه ساختمانی از جمله بیمارستان ها، مدارس و خانه ها در این سیل ویران شدند.

اگر چه وقوع سیل پدیده ای سالیانه در کره شمالی به شمار می رود اما همراهی آن امسال با موجی از گرما منجر به نابودی محصولات برنج، ذرت و دیگر محصولات کشاورزی و به وجود آمدن بحران امنیت غذایی شد.

طوفان "مایکل" در اکتبر سال 2018 ساحل مکزیکو، فلوریدا و نواحی اطراف آن را در شهر پاناما درنوردید. طوفان "مایکل" را سومین نوع طوفان از نظر فشار دانسته اند. این طوفان منجر به کشته شدن دست کم 60 نفر و زخمی و آواره شدن عده زیادی شد.

طوفان "فلورانس" نیز در سپتامبر 2018 کارولینا را درنوردیده و خرابی ها و ویرانی های بسیاری برجای گذاشت.

به طور کلی طوفان‌های فصلی اقیانوس اطلس در سال 2018 میلادی شامل بیش از 15 طوفان دیگر به جز دو طوفان یاد شده می شد که در مجموع 3.3 میلیارد دلار خسارت اقتصادی برجای گذاشتند.منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: