کد خبر: ۴۶۴۵۰
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۷ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ 16 April 2019
طبق برآورد محققان پژوهشگاه مهندسی زلزله و زلزله شناسی، زمین ایران در سال ۱۳۹۷ بیش از ۱۳هزار و ۸۹۷ بار لرزید.
به گزارش سازه نیوز، کشور ایران به دلیل قرار گرفتن بر روی کمربند آلپ- هیمالیا، جز کشورهای لرزه‌خیز جهان محسوب شده و همواره در معرض یک تنش دائمی قرار دارد.

عامل اصلی اکثر زلزله‌های ایران، فشاری است که از سوی صفحه عربستان به فلات ایران وارد می‌شود. البته باید توجه داشت که پارامترهای متعددی در تخمین خطر لرزه‌ای گسل‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد که یکی از مهمترین آنها طول گسل است. با توجه به دلایل ذکرشده، قسمت اعظم کشور ایران، از دیدگاه لرزه‎خیزی جز مناطق پرخطر جهان محسوب می‌شود.

دکتر محمد مختاری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در خصوص زلزله‌های سال 97 اظهار کرد: در سال 1397 تعداد زمین لرزه‌های رخ داده با بزرگای بیش از دو و نیم در کشور 13 هزار و 897 مورد بود.

وی با اشاره به زمین لرزه‌های با بزرگای بیش از 4 ریشتر افزود: تعداد زمین لرزه‌های بالای 4 ریشتر به 213 بار در سال گذشته رسید و تعداد 12 رویداد زمین‌لرزه 5 ریشتر یا بیشتر بوده است.

رئیس کارگروه شمال غرب اقیانوس هند (وابسته به کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو) عنوان کرد: زمین لرزه‌های مختلف در سال 1397 تأییدی بر واقعیت زلزله خیز بودن ایران است که به صورت میانگین هر ماه یک زمین لرزه با بزرگای 4.5 ریشتر رخ داده است.

وی با اشاره به میزان بیشترین لرزش و کمترین لرزش در ماههای سال 97 گفت: بیشترین زمین لرزه‌ها در ماه‌های شهریور، آذر و مرداد ماه به ترتیب 1980، 1440، 1320 بار و کمترین آن 970 بار در بهمن ماه بوده است.

مختاری با اشاره به تعداد زمین لرزه‌های مهم رخ داده در سال 1397 گفت: در ساعت 17 و 12 دقیقه بعدازظهر (به‌وقت محلی) روز 16 دی‌ماه 1397 هجری‌شمسی، مطابق با ساعت 13 و 42 دقیقه (به‌وقت جهانی) روز 6 ژانویه 2019 میلادی زمین‌لرزه‌ای با بزرگای 6 در مقیاس امواج سطحی(MS) و5.9 در مقیاس امواج پیکری (mb) در 23 کیلومتری شمال باختری گیلانغرب و 31 کیلومتری شمال سومار به‌وقوع پیوست.

وی افزود: بر اساس لرزه‌نگاشت‌های ثبت شده در مرکز ملی شبکه لرزه‌نگاری باند پهن پژوهشگاه زلزله در مختصات 34.16 درجه عرض شمالی و 45.67 درجه طول خاوری قرار دارد کانون زمین‌لرزه گیلان غرب در نزدیکی یکی از شاخه‌های گسل پیشانی (جبهه) کوهستان زاگرس قرار دارد. بر اساس آمار، در بازه 118 سال اخیر حدود 1090 زمین‌لرزه (تا تاریخ 17 دی‌ماه 1397) در گستره حدود 1 درجه در 1 درجه اطراف کانون زمین‌لرزه ثبت شده است که 39 مورد از آنها دارای بزرگای بیشتر و مساوی 5 است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌ها در منطقه گیلان غرب، 21 آبان‌ماه 1396 هجری‌شمسی (12 نوامبر 2017 میلادی) ازگله- سرپل ذهاب با بزرگای 7.3 در مقیاس امواج پیکری (mb) بوده است. بعد از زمین‌لرزه 21 آبان‌ماه 1396 ازگله، 13 زمین‌لرزه با بزرگای مساوی و بزرگ‌تر از 5 در منطقه رخ داده است که بعضی‌ها پسلرزه زمین لرزه ازگله هستند و بعضی‌ها به احتمال زیاد رویدادهای مستقل از آن زمین‌لرزه به شمار می‌روند.

وی در خصوص زمین‌شناسی عمومی استان کرمانشاه گفت: جایگاه تکتونیکی گستره کانون زمین‌لرزه‌های استان کرمانشاه در زمین‌شناسی ایران در زیر پهنه زاگرس چین‌خورده واقع است. کوه‌های زاگرس حاصل تصادم بین صفحه‌های عربی و اوراسیا است؛ زاگرس در داخل سیستم کوهزاد آلپ- هیمالیا واقع و در طول حاشیه خاوری صفحه عربی، به‌طول حدود دو هزار کیلومتر از خاور ترکیه تا کوه‌های مکران در جنوب خاور ایران کشیده شده است. از نظر زمین‌ریخت‌شناسی از شمال خاور به جنوب باختر، زاگرس شامل زاگرس مرتفع (زاگرس داخلی)، زاگرس چین‌خورده (زاگرس بیرونی) و دشت خوزستان است.

وی درباره زمین لرزه بندر لافت در استان هرمزگان که در سال 97 رخ داد، گفت: در ساعت 14 و 24 دقیقه بعدازظهر (به‌وقت محلی) روز 21 بهمن‌ماه 1397 هجری‌شمسی، مطابق با ساعت 10 و 54 دقیقه (به‌وقت جهانی) روز 10 فوریه 2019 میلادی زمین‌لرزه‌ای با بزرگای 5 ریشتر در مقیاس امواج محلی(ML) و در 10 کیلومتری بندر خمیر و 9 کیلومتری باختر بندر لافت جزیره قشم به‌وقوع پیوست؛ مرکز این رویداد بر اساس لرزه‌نگاشت‌های ثبت شده در مرکز ملی شبکه لرزه‌نگاری باند پهن پژوهشگاه در مختصات 26.92 درجه عرض شمالی و 55.69 درجه طول خاوری قرار دارد. بر اساس آخرین مکان‌یابی صورت گرفته، عمق کانونی زمین‌لرزه حدود 9 کیلومتر برآورد شده است.

به گفته وی، کانون این زمین‌لرزه در نزدیکی یکی از شاخه‌های گسل پیشانی (جبهه) کوهستان زاگرس قرار دارد.

مختاری در خصوص پیشینه لرزه خیزی بندر لافت در استان هرمزگان گفت: در بازه 118 سال اخیر حدود 1538 زمین‌لرزه (تا تاریخ 23 بهمن‌ماه 1397) در گستره حدود 1 درجه در 1 درجه اطراف کانون زمین‌لرزه ثبت شده است که 105 مورد از آنها دارای بزرگای بیشتر و مساوی 5 است.

وی ادامه داد: بزرگ‌ترین این زمین‌لرزه‌ها، زمین‌لرزه 20 شهریورماه 1387 هجری‌شمسی (10 سپتامبر 2008 میلادی) جزیره قشم با بزرگای 6.2 در مقیاس امواج پیکری (mb) است.

مختاری در خصوص زمین‌شناسی عمومی استان هرمزگان و جزیره قشم گفت: استان هرمزگان در جنوب ایران و در شمال تنگه هرمز واقع شده است و در فصل مشترک سه پهنه ساختاری رسوبی، زاگرس، مکران و ایران میانی قرار دارد؛ کانون زمین‌لرزه در نزدیکی جزیره قشم بوده است.

وی ادامه داد: از نگاه زمین‌شناسی، این جزیره در منتهی الیه خاوری رشته‌کوه زاگرس واقع شده و جزئی از زاگرس چین‌خورده و زیر پهنه بندرعباس است. این گستره، ساختارهای مهم زمین‌شناسی با روند جنوب باختری- شمال خاوری هستند.
منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر: