کد خبر: ۴۶۴۸۰
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۵ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ 17 April 2019
معاون وزیر راه و شهرسازی در سخنانی قابل تامل اعلام کرده روش مقررات ملی ساختمان برای طراحی بیمارستان باعث آسیب به ساختمان‌های پُر اهمیت (بیمارستان‌ها) می‌شود.
به گزارش سازه نیوز، مازیار حسینی اظهار کرد:‌ روشی که مقررات ملی ساختمان برای طراحی بیمارستان‌ها دارد، روش نیرو است که طراحی با روش نیرو موجب می‌شود تا ساختمان‌های پراهمیت حتما دچار آسیب شوند. به همین دلیل نیز برای بیمارستان‌ها باید منطق و استراتژی طراحی تغییر یابد و با استفاده از المان‌هایی همچون جداسازهای لرزه‌ای، میراگرها که امروز دانش و تکنولوژی آن در کشور وجود دارد، بیمارستان‌ها به عنوان شریان‌های حیاتی شناخته و طراحی شوند.

وی ادامه داد:چنانچه بیمارستان‌ها با اصلاح روش احداث شوند قطعا در زمان زلزله و مواقع بحرانی اشکالی برای آنها ایجاد نخواهد شد و امکان ارائه خدمات را خواهند داشت.

وی از ایجاد تغییرات در مقررات ملی ساختمان خبر داد و افزود: وزیر راه و شهرسازی در جلسه‌ای که با شورای تدوین مقررات ملی داشت این را به صراحت بیان کرد که باید آیین‌نامه‌ها و فعالیت‌های مهندسی بازنگری شوند. ساختمان‌های کنونی مصرف انرژی بالایی دارند و در عین حال از عمر کوتاهی نیز برخوردارند و همه اینها موید این مطلب است که ساخت و ساز در ایران نسبت به دنیا عقب‌تر است که باید تلاش کنیم تا با راهکارهایی که در دست داریم این عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم. بنابراین آیین نامه‌های ملی ساختمان تغییر می‌یابند.

وی بیان کرد: اصلی‌ترین مسئله این است که بتوان فاصله ساخت و ساز در کشور را با ساخت و ساز در دنیا که هم مصرف انرژی پایین‌تر و هم کیفیت بالاتری دارد و در عین حال، سرعت ساخت وساز در آن بالاست، کاهش داد. به همین دلیل تلاش می‌شود تا سیل اخیر به فرصت تبدیل شود و ساختمان‌هایی که بعد از سیل احداث می‌شوند نمونه و الگو باشند.

وی استحکام‌بخشی به بیمارستان‌ها را به ویژه در مواقع بحران ضروری اعلام کرد و گفت: تغییر در روش‌های ساخت، موجب می‌شود تا ساختمان‌های پراهمیت در مواقع بحران همچون زلزله بتوانند سرویس‌دهی مناسبی داشته باشند. در عین‌حال حفاظت از تجهیزات بیمارستانی و نیروی انسانی شاغل در بیمارستان‌ها نیز که جزو سرمایه‌های ملی محسوب می‌شوند در مواقع بحران حائز اهمیت است که با ایجاد تغییر در روش‌های ساخت محقق می‌شود. 

معاون امور مسکن و ساختمان با اعلام این‌که در خصوص رویارویی با سیل علاوه بر توجه به احتمال وقوع آن باید مکانیابی‌ها مناسب باشند، اظهار کرد: مکانیابی مناسب و تغییر در شیوه ساخت و ساز از مواردی است که در رویارویی با سیل باید مورد توجه قرار بگیرد. در عین حال، موضوع صنعتی سازی ساختمان و ارتقای تکنولوژی ساخت که هم زمان را کوتاه می‌کند و هم کیفیت را بالا می‌برد، جزو دستور کارهای معاونت مسکن و ساختمان است.نام:
ایمیل:
* نظر: