کد خبر: ۴۶۵۱۸
تاریخ انتشار: ۲۱:۰۰ - ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ 22 April 2019
علی نبیان ضمن اعلام این مطلب که سازمان ملی زمین و مسکن آمادگی برای همکاری مشترک با همتایان ترکیه‌ای خود را دارد، گفت: زمین‌هایی که در محدوده و حریم شهرها مستعد ارزش افزوده برای سازمان و مجموعه وزارت راه و شهرسازی هستند شناسایی شده اند که می‌تواند در همکاری با شرکت های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرند.
به گزارش سازه نیوز،  علی نبیان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در نشست تخصصی حوزه مسکن و شهرسازی که با حضور نمایندگان بخش های دولتی و شرکت های خصوصی دو کشور ایران و ترکیه به همت معاونت مسکن و ساختمان در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: امیدوارم در تعاملات دو وزارتخانه ایران و ترکیه، اتفاقات خوبی برای دو کشور رقم بخورد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن افزود: ارتباطات بین دو کشور ایران و ترکیه ارتباط حسنه‌ای است و امیدواریم در تعاملات جدیدی که بین دو وزارتخانه مسکن و شهرسازی ایران و محیط‌زیست و شهرسازی ترکیه ایجاد شده است، همکاری‌ها گسترش یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه سازمان ملی زمین و مسکن مجموعه‌ای است که وظیفه تامین زمین موردنیاز فعالیت‌های وزارت راه و شهرسازی را در محدوده و حریم شهرها برعهده دارد، اعلام کرد: سازمان ملی زمین و مسکن، بانک زمینِ جمهوری اسلامی ایران است و بر حسب نیاز و ابلاغی که از سوی وزارتخانه می‌شود، می‌تواند در زمان‌های موردنیاز، زمین را در اختیار مردم قرار دهد.

نبیان با اشاره به اینکه در سیل اخیر ایران، سازمان ملی زمین و مسکن مکلف به تامین زمین برای احداث واحدهای مسکونی برای سیل‌زدگان شده است، گفت: سازمان ملی زمین و مسکن همچنین مکلف به تامین زمین در صورت نیاز برای اجرای پروژه‌های بازآفرینی شهری شده است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه حدود یک میلیون و 500 هزار هکتار زمین در حریم و محدوده شهری دارایی سازمان ملی زمین و مسکن است، تصریح کرد: یکی از وظایف سازمان ملی زمین ومسکن، خدمات‌رسانی به دستگاه‌های دولتی و تامین زمین برای احداث واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی است که شامل احداث 400 هزار واحد مسکونی طی سال‌های 98 و 99 است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن ضمن اشاره به این مطلب که زمین‌هایی که در محدوده و حریم شهرها وجود دارد توسط سازمان شناسایی شده و سازمان به دنبال ارزش افزوده برای آنهاست، گفت: به دنبال همکاری‌های مشارکتی هستیم. در مرحله نخست، پروژه‌های مسکونی در قالب 65 پروژه با حدود 8هزار واحد مسکونی برای مشارکت در ساخت که تامین زمین برعهده سازمان است، شناسایی شده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین به عنوان نمونه در تهرانسر، زمینی به مساحت 175 هزار مترمربع وجود دارد که استعداد ساخت یکهزار واحد مسکونی را داراست. همچنین، از دیگر پروژه‌هایی که در دستور کار است احداث مراکز تجاری-اداری و خدماتی است که در این خصوص تعدادی پروژه شناسایی شده‌اند.

نبیان در بیان نمونه‌هایی دیگر، توضیح داد: زمینی به مساحت 50 هکتار در منطقه تهرانسر با کاربری تجاری- مسکونی-خدماتی، زمینی دیگر در میدان ونک به مساحت 8هزار مترمربع با کاربری تجاری-اداری از جمله موارد مشارکتی است که می‌تواند مدنظر همکاری‌های مشترک قرار بگیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان تصریح کرد: این ظرفیت در مجموعه سازمان ملی زمین و مسکن وجود دارد تا همکاری مشترکی را با کشور ترکیه در زمینه‌های موردتوافق داشته باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: