کد خبر: ۴۶۹۴۲
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۳ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ 20 May 2019
با گذشت این همه سال، برخی از این اشکال بتنی همچنان ظاهر خود را حفظ کرده اند و متحمل آسیب چندانی نشده اند.
 سال های طولانی است که شهروندان انگلیسی در برخی مناطق حومه ای این کشور سازه های بتنی عجیب و غریبی را مشاهده می کنند که تا مدت زیادی به درستی نمی دانستند این ها چه هستند و به چه منظوری ساخته شده اند! سازه های بتنی بزرگی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، برخلاف شباهت خود به استون هنج در واقع ابزاری بسیار مدرن در زمان خود بوده اند. این اشکال بتنی توسط دکتر ویلیام تاکر در اوایل قرن بیستم ایجاد شده اند، و به عنوان "آینه های صوتی" از آنها یاد می شود. وی در سال 1877 شهر کیدرمینستر انگلستان متولد شد و در عرصه تحقیقات آکوستیک فردی پیشرو محسوب می شد.


نخستین سیستمی راداری دنیا که واقعا کاربردی بود، توسط فیزیکدان اسکاتلندی به نام رابرت واتسون- وات در سال 1935 اختراع شد. این سیستم می توانست از فاصله 160.9 کیلومتری، هواپیماهای دشمن را با استفاده از امواج رادیویی ردیابی کند.

اما پیش از ظهور این اختراع بزرگ، ارتش بریتانیا از اشکال بتنی عجیب و غریب به منظور ردیابی هواپیماهای دشمن استفاده می کرد و امروزه می توان آنها را در حومه شهرهای این کشور مشاهده کرد. در واقع پیش از معرفی اولین سیستم های راداری، ارتش بریتانیا از دکتر تاکر درخواست کرد تا رادارهای آکوستیک را بسازد. در ادامه از این ساختارهای بتنی غول آسا برای شناسایی هواپیماها و کشتی های هوایی دشمن طی جنگ جهانی اول بهره برداری شد.

آینه های آکوستیک قادر به ردیابی هواپیماهای دشمن از فاصله 24.1 کیلومتری بودند که این عدد برای دوران مربوطه رکوردی نسبتا ویژه و تاثیرگذار بوده است. بدین ترتیب نیروهای دفاعی بریتانیا مقداری زمان برای آماده سازی خود در اختیار داشتند تا بتوانند برابر حملات بمب افکن های آلمانی مقاومت کنند. با وجود آن که این سازه های راداری غول پیکر تقریبا یک قرن پیش به مرحله اجرا درآمدند، اما هنوز هم می توان بقایای آنها را در خط ساحلی بریتانیا مشاهده کرد. باور نکردنی است که با گذشت این همه سال، برخی از این اشکال بتنی همچنان ظاهر خود را حفظ کرده اند و متحمل آسیب چندانی نشده اند. شمار زیادی از این آینه های آکوستیک را می توان در شهر بندی دوور، روستای دانجنس و شهرک هایت، کنت انگلستان یافت. این اشکال بتنی طی سال های طولانی تبدیل به یکی از جالب ترین جاذبه های توریستی بریتانیا شده اند.

*منبع :
عصرایران؛ مجله تصویری سلاح
برچسب ها: بریتانیا
نام:
ایمیل:
* نظر: