کد خبر: ۴۷۱۹۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۷ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ 09 June 2019
رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان این که در کشور بیش از پنج میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز است، گفت‌: متوسط افزایش قیمت مسکن در یک سال گذشته در کل کشور به جز تهران بیش از شش و نیم میلیون تومان و در تهران ۱۲ میلیون تومان بوده است.
به گزارش سازه نیوز، محمدرضا رضایی کوچی  در جلسه علنی امروز (یکشنبه‌) مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت مسکن در کشور، اظهار کرد: امروز با بحران مسکن روبرو هستیم. به طوری که خانه‌دار شدن برای افراد متوسط رو به پایین به رویا تبدیل شده است. با این شرایط افراد ضعیف جامعه نمی‌توانند صاحب خانه شوند.

وی با اشاره به آمارهای موجود از شرایط مسکن در سال 95، خاطر نشان کرد: طبق سرشماری صورت گرفته شده در سال 95، 24 میلیون و 200 هزار خانوار وجود داشت که تعداد واحدهای مسکونی در کشور 22 میلیون و 800 هزار واحد بود. یعنی دو میلیون و 600 هزار واحد خانه خالی وجود دارد. از طرف دیگر طبق گزارش مرکز پژوهش‌ها بیش از چهار میلیون واحد خانه مازاد دیگر در کشور نیاز است. با احتساب سال‌های 96 و 97 می‌توان گفت‌  که در حال‌ حاضر به پنج میلیون و 500 هزار واحد مسکونی نیازمند هستیم که بتوان بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کرد.

وی افزود: از طرف دیگر در طول یک سال گذشته متوسط قیمت مسکن در شهرهای کشور بیش از شش و نیم میلیون تومان افزایش داشته است که این میزان در تهران 12 میلیون تومان بوده است. البته یک  و نیم میلیون تومان از این افزایش قیمت به افزایش هزینه ساخت و ساز مربوط می‌شود که یعنی مابقی به خاطر افزایش قیمت زمین بود.

رییس کمیسیون عمران در توضیح راهکارهای موجود برای تامین زمین، یادآور شد: یکی از راهکارهای بیان‌ شده از سوی دولت ساخت مسکن در شهرهای جدید است که بسیاری تمایلی به سکونت در این مناطق ندارند. لذا باید دولت توجه ویژه‌ای به بافت‌های فرسوده کند که نزدیک به 19 میلیون نفردر آن زندگی می‌کنند. بافت فرسوده مهم‌ترین جایی است که دولت باید در آن سرمایه‌گذاری نماید که طبق برنامه توسعه هم سالی 10 درصد از بافت‌های فرسوده بهبود پیدا کند.

رضایی کوچی با گلایه از عدم توجه دولت به بافت فرسوده، گفت‌: امروز از مسکن به عنوان لوکوموتیو اقتصاد یاد می‌شود که 30 درصد از اقتصاد به مسکن باز می‌گردد، اما در این شرایط تنها هشت درصد تسهیلات بانکی برای مسکن است. لذا باید سقف تسهیلات افزایش پیدا کند. در حال‌ حاضر حداکثر تسهیلات در شهر تهران برای خرید مسکن 160 میلیون تومان است که  این  شامل  10 تا 15 متر مربع از یک ساختمان می‌شود. حال این که در همه کشورها 60 درصد تسهیلات خرید مسکن داده می‌شود.

وی با تاکید بر این که باید همه ارگان‌ها خود را برای حل مشکل مسکن دخیل بدانند، خاطر نشان کرد: باید برای تامین مسکن در روستاها هم فکری لحاظ شود چون با محدودیت‌های اخیر روستاییها مجبور به مهاجرت شهرها شده‌اند. از بنیاد مسکن تقاضای گشایش‌های لازم را داریم.

رضایی کوچی در پایان با تاکید بر لزوم  افزایش پهنای شهرها برای تولید زمین، گفت‌: باید درباره اجاره بها هم فکری شود. امروز بسیاری از مردم امکان اجاره واحد مسکونی را نداشته و مجبور به مهاجرت به حاشیه شهرها شده که بعضا خانه‌های مقاومی هم ندارند.


منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: