کد خبر: ۴۷۲۱۸
تاریخ انتشار: ۲۱:۴۰ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ 09 June 2019
نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی عرضه مسکن طی ۵ سال اخیر، گفت: تا زمانی که مسکن از حالت سرمایه‌گذاری خارج نشود، مشکل مسکن و اجاره‌بها حل نخواهد شد.
به گزارش سازه نیوز، حسین افشین در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 19 خردادماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی گزارشی از طرح ملی مسکن، با بیان اینکه مشکلات موجود در بازار مسکن دلایل متعددی دارد، بیان کرد: یکی از دلایل افزایش قیمت در بازار مسکن به کمبود عرضه باز می‌گردد به طوری که در 5 سال اخیر یعنی از سال 92 تا سال 97، 50 درصد عرضه مسکن کاهش پیدا کرده است

وی در ادامه با اشاره به اینکه افزایش بی رویه قیمت مسکن از سال 97 به گونه‌ای است که شاهد افزایش سه برابری در تهران و یک و نیم تا دو برابر در شهرستان‌ها هستیم، حال سئوال این است که آیا با ساخت مسکن می‌توان این مشکل را حل کرد، تصریح کرد: از سال 85 تا 94 شاهد ساخت 10.5 میلیون مسکن در کشور بودیم اما تنها 2.5 میلیون در اختیار افراد قرار گرفته و خانه‌دار شده‌اند یعنی 77 درصد مسکن تولیدی ما جنبه سرمایه گذاری و سوداگری داشته است.

وی اضافه کرد: اکنون این سوال مطرح است که با ساخت 400 هزار واحد مسکن چه تضمینی وجود دارد تا مسکن به صاحبان اصلی آن برسد؟ از سوی دیگر ما شاهد افزایش اجاره بها هستیم. در سال 95 تصمیماتی گرفته شد و قیمت گذاری و منطقه بندی صورت گرفت اما نتیجه‌ای نداشت اکنون نیز اگر مانند گذشته عمل کنیم به نتیجه‌ای نمی‌رسیم.

افشین اضافه کرد: یکی از راهکارهای حل مشکل قیمت در بازار مسکن که دنیا نیز به سرعت به این سمت رفته است مالیات بر عایدی است؛ به گونه‌ای که افرادی که خانه‌ای را می‌خرند و تا دو سال آن را مبادله نکنند بعد از دو سال از مالیات معاف هستند اما اگر قبل از آن معامله‌ای انجام شود باید 28 درصد تفاوت قیمت حاصل در اختیار دولت قرار گیرد و دولت می‌تواند از پول حاصله به صورت رگولاتوری بازار را تنظیم کند.

وی افزود: اگر فردی خانه‌ای اضافه داشته باشد اگر تا 10 سال آن را اجاره دهد دیگر بعد از 10 سال نیازی به پرداخت مالیات ندارد اما اگر قبل از آن 10 سال اجاره داده نشده باشد باید سالانه مانند شرکتها مالیات پرداخت کند.

نماینده مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار کرد: تا زمانی که مسکن از حالت سرمایه گذاری خارج نشود مشکل مسکن و اجاره بها حل نخواهد شد. بازار مسکن در سال‌های اخیر به گونه‌ای بوده است که هر کسی که سرمایه گذاری در این بازار کرده است 200 درصد سود برده است و نکته اصلی این است مادامی که سوداگری در بازار مسکن وجود داشته باشد نمی‌توان با مسکن مهر یا تخصیص 400 هزار زمین برای ساخت مسکن و یا طرح‌های دیگر مشکل این بازار را حل کرد.


منبع: ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر: