کد خبر: ۴۷۴۳۲
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۵ - ۰۳ تير ۱۳۹۸ 24 June 2019
در حالی با رفتن تیم وزیر سابق از وزارتخانه راه ازحجم تنش‌های فزاینده بین سازمان نظام مهندسی و وزارت راه کاسته شد که اخیرا یکسری تصمیمات در بدنه شورای مرکزی باعث شده که مجددا تنش به بدنه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان بازگردد.
به گزارش سازه نیوز ، آبان‌ماه سال گذشته با ورود محمد اسلامی به وزارت راه و شهرسازی جنگ سرد بین سازمان نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه که سرمنشاء آن وزیر مستفی بود،‌ به پایان رسید.

"جنگی" که با بمباران بخشنامه‌ای  وزیر سابق راه و شهرسازی و تلاش برای تغییر ترکیب هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ابعاد گسترده‌ای پیدا کرد و تا لحظه رونمایی از نامه استعفای آخوندی ادامه داشت.

تکیه اسلامی بر مسند وزارت راه و شهرسازی و به دنبال آن امضای حکم معاون وزیری برای مازیار حسینی رویه‌ تنش‌زای وزیر سابق اصلاح شد. طی 8 ماه اخیر جو آرامی بر سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و رابطه با وزارت راه و شهرسازی حاکم بود. اما طی روزهای اخیر این سازمان بار دیگر خبرساز شده که یک طرف آن رئیس شورای مرکزی و طرف دیگر رئیس برکنار شده هیئت اجرایی  هشتمین دوره انتخابات شورای مرکزی نظام مهندسی است. اواخر ماه گذشته فرج الله رجبی در اقدامی ناگهانی ذبیح‌الله حبیبی را جایگزین منصور بهادری کرد.

برخی اعضای شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی بر این باورند مطابق با مصوبه جلسات 188 و 192 شورای مرکزی و مصوبه اجلاس هجدهم هیئت عمومی اردبیل، نظام نامه انتخابات شورای مرکزی که ملاک عمل برای انتخابات شورای مرکزی بوده، مبنای برگزاری فرآیند انتخابات این سازمان است.

به گفته آنها مطابق با بند 1 از فصل دوم این نظام نامه و در جلسه 237 شورای مرکزی که در مورخ 15/12/97 با دستور کار «انتخاب هیات اجرایی انتخابات» برگزار شد؛ درنتیجه 5 نفر(منصور بهادری، جواد جوان مجیدی، رضا کرانی، امیرمحسن نیکزاد و غلامحسین اله دادی) با دستورکار پیوست به عنوان اعضای هیات اجرایی انتخابات برگزیده شدند و احکام خود را نیز دریافت کردند. این هیئت در گام بعدی و در جلسه مورخ 21/12/97 از میان اعضای خود منصور بهادری را به عنوان رئیس هیات اجرایی انتخابات برگزید. از همین رو این هیات بنا به شرح وظایف خود و با تمرکز بر شفافیت و ایجاد بستری مناسب جهت برگزاری انتخابات با رعایت قانون و نظام نامه های مرتبط فعالیت خود را تا به امروز به سرانجام رسانده است. در این میان بنابر شنیده‌ها درپی ابلاغ کتبی رد صلاحیت 3 نفر از کاندیداهای پرنفوذی که دارای رای محکومیت قطعی از شورای انتظامی هستند و به تایید و امضای نمایندگان وزارت راه و شهرسازی و سایر اعضای هیات اجرایی انتخابات رسیده است، رجبی نامه ای خطاب به حسینی معاون امور مسکن و ساختمان، مبنی بر صدور حکمی غیرقانونی و انتصاب شخصی دیگر به موازات رییس قانونی هیات اجرایی، ذبیح اله حبیبی از استان فارس را به عنوان رئیس هیات اجرایی انتخابات منتشر کرده است.

عده‌ای بر این باورند تغییر رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان در حیطه اختیارات قانونی رئیس سازمان نظام مهندسی نیست. بعد از این عزل و نصب  20 نفر از اعضای شورای مرکزی در اقدامی اعتراضی، در جلسه 240 شورای مرکزی در مورخ 28/03/98حضور نیافتند و جلسه به علت به حدنصاب نرسیدن برگزار نشد.

 رئیس سازمان نظام مهندسی اسختمان اسفند ماه سال گذشته  در حکمی منصور بهادری را به سمت رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات منصوب کرد. در این حکم آمده است؛‌ «براساس مصوبه اولین جلسه مورخ 21/2/1397 هیئت اجرایی انتخابات، بدینوسیله جنابعالی به عنوان رئیس هیئت اجرایی هشتمین دوره انتخابات منصوب می‌گردید. امید است با توکل به خداوند منان و تجارب ارزنده شما در برگزاری انتخابات دوره‌های گذشته شورای مرکزی در این امر خطیر موفق و موید باشید.»

رجبی همچنین در نامه دیگری خطاب به بهادری نوشته است: «به استناد بند 1 از فصل دوم نظام نامه انتخابات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و مصوبه مورخ 15/12/1397 آن شورا، جنابعالی به عنوان عضو هیئت اجرایی انتخابات هشتمین دوره شورای مرکزی منصوب می‌شوید. امید است با توکل به خداوند منان و تجربیات ارزنده در این امر خطیر موفق و موید باشید.»

ساختمان ریشه در تصمیمات "دیروز" وزرت راه در دوره وزیر مستعفی دارد،  از این رو انتظار می رود چنانچه تخلفی در این رابطه صورت گرفته وزارت راه و شهرسازی به طور مستقیم و هر چه سریع‌تر به حاشیه جدید چند روز اخیر سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور وارد شود. 


نام:
ایمیل:
* نظر: