کد خبر: ۴۷۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۵ - ۱۱ تير ۱۳۹۸ 02 July 2019
شهردار قم با بیان این که تاکنون ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این شهر طی ۴ سال گذشته محقق شده است، گفت: دو سرمایه گذار از ساخت هتل پنج ستاره در قم انصراف دادند.
 به گزارش سازه نیوز،  سید مرتضی سقائیان نژاد ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه قم، با اشاره به بحث سرمایه گذاری در استان قم، اظهار داشت: با پیگیری های صورت گرفته قرارداد چهار هتل پنچ ستاره قطعی شده بود ولی به دلیل شرایط اقتصادی دو سرمایه گذار انصراف دادند؛ ضمن اینکه مطلع شدیم که قرارداد دو هتل دیگر در حاشیه بلوار پیامبر اعظم (ص) توسط فرمانداری رد شده است.

شهردار قم با انتقاد از اقدام فرمانداری قم برای رد لایحه شورای اسلامی شهر قم پیرامون قرارداد شهرداری و سرمایه گذاران ساخت دو هتل در حاشیه بلوار پیامبر اعظم (ص)، گفت: این بلوار در کمیسیون ماده پنج تصویب شده است و به بهانه اینکه این طرح تصویب نشده، نباید جلوی کار را گرفت.

سقائیان نژاد در ادامه، وظایف شهرداری‌ها را بسیار گسترده دانست و گفت: شهرداری‌ها 372 وظیفه به عهده دارند که از تولد تا مرگ، با مردم عجین و همراه هستند به همین دلیل اقدام‌های شهرداری‌ها می‌تواند منجر به تقویت سرمایه اجتماعی نظام شود.

وی با اشاره به وضعیت شهرداری قم در چهار سال گذشته، گفت: چشم انداز 20 ساله و تدوین برنامه پنج ساله اول شهرداری در قالب برنامه قم 1400 از اولین اقدام‌های صورت گرفته در دوره این مدیریت بود که این برنامه‌ها بر اساس جایگاه ویژه این شهر تدوین شده است.

شهردار قم افزود: تمام امور شهرداری و بودجه نویسی بر اساس چشم انداز تدوین شده قم، برنامه ریزی و اجرایی شده است.

سقائیان نژاد با بیان اینکه شهرداری علاوه بر مدیریت درآمدی، دارای مدیریت هزینه‌ای است به همین دلیل، از طریق عوارض، بودجه خود را تأمین می‌کند ادامه داد: درآمدهای محقق شده شهرداری از 545 میلیارد تومان در سال 93 به 2 هزار و 200 میلیارد تومان در سال 97 رسیده است.

وی ادامه داد: برای مدیریت شهر قم، نیازمند درآمد روزانه 6 میلیارد تومان و هزینه همین مبلغ برای ارائه انواع خدمات شهری هستیم.

شهردار قم، اظهار داشت: از سال 93 تا 97 نسبت بودجه جاری به عمرانی قم از 30 درصد به حدود 17 درصد کاهش یافته است که این نشان از کیفیت بالای بودجه ریزی شهرداری قم است.

سقائیان نژاد افزود: بودجه عمرانی شهرداری قم از 324 میلیارد تومان در سال 93 به یک هزار و 958 میلیارد تومان در سال 97 افزایش یافته که 504 درصد رشد بودجه عمرانی را در سال‌های اخیر شاهد هستیم.

وی با اشاره به بدهی 2 هزار و 400 میلیارد تومانی شهرداری قم در سال 93 گفت: این بدهی امروز به 700 میلیارد تومان کاهش یافته ضمن اینکه بدهی 65 شرکت مختلف قم به شهرداری تسویه و با این اقدام حدود یک هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده است.

شهردار قم، با بیان اینکه 310 میلیارد تومان طرح‌های مختلف در 4 سال گذشته برای افزایش سرانه فضای سبز در قم اختصاص یافته است، گفت: با اقدامات صورت گرفته در سال‌های اخیر، سرانه فضای سبز این شهر از 14.5 مترمربع در سال 93 به 19.7 مترمربع در سال 97 ارتقا یافته است که این سرانه باید به 27 مترمربع افزایش یابد، ضمن اینکه تعداد بوستان‌ها نیز در سال‌های اخیر از 265 بوستان به 365 بوستان افزایش یافته است.

سقائیان نژاد با بیان اینکه 3 هزار میلیارد ریال برای بهبود آسفالت و افزایش کیفیت معابر شهری اختصاص یافته است، ادامه داد: تکمیل 14 تقاطع غیرهمسطح از جمله تقاطع‌های غیرهمسطح 15 خرداد، شهدای مدافع حرم، پل‌های 9 دی و همچنین اجرای بلوار آیت الله بروجردی، اجرای میدان ولی عصر (عج)، اجرای تقاطع بلوار حضرت خدیجه (س)، شروع اجرای تقاطع بلوار پیامبر اعظم (ص) و فردوسی، آغاز احداث تونل جمهوری، و آغاز تقاطع ورودی جعفریه در دستور کار شهرداری قم قرار دارد.

شهردار قم با اشاره به ضرورت راه اندازی سامانه‌های ثبت تخلف و دوربین‌های نظارتی در قم، گفت: 90 دوربین نظارتی تاکنون در سطح معابر قم نصب و 110 دستگاه نیز در حال نصب است ضمن اینکه تا پایان سال نیز 186 دوربین ثبت تخلف دیگر به این مجموعه افزوده می‌شود.

سقائیان نژاد ادامه داد: ورود 154 دستگاه اتوبوس جدید و بهسازی 104 دستگاه اتوبوس، احداث 14 کیلومتر در خط یک مترو با هشت ایستگاه و همچنین پایان مطالعات فاز دوم قطار شهری، اجرای احداث 8 مجموعه ورزشی با 450 میلیارد تومان و همچنین جذب 12 هزار میلیارد ریال پروژه سرمایه گذاری از جمله مهمترین اقدام‌های شهرداری قم در چهار سال گذشته است.

شهردار قم با بیان اینکه تاکنون 12 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این شهر طی 4 سال گذشته محقق شده است، گفت: شرایط ناپایدار اقتصادی کشور جذب سرمایه گذار را با سختی مواجه کرده ولی با تمام این شرایط، شورای سرمایه گذاری در مجموعه شهری ایجاد شده است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت راه اندازی متروی قم ادامه داد: 14 کیلومتر قطار شهری در خط یک مترو با هشت ایستگاه احداث شده ضمن اینکه مطالعات فاز دوم قطار شهری نیز به اتمام رسیده که به دلیل نوسانات اقتصادی آغاز عملیات اجرایی آن به تأخیر افتاده است.

شهردار قم، تاکید کرد: برای راه اندازی خط یک مترو قم یک هزار و 100 میلیارد تومان اعتبار اوراق مشارکت نیازمند تزریق به این طرح است.

سقائیان نژاد حجم تولید روزانه پسماند در شهر قم را 700 تن دانست و گفت: برای تبدیل این پسماند به کودهای کمپوست، در فاز اول 300 تن از حجم آن به کود کمپوست تبدیل شد و تا پایان سال این ظرفیت به 600 تن افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: راه اندازی مرکز انتقال پسماند موقت برای سرعت انتقال پسماند از سطح شهر، راه اندازی سه مرکز پسماند خشک، نصب و راه اندازی 45 غرفه بازیافت در سطح شهر و همچنین ساماندهی فعالیت 200 خودروی ویژه تفکیک زباله از مبدا از دیگر اقدام‌هایی است که در سال‌های اخیر در قم اجرایی شده است.

شهردار قم ادامه داد: تبدیل آبیاری سنتی به نوین از 60 درصد به 90 درصد، ارتقای سطح ایمنی شهر قم به استانداردهای جهانی با تکمیل 10 ایستگاه آتش نشانی جدید، اجرای بیش از 90 کیلومتر فیبر نوری و راه اندازی کارت شهروند الکترونیک، ایمن سازی بوستان‌ها با مبلغ 100 میلیارد تومان و همچنین اجرای 10 مورد احیای بافت فرسوده از دیگر اقدامات شهرداری قم در 4 سال گذشته است.

سقائیان نژاد اظهار داشت: احداث شهرک خودرویی با مساحت 33 هکتار و ظرفیت فعالیت یک هزار و 500 واحد صنفی مربوط به خودرو از جمله زیرساخت‌های مهمی است که با راه اندازی این شهرک در روزهای آینده شاهد ساماندهی فعالیت واحدهای صنفی خودرو در سطح این شهر خواهیم بود ضمن اینکه شهرک صنوف برای استقرار 4 هزار واحد صنفی مرتبط با ساختمان از دیگر اقدام‌هایی است که در حال انجام است.

وی با اشاره به مهمترین اقدامات عمرانی شهرداری قم در چهار سال گذشته، اظهار داشت: احداث تقاطع مقداد با 780 میلیارد ریال، آزادراه آیت الله بروجردی با 1300 میلیارد ریال، تقاطع شهدای 15 خرداد با 420 میلیارد ریال، تقاطع شهدای مدافع حرم با 320 میلیارد ریال، اجرای تقاطع میثم با 100 میلیارد، تکمیل احداث میدان امام خمینی (ره) با 380 میلیارد ریال و همچنین تکمیل پل‌های 9 دی با 140 میلیارد ریال از جمله این اقدام هاست.

شهردار قم ادامه داد: اجرای تقاطع شهید کریمی با 400 میلیارد ریال، تقاطع غیرهمسطح بلوار حضرت خدیجه(س) با 80 میلیارد ریال، بلوار شهید کبیری با 150 میلیارد ریال، اجرای رمپ و لوپ میدان غدیر با 350 میلیارد ریال، اجرای بلوار زائر با 90 میلیارد ریال، کمپ بوستان فدک با 50 میلیارد ریال و اجرای کمپ بوستان غدیر با 80 میلیارد ریال از دیگر اقدامات شهرداری قم در چهار سال گذشته است.

سقائیان نژاد افزود: اجرای تقاطع مرجعیت و قدس با 300 میلیارد ریال، تکمیل و احداث بلوار کارگر با 80 میلیارد ریال، تکمیل و احداث بلوار جمهوری با 250 میلیارد ریال، اجرای تقاطع شهدای روحانیت با 170 میلیارد ریال، تکمیل و احداث بلوار فردوسی تا جمهوری با 270 میلیارد ریال و هم چنین اجرای پیاده راه ارم با 40 میلیارد ریال از دیگر اقدامات شهرداری قم از سال 94 تاکنون است.

وی با بیان اینکه اقدامات گسترده شهرداری در زمانی است که کشور در شرایط تحریم قرار دارد، گفت: در این شرایط، شاهد افزایش بودجه شهرداری قم و اجرای طرح‌های مهم در این شهر هستیم که این نشان می‌دهد اگر هم افزایی در مجموعه‌های مدیریت شهر وجود داشته باشد، تحریم‌ها را می‌توان بی اثر کرد.

سقائیان نژاد، قم را شهری بین المللی دانست و ادامه داد: بخش بین المللی شهرداری قم با همکاری حوزه علمیه و جامعه المصطفی ایجاد شده است تا از ظرفیت این نهادها برای شهر قم از جمله خواهرخواندگی با شهرهای مختلف جهان و همچنین جذب سرمایه گذار خارجی استفاده شود.

وی در ادامه با اشاره به مهمترین طرح‌های شهرداری قم در سال جاری گفت: شروع مراحل اجرای تقاطع ورودی جعفریه و بلوار امام علی(ع) با 100 میلیارد ریال، احداث تقاطع فردوسی با 460 میلیارد ریال، تعریض پل آیت الله طباطبایی با 230 میلیارد ریال و 85 درصد پیشرفت، احداث بوستان فرامنطقه ای کوثر (پارک هزار هکتاری)، احداث شهر بازی بوستان غدیر در سه فاز با 60 میلیارد ریال و 30 درصد پیشرفت، باغ پرندگان با 110 میلیارد ریال و 69 درصد پیشرفت، احداث تونل جمهوری، تقاطع امام حسین (ع) و شروع مراحل تقاطع غیرهمسطح خیابان کیوانفر و امام (ره) و احداث تقطع میدان ولی عصر(عج) با 460 میلیارد ریال از جمله مهمترین طرح‌های در دست اقدام شهرداری است.

شهردار قم با تاکید بر اینکه مدیر پروازی در قم نداریم، ادامه داد: حرکت به سمت شهر هوشمند، ساماندهی وانت بارها و دست فروش هاو بهبود نظافت شهر در تراز کلان شهرهای کشور از جمله اولویت‌ها و اقدام‌های مهم شهرداری در سال جاری است.

سقائیان نژاد با بیان اینکه مونوریل، فاز چهار عمار یاسر و مجتمع زمزم طرح‌های قدیمی است که از گذشته بر روی دست مدیریت شهری قم مانده است، گفت: مونوریل اشتباه بود و قرار نیست اشتباه دیگران را ما تکمیل کنیم به همین دلیل باید این طرح تأمین بودجه شود.

وی با اشاره به ضرورت ورود دستگاه‌های نظارتی به وضعیت مونوریل، گفت: دفترچه 200 صفحه‌ای از وضعیت مونوریل تهیه و به نهادهای نظارتی برای تعیین تکلیف ارائه شده است تا شرایط راه اندازی و فعالیت مجدد مونوریل فراهم شود.

شهردار قم با اشاره به برخی گمانه زنی‌ها پیرامون استعفای یکی از معاونین وی، گفت: وزارت راه و شهرسازی درخواست به کارگیری یکی از معاونین شهرداری قم را داشت که با بررسی جمیع جهات به این نتیجه رسیدیم که فعالیت این معاون در قم ادامه یابد و استعفای وی کذب محض است.


منبع: ایلنا
برچسب ها: ساخت هتل، قم
نام:
ایمیل:
* نظر: