کد خبر: ۴۸۰۹۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ 13 August 2019
یک کارشناس حوزه آلودگی هوا از نحوه اعلام شاخص کیفیت هوا انتقاد کرد و گفت: اوج غلظت ازن در ساعات ۱۲ تا ۱۶ اتفاق می‌افتد؛ درحالی‌که معمولا شاخص میانگین کیفیت هوای تهران در ساعت ۱۱ اعلام می‌شود.
 به گزارش سازه نیوز، محمودرضا مؤمنی، کارشناس آلودگی هوا با بیان اینکه در شهر تهران شاخص کیفیت هوا به‌طور رسمی در ساعت 11 صبح اعلام و همین موضوع سبب می‌شود واقعیت غلظت آلاینده ازن پنهان بماند گفت: تولید ازن به شدت به نور خورشید بستگی دارد، بنابراین معمولا کمترین غلظت ازن در شب‌ها، اوایل صبح و اواخر غروب و بیشترین غلظت آن در ظهر ثبت می‌شود؛ طوری که معمولا حدود ساعت 14 ازن به بالاترین غلظت در جو می‌رسد و اگر به داده‌های اندازه‌گیری‌شده ازن توجه شود همیشه از ساعت 12 تا 16 بیشترین غلظت‌ این آلاینده، اندازه‌گیری شده است؛ در نتیجه اعلام شاخص کیفیت هوا و ازن در ساعت 11 صبح واقعیت آن را بیان نمی‌کند.

این متخصص مدل‌سازی عددی آلودگی هوا با تاکید بر اینکه برای لحاظ شدن غلظت آلاینده ازن در شاخص کیفیت هوا، این شاخص در تابستان باید از ساعت 15 به بعد اعلام و اطلاع‌رسانی رسمی شود گفت: از آنجا که ساعت 11 صبح به‌عنوان زمان اعلام شاخص کیفیت هوا در کانال اطلاع‌رسانی نهاد متولی کنترل کیفیت هوای تهران در فضای مجازی انتخاب شده است، در بسیاری از مواقع شاخص میانگین کیفیت هوای تهران حاکی از برقراری هوای سالم در شهر است؛ در‌حالی‌که حداقل در فصل تابستان باید شاخص کیفیت هوا در ساعت 15 یا 16 نیز اعلام شود.

مؤمنی ادامه داد: غلظت آلاینده ازن باید به‌صورت سه ساعته اعلام شود، در‌حالی‌که در ایران و به‌طور خاص در تهران شاخص ازن به‌صورت هشت ساعته اعلام می‌شود. جدا از این مباحث باید دقت کنیم که ازن یک آلاینده واکنش‌پذیر است و همان دو، سه ساعت بعدازظهر که غلظت آن بالا می‌رود، برای صدمه زدن به انسان کافی است و همین فصل تابستان هم کفایت می‌کند که عوارض زیادی بر سلامت شهروندان داشته باشد و میزان مرگ‌ومیر زودرس را افزایش دهد؛ بنابراین حتما باید این آلاینده را جدی بگیریم.

ازن یک آلاینده ثانویه است که بر اثر واکنش‌های شیمیایی بین اکسیدهای ازت و مواد آلی فرار در مواجهه با تابش خورشید تولید و منتشر می‌شود.  ایجاد تنگی نفس و خس‌خس سینه، سرفه و خارش‌گلو، تشدید بیماری‌های ریه مانند آسم، آمفیزم و برونشیت مزمن، افزایش تعداد حملات آسم، حساس‌تر شدن ریه به عفونت، ایجاد بیماری مزمن انسداد ریوی (COPD) از جمله اثرات مخرب این آلاینده بر سلامت انسان است.

در این بین تعداد روزهای آلوده پایتخت با آلاینده ازن در ایام سپری شده از سال‌جاری در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.


منبع: ایسنا
برچسب ها: ازن، آلودگی هوا
نام:
ایمیل:
* نظر: