کد خبر: ۴۸۱۵۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۰ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ 17 August 2019
بازار خرید و فروش خانه بعد از یک سال و نیم دست و پا زدن بالاخره موفق شد از نظر بازدهی سکه و دلار را کنار بزند، حالا دیگر دلیلی برای افزایش قیمت باقی نمانده و شاید… مسکن باید کوتاه بیاید! در این گزارش روند تغییرات قیمت سه بازار سکه، ارز و مسکن را بررسی کرده‌ایم تا ببینیم آیا افزایش قیمت مسکن به نقطه آخر رسیده یا نه؟
 به گزارش سازه نیوز، فروردین سال 97 وقتی هنوز بحران ارز زیاد جدی نشده بود و دلار از مرز پنج هزار تومان عبور نکرده بود، قیمت‌ها حدودا متری پنج میلیون تومان بود. به طور دقیق‌تر گزارش‌های وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران طی فروردین 97 روی پنج میلیون و 600هزار تومان قرار داشت. سال 97 بازار مسکن مثل دیگر بازارها به کلی رفتار متفاوتی نسبت به سال‌های قبل از خود نشان داد. طوری که دیگر از فراز و نشیب‌هایی که فصل‌های مختلف در بازار مسکن به وجود می‌آمد خبری نبود.

قیمت خرید و فروش خانه در تهران از همان موقع تا حالا که حدود 17ماه گذشته، قیمت مسکن روند صعودی ثابتی دارد و حتی یک ماه هم این روند صعودی متوقف نشده. طوری که قیمت مسکن تا مردادماه 97 یعنی یک سال پیش به متری هفت میلیون و 400هزار تومان رسید.

به عبارتی هر ماه بین 400 تا 600هزار تومان به قیمت مسکن اضافه می‌شد.

حتی بعد از بازگشت ارز از مرز 20هزار تومان باز هم بازار مسکن به مسیر خود ادامه داد. طوری که تا پایان پاییز 97 وقتی دلار به حداقل قیمت خود یعنی 12هزار تومان رسیده بود، مسکن در حال رکوردشکنی‌های جدید بود و قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به 9میلیون و 630هزار تومان رسید. این روند افزایش قیمت باعث شد قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در بهمن‌ سال 97 از مرز 10میلیون تومان عبور کند و تا پایان سال به 11میلیون تومان برسد.

از بهمن‌ماه به بعد افزایش قیمت مسکن وارد فاز جدیدی شد و شاهد افزایش قیمت ماهانه یک میلیون تومان در بازار مسکن بودیم. کار به جایی کشیده شد که خرداد امسال قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به 13میلیون و 400هزار تومان رسید. تیرماه بالاخره طلسم افزایش قیمت شکسته شد و سرعت آن به حداقل رسید. یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد قیمت مسکن از فروردین 96 تا تیرماه 97 تقریبا دو و نیم برابر شده و 142درصد رشد داشته است.

شروع افزایش قیمت دلار در ماه‌های پایانی سال 96 کلید خورد و در ابتدای سال 97 به وضوح خود را در بازار نشان داد. طوری که قیمت دلار در فروردین‌ماه سال 97 از مرز پنج هزار تومان عبور کرد و نشان داد این سال، سال خوبی برای اقتصادمان نیست. حتی ترفند دلار چهار هزار و 200تومانی هم نتوانست مانع رشد این ارز شود و کار به جایی رسید که تا پایان فصل بهار از هفت هزار تومان هم فراتر رفت و به هفت هزار و 300تومان رسید.

تابستان اوضاع در بازار ارز وخیم‌تر شد. مردادماه 97 یعنی درست یک سال پیش بود که دلار از مرز 10هزار تومان عبور کرد و به صورت ناگهانی تا 12هزار تومان رسید. هرچند این افزایش ناگهانی، در ادامه تبدیل به روند کاهشی شد، اما این موضوع مانعی برای روند رو به رشد قیمت دلار به حساب نمی‌آمد. شهریور ماه بازار ارز وارد مرحله جدیدی شد. پایان فصل تابستان برای دلار ورود به کانال 14هزار تومانی را به همراه داشت. رقمی که زیاد برای دلار تداوم نداشت چراکه به محض شروع فصل پاییز و در هفته اول مهرماه رکورد تاریخی قیمت دلار رقم خورد. جایی که دلار به مرز 20هزار تومان رسید و نسبت به اول سال 97 رشد 300درصدی و چهار برابری را در کارنامه خود به ثبت رساند.

در ادامه روند دلار کاهشی بود. هرچند بهمن‌ماه و اسفند‌ماه دلار دوباره روند افزایشی آرامی به خود گرفت، اما نهایتا این ارز با نرخ 13هزار و 500تومانی سال 97 را به پایان برد تا رشد 180درصدی برای دلار در سال 97 رقم بخورد. دلار در سال 98 روند افزایشی به خود گرفت اما در خردادماه دچار یک سقوط عجیب و غریب شد و از 14هزار تومان به 11هزار تومان رسید. در ادامه تقریبا یک ماهی می‌شود که شاهد تغییر چندی در بازار ارز نیستیم. این روزها دلار در بازار آزاد با قیمت 11هزار و 700تومان معامله می‌شود که نشان دهنده رشد 144درصدی از اول سال 97 تا حالا است.

بازار سکه نسبت به رقیب اصلی‌اش یعنی بازار ارز رشد بیشتری را تجربه کرده. شاید تعجب کنید اما باید بگوییم فروردین سال 97 هر سکه تمام طرح جدید در بازار تنها یک میلیون و 630هزار تومان قیمت داشت. افزایش قیمت سکه از ماه‌های پایانی سال 96 کلید خورده بود و در فروردین 97 به وضوح خود را نشان داد. طوری که تا پایان فروردین ماه قیمت هر سکه تمام طرح جدید به یک میلیون و 800هزار تومان رسید. سکه در سال 97 همپای دلار بالا و پایین می‌رفت.

این اتفاق باعث شد تا مردادماه 97 یعنی درست یک سال قبل، قیمت هر سکه تمام طرح جدید در بازار تا مرز چهار میلیون تومان بالا رفت. این مورد نشان می‌دهد قیمت سکه این روزها اختلاف کمی با مرداد سال قبل دارد. تا پایان شهریور قیمت هر سکه تمام طرح جدید به چهار میلیون و 500هزار تومان رسید. هفته اول مهر ماه همزمان با رکوردشکنی تاریخی دلار، قیمت سکه تمام تا پنج میلیون و 600هزار تومان بالا رفت. به عبارتی در مدت شش ماه سکه افزایش قیمت سه و نیم برابری را پشت سر گذاشت.

در ادامه روند کاهشی قیمت سکه باعث شد تا پایان سال 97 قیمت هر سکه تمام طرح جدید به چهار میلیون و 700هزار تومان برسد. سال 98 رفتار بازار سکه تقریبا منطبق با بازار ارز بود. با این تفاوت که افزایش قیمت جهانی طلا و به تبع آن افزایش قیمت طلا در ایران باعث شده در چند وقت اخیر شاهد افزایش نسبی قیمت سکه باشید. این روزها هر سکه تمام طرح جدید در بازار حدود چهار میلیون و 100هزار تومان در بازار معامله می‌شود که نشان دهنده رشد 156درصدی قیمت آن از اول سال 97 تا به حال است.

خیلی‌ها بازار مسکن را کاملا متفاوت از بازارهای سرمایه‌ای مثل سکه و ارز می‌دانند. تقریبا این حرف درست است چراکه خیلی‌ها مسکن را به عنوان یک کالای مصرفی خریداری می‌کنند و آن را به چشم سرمایه‌گذاری نمی‌بینند، اما وقتی اوضاع خراب شود، دیگر معادلات به هم می‌ریزد و بازار مسکن هم مثل سکه و ارز تا حدودی جنبه سرمایه‌ای به خود می‌گیرد. با این تفاوت که دیگر خبری از نوسان‌های لحظه‌ای و روزانه نیست. مسکن آرامش خیلی بیشتری دارد و مثل یک حلزونی است که دنبال خرگوش‌ها حرکت می‌کند.

دلار و سکه بعد از ثبت رکوردهای 20هزار تومانی و پنج میلیون و 600هزار تومانی جهش‌های ناگهانی را کنار گذاشتند و تقریبا یکی دو ماهی می‌شود که نفس‌های آخرشان را می‌کشند. تقریبا می‌توان گفت نرخ چهار میلیونی برای سکه و نرخ 12هزار تومانی برای دلار تقریبا آخر خط است و حالا بازار مسکن به آنها رسیده. بازار مسکن تا زمانی که نتواند عقب‌ماندگی‌اش از بازارهای موازی را جبران کند به افزایش خود ادامه می‌دهد. اما تابستان 98 اوضاع به کلی فرق کرده.

چند وقتی می‌شود که دلار و سکه آرام گرفته‌اند و بازار مسکن با افزایش قیمت ثابت و بدون نوسان به آنها رسیده است. حالا بازدهی هر سه بازار در یک بازه قرار دارد و نشان می‌دهد مسکن دیگر دلیلی برای افزایش قیمت ندارد. برای همین است که می‌گوییم بازار مسکن باید کوتاه بیاید!/منبع:هفت صبح
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
0
0
واقعیت اینه که قیمت مسکن با دلار 26 تومن هماهنگ شده و باید 30% کاهش پیدا کنه
نام:
ایمیل:
* نظر: