کد خبر: ۴۸۲۹۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۸ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ 31 August 2019
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تشریح دلایل فرونشست زمین در تهران، از حفاری غلط مترو در دوره قبلی مدیریت شهری به‌عنوان یکی از عوامل تشدید‌کننده فرونشست زمین نام برد.
به گزارش سازه نیوز، رضا کرمی‌محمدی درباره دلایل فروریزش و فرونشست زمین در تهران اظهار کرد: ابتدا باید توجه داشته باشیم فرونشست را با فروریزش اشتباه نگیریم. فرو ریزش فرآیندی ناگهانی است مثلا آنچه در سال 94 در شهران رخ داد یک فرو ریزش بود؛ اما فرو نشست سطح بزرگی دارد که ممکن است خرابی عمده‌ای در سازه‌ها ایجاد نکند و به دلایل مختلفی رخ دهد و در شهر ما نیز احتمال وقوع آن زیاد است. کرمی محمدی با بیان اینکه نواحی جنوبی شهر تهران بیشتر از نقاط دیگر آن در معرض فروریزش و فرونشست قرار دارد، گفت: فرونشست به شکل تدریجی انجام می‌شود و از جمله در نقاطی از اطراف اتوبان بهشت زهرا(س) چند نقطه را شناسایی کرده‌ایم که دچار فرو نشست شده و سطح زمین به پایین می‌رود. وی با اشاره به دلایل بروز فرونشست زمین گفت: نخستین دلیل کاهش سطح آب‌های موجود در پوسته زمین است که با توجه به تغییرات اقلیمی، بهره برداری بی رویه از چاه‌ها و... میزان نفوذ آب به لایه‌های زمین کاهش یافته و فرو نشست رخ داده است. اما همان‌گونه که گفته شد این گونه فرونشست معمولا خطر آنی دربر‌ندارد. کرمی محمدی عامل نوع دیگر فرونشست یعنی فروریزش را خاکبرداری‌های مربوط به مترو دانست و گفت: در گذشته هنگامی که برخی از ایستگاه‌های مترو ساخته شد خاکی که برای پر کردن حفاری‌ها به داخل آن ریخته شد دارای تحکیم مناسبی نبود و به مرور زمان و با عبور قطارهای مترو که ارتعاش خفیفی در اطراف خود ایجاد می‌کنند، سبب فرو ریزش زمین شد.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرتهران در باره اینکه آیا در حال حاضر مترو می‌تواند چنین مشکلی را ایجاد کند، گفت: در ایستگاه‌ها و خطوطی که اخیرا حفاری می‌شود سعی شده است تا اصول ایمنی رعایت شود و دیگر چنین مسائلی ایجاد نشود.

به گفته کرمی محمدی، تاکنون هیچ اقدام متمرکز و کارشناسی شده قطعی برای جلوگیری از فرونشست و فروریزش در تهران انجام نشده اما سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در تلاش است تا با اتخاذ یکسری تدابیر این موارد را دنبال کند. همچنین در این زمینه سازمان مدیریت بحران به شهرداری‌های مناطق توصیه‌ها و هشدارهای لازم را ارائه کرده است. وی با بیان اینکه در حال بررسی خطر فرونشست و فروریزش در تهران هستیم، خاطر نشان کرد: البته در برخی از مناطق شمالی تهران نیز ما با خطر رانش زمین روبه‌رو هستیم. مناطقی که در قسمت‌های کوهپایه‌ای و مجاورت دره‌ها و روددره‌ها قرار گرفته‌اند در معرض چنین خطراتی قرار دارند.


منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: