کد خبر: ۴۸۳۴۰
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۵ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ 02 September 2019
 معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران گفت: فرآیند تدوین ساز و کار صدور سند مالکیت برای پارکینگ های عمومی و تعهدی شهر تهران با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران آغاز شد.
به گزارش سازه نیوز، عبدالرضا گلپایگانی با بیان اینکه مدیریت زمین به سند مالکیت متکی است، گفت: توسعه شهری بدون مدیریت زمین و مالکیت بی معنی است و چون متولی اسناد مالکیت در شهرها طبق قانون ادارات ثبت هستند، ارتباط شهرداری با اداره ثبت اسناد و املاک مفید ، موثر،لازم و ضروری است.

وی افزود: ما در شهرداری به دنبال هوشمندسازی فرآیندها و حذف مراجعه مستقیم ارباب رجوع به شهرداری هستیم و به همین دلیل ضرورت ایجاد ارتباط بین شهرداری و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران بیش از قبل،احساس می شود.

گلپایگانی در ادامه گفت: به منظور رفع مشکلات حوزه هوشمندسازی جلسه مشترک خوبی با مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک استان تهران داشتیم که در این جلسه به چند موضوع مهم رسیدگی شد.

وی با بیان اینکه موضوع برقراری ارتباط سیستمی بین شهرداری و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران به منظور حذف استعلامات کاغذی مطرح شد، گفت: این هدف با برطرف شدن مشکلات فنی، حقوقی وکارشناسی محقق می شود و امیدواریم بتوانیم با یاری اداره ثبت استان تهران به این هدف برسیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، بررسی مسأله اسناد مالکیت بازار تهران را یکی دیگر از موضوعات مطرح شده اعلام کرد و گفت: ما در حال بررسی بازار تهران از وجوه مختلف هستیم و یکی از این وجوه روشن شدن وضعیت مالکیت در بازار تهران است.

گلپایگانی تأکید کرد: مقرر شد در این زمینه با سازمان ثبت کار مشترکی انجام بدهیم، ضمن اینکه رکن سوم مهم رسیدگی به این مسأله مالکان هستند که خوشبختانه هم جامعه اسلامی بازار در این زمینه دلسوزانه پیگیر حل مسائل مربوط به بازار است و هم شورایاری بازار که به تازگی به جمع شورایاران شهر تهران اضافه شده اند.

وی افزود: موضوع سوم بحث سند مالکیت پارکینگ های مکانیزه بود که در این رابطه نیز با مدیرکل ثبت استان تهران تبادل نظر کردیم.

گلپایگانی با بیان اینکه قرار شد مسائل و مشکلات این نوع پارکینگ ها در جلسات کارشناسی بررسی و حل شود، گفت: هدف ما صدور سند مالکیت برای پارکینگ های مکانیزه است و در صورت رسیدن به این هدف دست ما در تأمین پارکینگ باز می شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: در محدوده هایی که به لحاظ ابعاد زمین برای ساخت پارکینگ محدودیت وجود دارد یا جاهایی که موضوع تخریب و نوسازی به تأمین پارکینگ وابسته شده است یا در محلاتی که سرانه پارکینگ عمومی پایین است، با استفاده از زمین هایی که ظرفیت ساخت پارکینگ های مکانیزه را دارند، این ظرفیت افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: در این راستا مهم ترین مانع ما امکان صدور سند مالکیت برای چنین پارکینگ هایی است، که در این مورد با اداره ثبت گفتگو کردیم و امیدواری هایی در زمینه صدور سند مالکیت پارکینگ های عمومی ایجاد شد.

گلپایگانی موضوع دیگر مورد گفتگو را پارکینگ های تعهدی عنوان کرد وگفت: در نظر داریم خارج از ملک افراد و به شعاع 250 متر یا بیشتر، سند مالکیت پارکینگ، پیوست به سند مالکیت ملک اصلی صادر بشود، این یکی از موضوعات مبتلابه شهرداری تهران است که اداره ثبت استان تهران نیز در جریان موضوع قرار گرفت و در یک صورت جلسه مشترک حل این مسأله مورد توجه دو طرف قرار گرفت.

وی گفت: هم چنین قرار شد کلیه مسائل فنی و حقوقی مربوط به گرفتن سند مالکیت برای تک تک واحدها در پارکینگ های عمومی در یک فرآیند کارشناسی مورد بررسی قرار بگیرد تا بدین شکل خدمات بهتری به شهروندان ارائه کنیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری، گلپایگانی گفت: این اقدامات به افزایش مدیریت هماهنگ بین سازمان های مختلف و شهرداری تهران کمک می کند چرا که هرکدام از این سازمان ها بنا به ضرورتی ایجاد شده اند و هماهنگی آنها در یک سامانه یکپارچه می تواند باعث تبادل اطلاعات و آسانتر شدن امور و در نهایت انتفاع بیشتر شهروندان شود.


منبع: ایلنا
نام:
ایمیل:
* نظر: