کد خبر: ۴۸۵۱۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۵ - ۰۱ مهر ۱۳۹۸ 23 September 2019
 نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته، ساخت و سازهای گسترده عملا گسل های فعال را تحریک می کند و این مسئله می تواند به یکی از عوامل بروز پدیده زلزله تبدیل شود.
 به گزارش سازه نیوز، سیداحسن علوی نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به ضرورت پایش علمی و فنی گسل های فعال در کلانشهرها، گفت: در شرایط کنونی پایش جدی و شناخت کلی از وضعیت گسل های کشور وجود ندارد و اگر اقداماتی در چند سال اخیر صورت گرفته، اساسی و جدی نبوده است.

وضعیت گسل ها در پهنه بندی اقلیمی مشخص شود

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعا مسئولان مربوطه باید در پهنه بندی اقلیمی وضعیت گسل ها را مشخص و شفاف کنند، همچنین در طرح آمایش سرزمینی باید به موضوع مقابله با آثار بحران زلزله توجه شود، پس از این اقدامات می توان به چگونه توسعه شهرها اندیشید.

بسیاری از مناطق مسکونی در کلانشهرها بر روی گسل های فعال ساخته شده اند

در شرایط کنونی بسیاری از مناطق مسکونی در کلانشهرها بر روی گسل های فعال ساخته شده اند، از این رو این مسئله موجب شده که در صورت بروز بحران، این مناطق بیشترین آسیب را متحمل شوند
وی گفت: در شرایط کنونی بسیاری از مناطق مسکونی در کلانشهرها بر روی گسل های فعال ساخته شده اند، از این رو این مسئله موجب شده که در صورت بروز بحران، این مناطق بیشترین آسیب را متحمل شوند.

در توسعه شهرها و ساخت‌و‌سازها باید موضوع پهنه بندی گسل ها مورد توجه قرار گیرد

علوی ادامه داد: به طور حتم در توسعه شهرها و ساخت‌و‌سازها باید موضوع پهنه بندی گسل ها مورد توجه قرار گیرد، زیرا بر اساس تحقیقات صورت گرفته، ساخت و سازهای گسترده عملا گسل های فعال را تحریک می کند و این مسئله می تواند به یکی از عوامل بروز پدیده زلزله تبدیل شود.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: تدوین طرح پایش گسل های فعال در کلانشهرها برای شناسایی طول، عمق و محل گسل بسیار ضروری است، از طرف دیگر شهرداری ها باید با اتکا به اطلاعات مربوطه، اجازه ساخت و ساز در این مناطق را ندهند./ منبع: خانه ملت

نام:
ایمیل:
* نظر: