کد خبر: ۴۸۹۸۲
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۰۸ آبان ۱۳۹۸ 30 October 2019
طرح ملی مسکن با هدف خانه دار کردن اقشار کم درآمد و طبقات پایین جامعه ارائه شده و ثبت نام آن در ۱۰ شهر از نیمه آبان ماه آغاز می‌شود که متقاضیان باید فاقد مالکیت مسکن، تأهل، عدم استفاده از امکانات دولتی و سابقه باشند.
 به گزارش سازه نیوز، طرح اقدام ملی مسکن با ساخت 400 هزار واحد مسکونی برای قشر متوسط به پایین توسط بنیاد مسکن، شرکت بازآفرینی شهری ایران و شرکت عمران شهر‌های جدید تقریبا آغاز شد و تا به حال جزئیات بسیاری کمی از این طرح از سوی وزارت راه وشهرسازی اعلام شده است.

به علاوه از نیمه ماه جاری ثبت نام طرح ملی مسکن در 10 استان آغاز می‌شود و پروسه ثبت‌نام از واجدان شرایط در تمام استان‌ها تا پایان سال عملیاتی می‌شود.

از شرایط ثبت نام در طرح ملی مسکن نداشتن مالکیت مسکن، تأهل، عدم استفاده از امکانات دولتی و سابقه است و این طرح برای دهک‌های متوسط به پایین جامعه ساخته می‌شود و در قالب آن واحد‌های باقیمانده مسکن مهر نیز تکمیل و به متقاضیان تحویل خواهد شد.

نکته حائز اهمیت اینجاست که واحد‌های مسکونی طرح ملی مسکن با قیمت تمام‌شده عرضه و به متقاضیان 75 تا 100 میلیون تومان وام پرداخت می‌شود، ولی مشخص نیست این تسهیلات از چه منابعی تامین و نحوه بازپرداخت و سود آن به چه صورت خواهد بود.

همچنین بانک مسکن تسهیلات مسکن ملی را پرداخت خواهد کرد، اما بر اساس مصوبه دولت تمام بانک‌ها باید میزان تعهدات خود در پرداخت تسهیلات به بخش مسکن را به 20 درصد برسانند، بنابراین سایر بانک‌ها نیز در این طرح تسهیلات پرداخت خواهند کرد.

در این طرح ثبت‌نام شبیه ثبت‌نام مسکن مهر است، اما در این طرح دولت نقشی در ساخت و ساز ندارد و نهاد‌هایی در این طرح اقدام به ساخت و ساز خواهد کرد.

در این رابطه محسن سرحدی کارشناس بازار مسکن بیان کرد: وش‌های خانه سازی از جمله طرح ملی مسکن در شهر‌های کوچک به نتیجه می‌رسد که بحران مسکن هم در آنجا به اندازه شهر‌های بزرگ حاد نیست و عرضه و تقاضا رویه خاص خود را دارد.

وی در ادامه افزود: تا زمانی که این منازل بخواهد به بهره‌برداری برسد، چند سال زمان می‌برد، بنابراین درباره منازل استیجاری هم مؤثر واقع نخواهد شد، اما در صورتی که دولت خود در خصوص منازل استیجاری، سرمایه‌گذاری انجام دهد و مردم را برای آن تشویق کند در دراز مدت ممکن است تأثیر داشته باشد، ولی در کوتاه مدت هیچ اثری به جا نخواهد گذاشت.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: دولت باید زیرساخت‌ها را به گونه‌ای آماده سازد که مردم برای زندگی در شهر‌های جانبی تشویق شوند و از آن طریق مداخله کند، دولت اگر تلاش خود را صرف پیاده کردن سیاست‌هایی کند که چندان هم محسوس نیست و به چشم نمی‌آید، بسیار مؤثرتر واقع خواهد شد.

براساس این گزارش، حال باید منتظر ماند و دید با نزدیک شدن به نیمه آبان ماه و افزایش تعداد متقاضایان خرید مسکن چه استقبالی از ثبت نام در طرح ملی مسکن می‌شود و این طرح می‌تواند نیاز اساسی اقشار کم درآمد را رفع کند یا همانند طرح مسکن مهر، نارضایتی بسیاری به همراه خواهد داشت./منبع:میزاننام:
ایمیل:
* نظر: