کد خبر: ۴۹۰۹۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸ 10 November 2019
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:دهک های ۴ تا ۷ مورد هدف طرح مسکن ملی است و برای ۳ دهک پایین، مسکن محرومین در نظر گرفته شده است.
به گزارش سازه نیوز، محمودزاده سرپرست امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در برنامه تیتر امشب در خصوص جزئیات طرح اقدام ملی مسکن گفت: در طرح اقدام ملی 400 هزار واحد مسکونی برای گروه متوسط و پایین در نظر گرفته شده است.

وی افزود: 3 نوع واگذاری زمین در این طرح تعیین شده که  روش اول واگذاری 99 ساله در شهرهای کوچک، روش دوم  زمین طرح های مشارکتی به تعداد تعداد محدود برای دهک های بالاتر و روش سوم که عمده طرح را شامل می شود واگذاری بر اساس قیمت بلند مدت و اقساطی زمین است.

محمودزاده با اشاره به 3 نوع تسهیلات این طرح گفت: مدل اول ، تسهیلات بافت فرسوده، مدل دوم، تسهیلات  صندوق مسکن یکم و مدل سوم  تسهیلات از منابع داخلی بانک های عامل به میزان 75 تا 100 میلیون تومان است.

این مقام مسئول تاکید کرد: در طرح اقدام ملی 4 شرط برای متقاضی در نظر گرفته شده که عبارت است از  نداشتن سابقه ملک مسکونی، استفاده نکردن از امکانات دولتی، تاهل سرپرست خانوار و  سابقه 5 سال سکونت در شهر مورد تقاضا.

وی تصریح کرد: دهک 4 تا دهک 7 مورد هدف این طرح است.

محمودزاده در خصوص تسهیلات این طرح گفت: اقساط وام 75 میلیون یک میلیون و 100 تا یک میلیون و 700 هزار تومان، تسهیلات

100 یک میلیونی و یک میلیون و 100  تا 2 میلیون و 100 هزار تومان است.

وی تصریح کرد: متقاضیان باید 30 درصد هزینه ساخت حساب باز کنند و با توجه به پیشرفت طرح واریز های بعدی انجام می شود.

این مقام مسئول گفت:سامانه از امروز بارگذاری شد و 2 روز فرصت هست تا متقاضیان شرایط ثبت نام رامطالعه و مدارک آماده کنند و ثبت نام از 2 روز دیگر در 3 استان و ظرف روزهای آینده در 10 استان انجام می شود.

وی افزود: در این طرح بر اساس ظرفیت و میزان زمین هر استان ثبت نام می کنیم در واقع به صورت تقاضا محور ثبت نام انجام گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ظرف 2 تا 3 هفته آینده برای ثبت نام شهرهای جدید اطرف تهران اعلام عمومی می شود.

وی تصریح کرد: برای دهک های اول تا سوم ،مسکن محرومین در نظر گرفته شده که زمین رایگان ارائه می شود و دستگاه های حمایتی  متقاضیان را متقبل می شوند.

محمودزاده افزود: همچنین برای خانه دار شدن کارمندان و  کارگران تفاهمنامه هایی با دستگاه های مختلف  امضا شده است.

وی تاکید کرد: تولید مسکن باید یک اتفاق دائمی باشد و ما  برنامه های بلندمدت و میان مدت در این خصوص داریم.

در ادامه رهبر رئیس انجمن انبوه سازان تصریح کرد: بازپرداخت اقساط این وام ها برای بسیاری از افراد سخت است و باید مدت بازپرداخت به 20 تا 25 سال افزایش یابد تا میزان اقساط کمتر شود.

وی ادامه داد: مردم در طرح مسکن مهر آورده کمی داشتند و اگر در طرح مسکن ملی برای هر واحد 100 تا 150 میلیون تومان آورده نیاز باشد شاید برخی افراد نتوانند اقدام به خرید کنند.

رئیس انجمن انبوه سازان در خصوص طرح بازآفرینی شهری گفت: باید در زمینه بافت‌های فرسوده مطالعه بیشتری شود و شرایطی برای مردم فراهم کنیم که با رضایت و بدون نگرانی در طرح مشارکت کنند.

مجید کیان پور عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه برنامه، به اهمیت نوسازی بافت‌های فرسوده اشاره و تاکید کرد: در این بافت‌ها برای تولید مسکن امکانات خوبی به لحاظ زیر و روبنایی وجود دارد، که متاسفانه تا امروز استفاده درستی از  آن‌ها نشده است.

وی افزود: در مدت دولت 11 و دوازدهم اگر اهتمام ویژه‌ای در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده شده بود ما ظرفیت ساخت سالانه 100 هزار واحد را داشتیم.

این نماینده مجلس گفت: آنچه مهم است تا مزایا و مشوق‌های لازم برای اجرای این طرح فراهم نکنیم استقبال زیادی از طرح نخواهد شد.

کیان پور ادامه داد: باید ارزش افزوده‌ای در نوسازی بافت‌های فرسوده عاید متقاضیان شود و محله ها را نوسازی کنیم، نه فقط یک سازه یا واحد را.

وی افزود: نرخ تسهیلات حداکثر باید 9 درصد باشد تا برای متقاضیان اقتصادی شود. منابعی که از بازپرداخت اقساط مسکن مهر در اختیار بانک مسکن است باید برای اجرای طرح بازآفرینی شهری به کار گرفته شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: