کد خبر: ۴۹۲۴۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - ۰۷ آذر ۱۳۹۸ 28 November 2019
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه بیش از ۱۰ درصد ساختمان‌ها در کشور دولتی است، گفت: مصرف بهینه انرژی از ساختمان‌های دولتی آغاز شود.
به گزارش سازه نیوز، محمد شکرچی‌زاده عصر چهارشنبه در اختتامیه چهارمین همایش و نمایشگاه ساختمان پایدار مصرف بهینه انرژی در بوستان گفتگو افزود: برای مصرف بهینه انرژی باید متوسط مصرف سوخت نهادهای دولتی در پنج سال اخیر احصا شود و آن رقم را در تخصیص بودجه نهادهای دولتی در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: ما باید یک آزمایشگاه جامع انرژی داشته باشیم و براساس استانداردهای لازم گواهی فنی برای ساختمان ها ایجاد شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: ٣۰ تا۳۵ درصد از آلودگی هوا مربوط به مصرف سوخت انرژی در ساختمان های خانگی است.

شکرچی‌زاده گفت: آلودگی ناشی از مصرف سوخت و تولید گازهای خانگی ساختمان ها در سال ٩4 تا ٩5 در شرایط پایدار قرار گرفت و تولید و ساخت و ساز در کشور در این برهه کاهش یافته است. 

وی با بیان اینکه 23 میلیون ساختمان در کشور وجود دارد، افزود: مصرف بهینه انرژی در ساختمان مد نظر قرار گرفته و مهندسان در طراحی های خود شرایط بیرون و خارج ساختمان ها و اضافه بار و سرما را در نظر بگیرند.

شکرچی زاده با بیان اینکه نصب و اجرای نادرست تاسیسات ساختمان ها باعث شده نتوانیم به مصرف بهینه انرژی دست یابیم، تصریح کرد: دانش مهندسان در زمینه نصب تاسیسات و مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها از طریق دوره های آموزشی باید افزایش یابد.

وی گفت: از شهرداری ها خواسته شده برای افرادی که استانداردهای لازم را در ساخت و ساز ساختمان ها رعایت نمی کنند مجوز داده نشود.


منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: