کد خبر: ۴۹۳۵۰
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۱ - ۱۳ آذر ۱۳۹۸ 04 December 2019
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خطوط ریلی دو کشور ایران و قرقیزستان متصل است، گفت: احداث خطوط جدید به دلیل استفاده از ظرفیت بندر اقیانوسی کشور یعنی چابهار برای تبادلات تجاری و ترانزیت است.
به گزارش سازه نیوز، «محمداسلامی» روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک با قرقیزستان گفت: این کمیسیون بعد از سه سال وقفه برگزار شده و امروز اختتامیه آن اجرا و اسناد امضا می‌شود.

وی درباره تفاوت این همایش با همایش‌های قبلی افزود: از آنجا که می‌توانیم اقلام معین در توافقنامه اوراسیا را با تعرفه ترجیحی مبادله کنیم، این همایش فرصت خوبی برای توسعه تجارت با قرقیزستان است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اوراسیا منجر به توسعه ترانزیت می‌شود، افزود: برقراری خط مستقیم یکی از ضروریات بازرگانان است، در همین ارتباط قرار است پروازها به شکل مستقیم از راه دوشنبه پایتخت تاجیکستان انجام شود.

به گفته اسلامی، ایرلاین‌های ایرانی که به قرقیزستان پرواز می‌کنند، می توانند از آنجا به نقاط دیگر نیز مسافرگیری کنند که این موضوع فرصتی برای تجار و صنعت هواپیمایی کشور است.

وزیر راه همچنین با اعلام اینکه خط اعتباری ویژه‌ای در نظر گرفته نشده، گفت: توسعه تبادلات و ظرفیت‌سازی برای تبادلات تجاری یکی از موضوع های مورد بحث بین دو کشور است.

وی با اشاره به سند راهبردی امضا شده بین روسای جمهور دو کشور گفت: توافقنامه اوراسیا نیز به توسعه روابط تجاری کمک می‌کند.


منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: