کد خبر: ۴۹۴۲۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۳ - ۲۳ آذر ۱۳۹۸ 14 December 2019
نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت: سیر معاملات بازار مسکن بسیار نزولی است و این روند تا نیمه اول ۹۹ ادامه دارد، زیرا هیچ شاخصی برای افزایش رونق در بخش مسکن وجود ندارد و احتمالا قیمت ها نیز تا ابتدای نیمه دوم سال ۹۹ بدون تغییر باقی خواهد ماند.
به گزارش سازه نیوز، نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک درباره عرضه و تقاضای مسکن در کشور گفت: در حال حاضر بازار مسکن همچنان دچار رکود تورمی است و در مدت دو سال گذشته افزایش ناگهانی قیمت مسکن در این دوره زمانی، در نتیجه رشد معاملات نبوده و بلکه متاثر از تحریم ها و ...  همزمان رکود تورمی و طبق آمار ها تورم 130 درصدی را تجربه کرده است.

حسام عقبایی با بیان اینکه بیش از 85 درصد از معاملات در کشور از سوی خریداران غیرواقعی صورت گرفته که به دنبال سود بوده اند، اظهار کرد: پیش بینی این است که بازار مسکن همچنان در رکود باقی بماند، زیرا از یک سو میزان تسهیلاتی که دولت برای بخش مسکن در نظر گرفته تناسبی با تورم ندارد و از طرف دیگر طرح اثرگذاری برای تامین یک میلیون مسکن در سال وجود ندارد و طرح های کنونی مسکن نیز اگر اجرا شود نمی تواند نیاز داخلی را تامین کند و به نظر می رسد یک پنجم از نیاز فقط زوج های جوان را تامین کند.

او با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی سیر معاملات مسکن بسیار نزولی است و این روند تا نیمه اول 99 همچنان ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: هیچ شاخصی برای افزایش رونق در بخش مسکن وجود ندارد و به نظر می رسد قیمت ها نیز تا ابتدای نیمه دوم سال 99 بدون تغییر باقی بماند.

نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن نیز تاثیر چندانی بر تعدیل بازار مسکن نداشته است، اظهار کرد: در شرایطی که  قیمت ها در بازار مسکن بیش از توان خرید مردم است، از این رو بازار اجاره مسکن نیز با تورم بسیار بالایی مسیر خود را ادامه خواهد داد، چراکه تورم عمومی باعث بروز این استدلال می شود که وقتی همه کالاها گران شده مالک نیز می تواند متناسب با آن مسکن خود را گرانتر اجاره دهد.

عقبایی با تاکید بر اینکه دولت باید پاسخگوی تورم بازار مسکن باشد، اظهار کرد: در شهر تهران 12 هزار مشاور املاک دارای پروانه کسب هستند و در تمام کشور تعداد آن ها به 123 هزار مشاور املاک می رسد که ما نیز مخالف این مساله هستیم، اما طبق قانون مصوب مجلس هیچ محدودیتی برای این شغل اعمال نشده است. حال باید توجه کرد وقتی میزان تقاضا در بازار مسکن متناسب با نیاز بازار باشد دیگر سوداگری یا نقش مشاوران املاک و ...در تغییر قیمت مسکن تاثیری نخواهد داشت و از طرف دیگر موضوع سوداگری بازار مسکن به سرمایه داران این بخش بر می گردد نه مشاوران املاک. برای نمونه وقتی فردی که در سایت ها قیمت مسکن خود را بسیار بالا اعلام می کند و در شرایطی که قصدی برای فروش مسکن خود نیز ندارد به فضای روانی تورم بازار و دلالی دامن می زند./منبع:موج


نام:
ایمیل:
* نظر: