کد خبر: ۴۹۶۵۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - ۱۶ دی ۱۳۹۸ 06 January 2020
از ابتدای هفته جاری بهره‌مندی متقاضیان از وام ۲۴۰ میلیون تومانی مسکن برای زوجین امکان‌پذیر شد. اما برای بهره‌مند شدن از این وام چقدر باید هزینه پرداخت کرد؟
به گزارش سازه نیوز، چهارم دی ماه امسال اعلام شد که وام مسکن افزایش یافت. بانک مرکزی در آن روز اعلام کرد: براساس مصوبه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن افزایش می‌یابد و هر زوج می‌توانند حداکثر 240 میلیون تومان وام بگیرند.

بدین ترتیب سقف وام خرید مسکن با این افزایش، برای افراد 140 میلیون و برای زوجین 240 میلیون تومان شد و با توجه به سود 17.5 درصدی و بازپرداخت 12 ساله این وام، حداکثر اقساط برای هر فرد حدود دو میلیون و 331 هزار تومان و برای زوجین حدود سه میلیون و 997 هزار تومان خواهد بود؛ بنابراین افراد باید 335 میلیون تومان و زوجین باید 575 میلیون تومان بازپرداخت داشته باشند.

در همین حال شنبه اخیر نیز دستورالعمل پرداخت تسهیلات 240 میلیون تومانی از محل اوراق به شعب بانک مسکن ابلاغ شد. بدین ترتیب اعلام شد از این پس بانک مسکن وام 240 میلیونی خرید مسکن می‌دهد.

این درحالیست که طبق آخرین گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق 22گانه تهران با 40 درصد رشد از 9 میلیون و 630 هزار تومان در آذر ماه سال گذشته به حدود 13 میلیون و 470 هزار تومان در پایان آذر ماه امسال رسیده است. شاید به دلیل همین نرخ بالای مسکن است که برخی از کاربران انتقاداتی را مطرح کرده و از کم‌اثری این وام در خرید مسکن نوشته‌اند.

اما از سوی دیگر قیمت خرید همین وام مسکن چقدر هزینه می‌خواهد؟

درباره قیمت اوراق مسکن یا همان تسه، دنیای اقتصاد گزارش داده، روز گذشته قیمت پایانی (متوسط) بیش از نیمی از امتیازهای وام مسکن معامله شده منفی بود؛ اما آخرین معاملات عموم آنها در محدوده مثبت انجام شد. قیمت متوسط این اوراق یکشنبه با افت 4/ 0 درصدی به 40 هزار و 176 تومان رسید. بهای هر ورق تسهیلات مسکن دی 96 هم به 35 هزار و 321 تومان رسید. با وجود افت 9/ 1 درصدی قیمت پایانی «تسه9610»، آخرین معامله این ورق وام مسکن در سقف قیمتی روزانه رقم خورد. خبر افزایش 40 درصدی تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی پایتخت طی آذر نسبت به کف آبان در کنار تصویب لایحه افزایش سقف وام تسهیلات مسکن، طی روزهای اخیر به گمانه‌زنی برخی از خروج بازار مسکن از فاز رکود منجر شده بود. با وجود این، به نظر می‌رسد بازار مسکن واکنش چندان مثبتی نسبت به این اخبار نشان نداد.

 برای خرید 240 میلیون تومان اوراق خرید مسکن نیاز به حدود 20 میلیون تومان پول است که متقاضیان باید پرداخت کنند./منبع:تجارت نیوز

نام:
ایمیل:
* نظر: