کد خبر: ۴۹۶۶۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۳ - ۱۷ دی ۱۳۹۸ 07 January 2020
بررسی‌ها نشان می‌دهد تقریباً در هیچ یک از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران نمی‌توان با وام ۲۴۰ میلیون تومانی اوراق که از سه‌شنبه ۱۷ دی ماه قابل پرداخت است آپارتمان خریداری کرد، اما خرید آپارتمان قدیمی ساز از طریق تجمیع وام و نقدینگی حدود ۱۵۰ میلیون تومانی قابل انجام است.
به گزارش سازه نیوز، افزایش سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن از طریق اوراق احتمالاً به رونق واحدهای قدیمی‌ساز منجر خواهد شد. با توجه به رشد حدود 200 درصدی قیمت مسکن طی دو سال اخیر در شهر تهران، وام 240 میلیون تومانی تکافوی خرید خانه در شهر تهران را نمی‌دهد اما ممکن است تجمیع این تسهیلات با نقدینگی خانوارها بتواند برای خرید آپارتمان‌های قدیمی در مناطق جنوبی تهران موثر باشد.

روز چهارم دی ماه امسال شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن از طریق اوراق تسهیلات موافقت کرد که این وام از روز سه شنبه 17 دی ماه قابل دریافت است.

بر اساس این مصوبه سقف تسهیلات بدون جعاله برای واحدهای مسکونی تا 25 سال ساخت در تهران به صورت انفرادی 100 میلیون تومان، در مراکز استان‌ها 80 میلیون تومان و در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 60 میلیون تومان تعیین شده است. همچنین سقف تسهیلات برای زوجین در تهران 200 میلیون تومان، مراکز استان ها 160 میلیون تومان و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 120 میلیون تعیین شده است. مدتی قبل نیز سقف سنی این تسهیلات از 20 به 25 سال افزایش پیدا کرد که می‌تواند در قدرت خرید خانواده‌ها  موثر باشد.

بررسی‌ها نشان می دهد با نقدینگی حدود 400 تا 500 میلیون تومانی می‌توان در بعضی از محله‌های مناطق 10 تا 20 تهران اقدام به خرید مسکن کرد. البته اغلب واحدهای در این دامنه قیمتی در جنوب غرب تهران یافت می‌شود. با اینکه بسته به موقعیت و امکانات واحدها نرخ‌ها متفاوت است اما شواهد گویای آن است که با نقدینگی 400 میلیون تومانی باید بیشتر به دنبال واحدهای کمتر از 50 متر مربع با سن بنای بالای 15 سال در مناطق جنوبی تهران گشت.

میانگین قیمت مسکن شهر تهران در آذرماه 1398 بالغ بر 13 میلیون و 474 هزار تومان در هر متر مربع بوده است. این یعنی برای خرید یک آپارتمان 50 متری با توجه به میانگین قیمتها در پایتخت باید حدود 800 میلیون تومان فراهم کرد. رصد بازار حاکی از آن است که عمده متقاضیان واقعی توان پرداخت چنین مبالغی را ندارند و به همین دلیل برای خرید یک آپارتمان با استفاده از وام 240 میلیون تومانی باید قید برخی امکانات را بزنند.

گشتی در آگهی های فروش ملک نشان می‌دهد که یک واحد 52 متری 24 سال ساخت بدون امکانات در منطقه جوادیه در جنوب تهران 395 میلیون تومان قیمت‌ دارد. در محله بریانک یک واحد 58 متری 17 سال ساخت واقع در طبقه چهارم بدون آسانسور دارای پارکینگ و انباری به مبلغ 405 میلیون تومان فروخته می‌شود. یک آپارتمان 16 سال ساخت 52 متری واقع در تهران‌نو بدون امکانات در طبقه چهارم بدون آسانسور 415 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در محله امامزاده حسن آپارتمان 50 متری 10 ساله در طبقه دوم دارای بالکن و انباری بدون آسانسور 375 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

پیش‌بینی یک کارشناس درباره آینده بازار مسکن

محمد عدالت‌خواه، کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه بعد از تغییر نرخ بنزین قیمت آپارتمان مقدار اندکی افزایش یافت اما این روند ادامه نمی یابد گفت: قیمت‌های اسمی ممکن است بالا  برود ولی قیمت‌های واقعی ظرفیت افزایش  ندارد. قیمت‌هایی که هم‌اکنون در بازار می‌بینیم به دلیل کاهش ارزش پول است، نه این‌که نرخ‌های واقعی در این سطح باشد. بازار مسکن دچار حباب کاذبی شده که برای دستیابی به  یک شرایط واقعی در این بازار باید سال‌ها صبر کرد؛ البته  مشروط به آن‌که  قیمت افزایش پیدا نکند.

گفتنی است که آذرماه 1398 میانگین قیمت مسکن شهر تهران به 13 میلیون و 474 هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه آبان 6.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 39.9 درصد افزایش یافت. این اولین رشد قابل توجه ماهانه از اردیبهشت ماه امسال تا کنون بوده است. بر اساس اعلام دفتر مسکن هم‌چنین در آذرماه 1398 تعداد 9664 قرارداد خرید و فروش مسکن در تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل 137 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 39 درصد افزایش نشان می دهد.


منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: