کد خبر: ۴۹۶۸۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - ۱۹ دی ۱۳۹۸ 09 January 2020
بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور در بخش مسکن و شهرسازی حاکی از افزایش اعتبار بخش مسکن و شهرسازی در بودجه سال آینده کشور است.
به گزارش سازه نیوز ، بخش مسکن و شهرسازی در لایحه بودجه 1399 کل کشور به طور ویژه‌ای مورد توجه دولت قرار گرفته است. در این بخش شاهد تخصیص اعتبارات ویژه به حوزه مسکن و شهرسازی و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در هر دو حوزه و همچنین کمک‌های حمایتی از سرمایه‌گذاران در این دو بخش هستیم.

تبصره‌های 5 و 8 این لایحه مرتبط با بخش مسکن و عمران شهری است. در تبصره 5 انتشار اوراق مالی با اولویت هزینه‌کرد منابع حاصل از آن در بازآفرینی شهری و بافت‌فرسوده به شرکت‌های دولتی واگذار شده است. در حالیکه در قانون بودجه سال 98 انتشار این اوراق به شهرداری‌ها و سازمان های وابسته واگذار شده بود.

همچنین در تبصره 8 نیز هزینه کرد اعتبارات حاصل از بند «ب» این تبصره به جای احداث واحدهای مسکونی اجتماعی و حمایتی به طرح اقدام ملی تامین مسکن اختصاص داده شده است. در عین حال، عملیات آماده‌سازی، محوطه‌سازی، تامین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرح‌های بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده همانند گذشته جزو سایر محل‌های هزینه کرد منابع حاصل از این بند همانند قانون بودجه سال گذشته است.

در تبصره 14 نیز پتانسیل جدیدی در حوزه مسکن از اعتباری برابر با 102 هزار میلیارد ریال به تولید و اشتغال در بخش‌های حمل و نقل ریلی، مسکن و نهاده‌های کشاورزی در نظر گرفته شده است. در عین‌حال با توجه به اینکه هزینه‌کرد به طور شفاف تبیین نشده، در بخش مسکن پیشنهاداتی ارایه شده است.

در بخشی از این پیشنهادات تاکید شده، با توجه به شرایط حاکم در بخش مسکن در بازه زمانی سال‌های 97 تا 98 از نظر افزایش قیمت و تولید محدود مسکن و رکود معاملات خرید و فروش و همچنین از نظر اثرات مسکن در توسعه اشتغالزایی، تولید مصالح، تجهیزات و تاسیسات ساختمانی و همچنین توسعه حمل و نقل، ضرورت دارد تا با تدقیق سهم هر بخش، سهم بخش مسکن از اعتبار مذکور معادل 50 هزار میلیارد ریال تعیین و تخصیص یابد.

بر اساس این گزارش و در فصل های جداسازی اعتبارات موضوع آب و فاضلات، فصل مسکن با اعتبار 497 میلیاردریال حدودا 40 درصد افزایش، فصل توسعه و خدمات‌شهری، روستایی و عشایری با اعتبار 31196 میلیارد ریال حدود 7 درصد افزایش و فصل تحیقی و توسعه در امور مسکن، عمران شهری و روستایی با اعتبار 1461 میلیارد ریال حدود 45 درصد افزایش را در لایحه بودجه 1399 نسبت به 1398 نشان داده است.

این گزارش می‌افزاید، به واسطه رشد هزینه‌های واحد در حوزه‌های مرتبط، عملا سهم و حجم منابع موثر در فصل مسکن با افزایش محدوده و در فصل توسعه و خدمات شهری، روستایی و عشایر کاهش قابل‌ملاحظه‌ای داشته است.


بررسی اعتبارات دستگاه‌های اجرایی در بخش مسکن و شهرسازی از نظر مقادیر اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در لایحه بودجه سال 99 نشان می‌دهد بودجه مجموعه وزارت راه و شهرسازی با احتساب اعتبارات بخش‌های زیرمجموعه تنها در حوزه مسکن و شهرسازی نسبت به سال گذشته با اعتبار 17922 میلیارد ریال حدود 27 درصد افزایش داشته است.

همچنین در دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی، دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و شرکت عمران شهرهای‌جدید به ترتیب با حدود 300 و 100 درصد افزایش اعتبارات بیشترین افزایش و تنها شرکت بازآفرینی‌شهری ایران کاهش 10 درصدی اعتبارات را نسبت به بودجه مصوب سال 98 داشته‌اند.

کاهش 16 درصدی اعتبار بودجه 99 بنیاد مسکن
بر اساس این گزارش، اعتبارات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با 10936 میلیارد ریال حدود 16 درصد کاهش و سازمان امور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با اعتبار 10366 میلیارد دریال افزایش قابل‌توجه حدودا 50 درصدی را نسبت به سال گذشته داشته است.

اختصاص ردیف بودجه مسکن اقشار محروم و کم درآمد
همچنین، این گزارش حاکی است که از مهمترین اعتبارات متفرقه نسبت به قانون بودجه سال 98 حذف ردیف اعتبارات «تامین زیرساخت و یارانه سود تسهیلات مسکن مهر و روستایی» از لایحه بودجه و افزودن ردیف «تامین اعتبار موردنیاز اجرای بند ب ماده 69 قانون برنامه ششم توسعه در خصوص مسکن اقشار محروم و کم درآمد» به لایحه برای اولین بار و همچنین افزایش قابل توجه 200 درصدی اعتبارات پیش‌بینی شده برای ردیف «اعتبار موضوع آیین‌نامه اجرایی ماده 8 قانون ساماندهی و حمایت مالی از تولید و عرضه مسکن» است.

2000 میلیارد تومان اعتبار طرح‌های بازآفرینی‌شهری برای سال 99
برای پشتیبانی از طرح های اشتغالزا و مولد، موضوع تبصره 18 قانون بودجه سال 97 یکی از اولویت‌ها حمایت از بخش بافت فرسوده است. برنامه بازآفرینی شهری با هدف نوسازی 100 هزار واحد مسکونی با متوسط مساحت زیربنای 85 مترمربع در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری و ارتقای خدمات زیربنایی و روینایی محلات هدف در 486 محله و ایجاد 120 هزار فرصت شغلی به طور مستقیم و 180 هزار فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم تعریف شده است.

بر اساس این گزارش، میزان کل اعتبار پیش‌بینی شده در سال 1399 برای برنامه ملی بازآفرینی شهری معادل 20 هزار میلیارد ریال است که 10 هزار میلیارد ریال آن از محل بودجه عمومی کشور برای اجرایی‌کردن پروژه های اقدامات مشترک و 10 هزار میلیارد ریال آن جهت پرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده است. پیش‌بینی می‌شود که میزان اشتغال مستقیم ایجاد شده توسط این برنامه حدود 51 هزار نفر باشد.

در عین حال جمع بندی و پیشنهادهای گزارش دفتر زیربنایی گروه مسکن و شهرسازی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی لایحه بودجه 1399 کشور در بخش مسکن و شهرسازی نیز با جزئیات بررسی شده است.


نام:
ایمیل:
* نظر: