کد خبر: ۴۹۷۸۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۰ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ 25 January 2020
به گفته زارع، زلزله شب گذشته ترکیه، به تنهایی نمی‌تواند گسل‌های ایران را فعال کند، اما مجاورت جغرافیایی این گسل‌ها نشان می‌دهد این منطقه بسیار زلزله خیز است.
به گزارش سازه نیوز ، مهدی زارع استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی درباره زلزله شب گذشته ترکیه گفت: این زلزله در در استان "الازیغ" در شرق این کشور به وقوع پیوست. گسل آناتولی شرقی، مسبب این زلزله بود که بزرگی آن به 6.8 ریشتر رسید.

زارع ادامه داد: این گسل بسیار مهم است و به گسل آناتولی شمالی اتصال دارد. همچنین این گسل در مجاورت غربی کشور ما قرار دارند؛ بنابراین استان‌های آذربایجان غربی و شرقی کشور ما و استان‌های شرقی ترکیه پتانسیل بالایی برای وقوع زلزله دارند.

وی گفت: این زلزله توانسته تا 300 کلیومتر دور هم احساس شود و در 5 استان کشور ما شدت این زلزله مشخص است.
این عضو هئیت علمی دانشگاه افزود: بیش از 300 هزار نفر در در فاصله 35 متری کانون این زمین لرزه، زندگی می‌کنند که با توجه به ساعت وقوع آن، تعداد کشته شدگان تاکنون 20 نفر اعلام شده، اما خرابی‌های بسیاری بر جای گذاشته است.

زارع اظهار کرد: در این منطقه سد‌های بزرگتری قرار دارند. بزرگترین سد مخزنی دنیا، سد آتاتورک با ظرفیت 43 میلیارد متر مکعب است که کارشناسان آسیب دیدن سد را بررسی خواهند کرد.

استاد تمام پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در پاسخ به این سوال که این زلزله، گسل‌های ایرانی را فعال خواهد کرد یا خیر گفت: این زلزله نمی‌تواند گسل‌های ایران را تحریک کند، اما مجاورت این گسل‌ها به این معناست که این منطقه برای زلزله بسیار حساس است.

این زلزله شناس درباره مدیریت بحران در ترکیه گفت: مدیریت بحران کشور ترکیه، ده دقیقه پس از وقوع زمین لرزه، نقشه کاملی از کانون زلزله و مناطق و روستا‌های تحت تاثیر قرار گرفته را منتشر کرد؛ اما متاسفانه در کشور ما با وجود قدیمی‌تر بودن عمر سازمان مدیریت بحران، هنوز همچنین امکاناتی وجود ندارد.

 بزرگترین زمین لرزه‌ای که تاکنون در ترکیه رخ داده است به سال 1999 برمی‌گردد که در جریان آن شمال غربی این کشور را لرزاند و 18 هزار قربانی و حدود یک میلیون آواره برجای گذاشت./منبع:میزان

نام:
ایمیل:
* نظر: