کد خبر: ۴۹۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ 02 February 2020
شرکت هوانوردی ایرآسیای مازی اعلام کرد، آژانس ضدفساد مالزی در حال تحقیق در مورد ادعای مقامات قضایی انگلیس در مورد پرداخت ۵۰ میلیون دلار رشوه از سوی شرکت ایرباس برای فروش هواپیما به بزرگترین ایرلاین پروازهای ارزان قیمت در آسیاست.

به گزارش سازه نیوز،  شرکت هوانوردی ایرآسیای مازی اعلام کرد، آژانس ضدفساد مالزی در حال تحقیق در مورد ادعای مقامات قضایی انگلیس در مورد پرداخت 50 میلیون دلار رشوه از سوی شرکت ایرباس برای فروش هواپیما به بزرگترین ایرلاین پروازهای ارزان قیمت در آسیاست.

اداره مقابله با کلاه برداری های جدی انگلیس روز جمعه اعلام کرد برخی از مسئولان شرکت ایرباس به مدیران گروه هواپیمایی ایرآسیا و شرکت زیرمجموعه آن ایرآسیا ایکس مبالغی را به عنوان رشوه پرداخت کرده اند.

ایرآسیا گفته هیچگاه بر مبنای حمایت های دریافت شده از ایرباس تصمیم به خرید هواپیما نگرفته و به طوز کامل با تحقیقات کمیسیون ضد فساد مالزی در این زمینه همکاری خواهد کرد.

این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد: «ایرآسیا قویا هر گونه ادعای ارتکاب اعمال غیرقانونی را رد می کند.»

شرکت ایرباس از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

روز جمعه شرکت ایرباس با کشورهای فرانسه، انگلیس و آمریکا توافق کرد که برای مختومه پرونده پرداخت رشوه 4 میلیارد دلار به این کشورها پرداخت نماید. به گفته دادستان های تحقیق این شرکت در قالب یک طرح گسترده میلیون ها دلار به مقامات دولتی رشوه داده و این پرداخت ها را پنهان کرده است.

رئیس کمیسیون ضدفساد مالزی گفت، ما بر اساس قانون کمیسیون مقابله با فساد مالزی وظیفه داریم که هرگونه اقدام مفسدانه ارتکابی توسط هر شهروند مالزیایی یا هر شهروند دائمی در هر جایی خارج از مالزی را مورد تحقیق و رسیدگی قرار دهیم... من تایید می کنم که کمیسیون ضدفساد در رابطه با پرونده ایرباس و ایرآسیا با مقامات انگلیسی در ارتباط است و در حال تحقیق در خصوص این پرونده می باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: