کد خبر: ۵۰۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۱ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ 16 February 2020
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به تولید فراوان مهندس بیکار در کشور، گفت:‌برای اشتغال این مهندسان دولت باید وام مسکن با سود ۱۸ درصدی به مردم پرداخت کند.
به گزارش سازه نیوز، احمد خرم با بیان این‌که هم‌اکنون مهم‌ترین مشکل عدم آموزش تخصصی 550 هزار مهندس عضو سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان است،‌ اظهار کرد: مشکل بعدی تولید مهندس فراوان و بی‌توجهی به تولید فرصت شغلی برای مهندسان به ویژه در دوران رکود است. به همین دلیل، دولت باید توجه کند و مبلغی را برای  مسکن، سپرده‌گذاری کند.

وی ادامه داد: معتقدم، هر مبلغی را که دولت برای مسکن سپرده می‌کند چهار تا پنج برابر آن خط تسهیلاتی می‌توان ایجاد کرد. دولت باید بین 60 تا 70 درصد این خط تسهیلاتی را که نرخ سود آن 18 درصد است، تأمین کند تا سالانه 400 هزار واحد و 400 هزار وام ساخت را بتواند به متقاضیان ارائه دهد.

وی با بیان این‌که دولت برای اینکار حداکثر به 1000 میلیارد تومان نیاز دارد، گفت: هم‌اکنون دولت 7000 میلیارد تومان به مردم سوبسید می‌دهد. اگر از این میزان، 1000 میلیارد تومان یارانه را به تسهیلات مسکن اختصاص دهد، می‌توان ظرف دو تا سه ماه از رکود خارج  شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به این‌که مانع دیگر بر سر راه فعالیت مهندسان، حق‌خوری مافیای امضافروشان است، اظهار کرد: در حال‌حاضر شرکت‌هایی وجود دارد که پروانه اشتغال بسیاری از مهندسان ضمیمه آن شرکت‌هاست و آن شرکت‌ها با پروانه اشتغال به کار مهندسان فعالیت می‌کنند و مافیایی تشکیل شده و صوری‌گری در ارائه خدمات مهندسی شکل گرفته است. اینها مسائل و چالش‌هایی هستند که باید حل شود.

خرم بیان کرد: متأسفانه در دهه‌های گذشته، فساد و حق‌بری رو به گسترش بود که باید جایی به اتمام برسد. هم‌اکنون زمانی است که سازمان نظام مهندسی که با وزارت راه و شهرسازی کاملاً هماهنگ است این کار با تعامل قابل حل و برطرف شدن است.  

وی یادآور شد: هم‌اکنون متأسفانه برگه مجری ذیصلاح و ناظر سفید امضا برای مالک فرستاده می‌شود و امضافروشی متأسفانه رایج شده است که تلاش می‌کنیم تا این قبیل اقدامات ناشایست جمع شوند.
نام:
ایمیل:
* نظر: