کد خبر: ۵۰۲۷۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ 18 March 2020
مقام مسئول شرکت ساخت با انتقاد تلویحی از بخشنامه کرونایی سازمان راهداری،گفت: شرکت ساخت مسئول همه آزادراه‌های کشور است و ما فقط مصوبه دولت را اجرا خواهیم کرد.
به گزارش سازه نیوز، طی هفته‌های اخیر با گسترش شیوع کرونا ویروس در کشور، سازمان راهداری حمل ونقل جاده‌ای با ابلاغ بخشنامه‌ای دریافت نقدی عوارض آزادراهی را 17 اسفندماه ممنوع اعلام کرد.

این در حالی بود در برخی گیت‌های عوارضی آزادراه‌ها از جمله ساوه-همدان و بالعکس هیچ خبری از رعایت الزامات ابلاغ شده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای مقابله با شیوع کرونا ویروس (کووید 19) نبود.

2 روز بعد یعنی 19 اسفند امسال مقام مسئول سازمان راهداری با اعلام این‌که شرکت ساخت مسئول نظارت بر رعایت الزامات مقابله با شیوع کرونا در آزادراه‌های غیردولتی است، گفت: آزادراه‌های دولتی و بخش خصوصی موظف به رعایت این الزامات هستند.

محمدرضا زمانیان در واکنش به خبر عدم رعایت الزامات مقابله با شیوع کرونا در گیت‌های عوارضی آزادراه‌ها اظهار کرد: با توجه به ابلاغ موارد مربوط به الزامات مقابله با شیوع کرونا، تمام 22 آزادراه در حال بهره‌برداری کشور باید نسبت به رعابت این الزامات اقدام کنند.

وی ادامه داد: چنانچه هموطنان در گیت‌های عوارضی آزادراه‌ها با عدم رعایت الزامات مقابله با شیوع کرونا از جمله در اختیار قرار دادن دستکش یکبار مصرف، نایلون و دستمال کاغذی به رانندگان در زمان پرداخت عوارض مواجه شدند، شکایت مربوطه را در سامانه شهراه وزارت راه و شهرسازی ثبت کنند.

وی با بیان این‌که در اسرع وقت به این شکایات رسیدگی می‌شود، افزود: سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مسئول نظارت بر 5 آزادراه دولتی تهران-قم، تهران-ساوه، کرج-قزوین، قزوین-زنجان و بندرعباس-شهید رجایی است و نظارت کاملی بر رعایت الزامات مقابله با شیوع کرونا در گیت‌های عوارضی این آزادراه دارد.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهره‌برداری آزادراه‌ها سازمان راهداری تصریح کرد:‌در آزادراه‌های بخش خصوصی نیز شرکت ساخت و توسعه زیرساخت‌های حمل‌وقنل کشور تا انتهای دوره مشارکت، مسئول نظارت بر عملکرد شرکت‌های آزادراهی و رعایت الزامات ذکر شده درباره ویروس کروناست.

زمانیان تاکید کرد: تمام آزادراه‌های دولتی و بخش خصوصی موظف به رعایت الزامات مقابله با شیوع کرونا هستند.

*شرکت ساخت:‌ما مسئول تمام آزادراه‌ها هستیم نه سازمان راهداری

این در حالی است که مدیرکل بهره برداری آزادراه‌ها در شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل می‌گوید:‌سازمان راهداری در آزادراه‌ها هیچ مسئولیتی ندارد و اساسا نباید چنین الزاماتی را ابلاغ می‌کرد.

بهنام داوودی در واکنش به اظهارات مدیرکل دفتر نظارت بر بهره‌برداری آزادراه‌ها سازمان راهداری در خصوص عدم رعایت الزامات مقابله با شیوع کرونا ویروس در گیت های عوارضی آزادراه ها اظهار کرد: کل آزادراه های کشور در حیطه وظایف شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور است و ما باید چنین ابلاغی -ابلاغیه سازمان راهداری برای رعایت الزامات مقابله با شیوع کرونا- را انجام می دادیم که البته چنین کاری را انجام نداده و نمی دهیم.

وی بیان کرد: ما به دنبال اجرای مصوبه دولت برای الکترونیکی کردن پرداخت عوارض در آزادراه هاست. بر اساس مصوبه دولت موظف هستیم تمام آزادراه های کشور را به سیستم اخذ عوارض الکترونیکی بدون توقف مجهز کنیم.

وی ادامه داد: اقدامات لازم در این رابطه توسط شرکت ساخت در 11 آزادراه از جمله تهران- ساوه، تهران- قم، قم- کاشان، کرج – قزوین، قزوین – زنجان،کاشان-نطنز-اصفهان، بندر عباس – شهید رجایی، قزوین-رشت، ارومیه-تبریز انجام شده که برخی از آ«ها فعلا عملیاتی نشده است.

مدیرکل بهره برداری آزادراه‌ها بیان کرد: آزادراه‌های قم-کاشان و کاشان-نطنز-اصفهان در حال ابلاغ هستیم که این آزادراه‌ها هم به دلیل شیوع ویروس کونا، هر چه سریع‌تر مباحث مربوط به الکترونیکی شدن دریافت عوارض را عملیاتی کنند.

داوودی تاکید کرد: از نظر ما این‌که بیایند دستگاه پوز در گیت عوارضی بگذارند، دستکش به راننده‌ها بدهند و... مانند قبل است و هیچ تاثیری در مقابله با شیوه کورنا ویروس ندارد و صف‌های طولانی را برای کاربران آزادراه‌ها ایجاد خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: