کد خبر: ۵۰۴۵۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۵ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۹ 13 April 2020
نرخ بیکاری ترکیه تا پایان ماه ژانویه به ۱۳.۸ درصد کاهش یافت.
به گزارش سازه نیوز به نقل از ایسنا، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام کرد که شمار افراد فاقد شغل ۱۵ سال و بیشتر تا پایان ماه ژانویه با ۳۰۶ هزار نفر کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴.۳۶ میلیون نفر رسیده است. بیشترین کاهش فرصت های شغلی مربوط به بخش خدمات بوده است.

طی این مدت شمار جمعیت غیرفعال بازار کار ۳۴۰ هزار نفر کمتر شده و به ۲۸.۳۲ میلیون نفر رسیده است. از سوی دیگر شمار شاغلین در ترکیه تا پایان ماه ژانویه با ۰.۷ درصد افزایش در مقایسه با ماه قبل به ۲۸ میلیون و ۱۷۰ هزار نفر رسیده است که نشان می‌دهد نرخ اشتغال با افت ۰.۵ درصدی نسبت به ژانویه سال گذشته در سطح ۴۴ درصد ایستاده است.  

همچنین طی این مدت میزان مشارکت در بازار کار ۵۱ درصد بوده است که۱.۲۰.۶ درصد کمتر از رقم ثبت شده در ماه قبل محسوب می‌شود. نرخ اشتغال برای مردان از ۷۰.۳ درصد در ژانویه سال گذشته به ۷۱ درصد در ژانویه امسال افزایش پیدا کرده است. برای زنان نیز این نرخ ۳۳ درصد اندازه گیری شده که ۰.۶ درصد کمتر از ژانویه سال گذشته بوده است.
طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، در شرایطی که نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۵ درصد رسیده است که این نرخ کماکان یکی از بالاترین نرخ های بیکاری ثبت شده این گروه سنی در طول یک دهه اخیر محسوب می‌شود.
سال گذشته نرخ بیکاری ترکیه بین ۹.۶ و ۱۳.۵ درصد در نوسان بود. طی برنامه جدید اقتصادی ترکیه که در ماه سپتامبر سال قبل اعلام شد، نرخ بیکاری تا پایان امسال باید به ۱۱.۸ درصد برسد. این کشور رسیدن به نرخ بیکاری تک‌رقمی را در سال ۲۰۲۱ هدف‌گذاری کرده است.  
متوسط نرخ بیکاری ترکیه در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۱۰.۳ درصد بوده که بالاترین نرخ بیکاری این کشور در بازه زمانی ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ مربوط به ژانویه و فوریه سال ۲۰۰۹ با ۱۴.۷ درصد و کمترین نرخ مربوط به ژوئن۲۰۱۲ با ۷.۳ درصد بوده است.
برچسب ها: ترکیه، تورم
نام:
ایمیل:
* نظر: