کد خبر: ۵۱۶۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۰ - ۳۱ تير ۱۳۹۹ 21 July 2020
نماینده مجلس یازدهم با بیان این که مکانیزم محاسبه کمیسیون بنگاه های املاک باعث افزایش قیمت مسکن شده است، گفت: رویکرد کنونی برای این کار باید اصلاح شود.
 به گزارش سازه نیوز به نقل از تسنیم، سیدسلمان ذاکر با اشاره به وضعیت پرتلاطم بازار مسکن، اظهار کرد: شاهد تشدید مشکلات بازار مسکن به ویژه افزایش قیمت ها هستیم. این مسئله دلایل متفاوتی دارد، عدم تولید مسکن و نبود سیستم های نظارتی، عدم اخذ مالیات از بخش های سوداگرایانه بخش مسکن از عوامل تأثیرگذار در تشدید قیمت مسکن است.

وی ادامه داد: یکی از عوامل تشدید قیمت ها در بازار مسکن، عملکرد و فعالیت دفاتر مشاوران املاک است، حق کمیسیون املاکی بر اساس میزان قیمت فروش محاسبه می شود، یعنی آنکه به هر میزانی که قیمت نهایی مسکن بالا برود، درصد سود و حق کمیسیون مشاوران بالاتر خواهد رفت.

وی تصریح کرد: با این مکانیزم کاملا روشن است که مشاوران املاک انگیزه بالایی برای افزایش قیمت مسکن داشته باشند، چونا فزایش قیمت مسکن به معنای افزایش سود آن ها از معاملات است. این مکانیزم باید اصلاح شود، چراکه این رویکرد در بازار تورم زا است،

نماینده مجلس یازدهم به خانه ملت گفت: اتحادیه مشاوران املاک باید نسبت به اصلاح روند اخذ حق کمیسیون املاکی ها اقدام کند تا روند قیمت گذاری در بازار مسکن نزولی شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: