کد خبر: ۵۱۷۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ 29 July 2020
مدیرعامل منطقه آزاد کیش از ثبت ملی بازار فرانسه، به عنوان یکی از بناهای شاخص دوره معاصر، در فهرست آثار غیر منقول تاریخی فرهنگی کشور خبر داد.
به گزارش سازه نیوز به نقل از تسنیم، غلامحسین مظفری با تاکید بر ویژگیهای خاص معماری بازار فرانسه تصریح کرد : در جلسه شورای ملی ثبت آثار فرهنگی تاریخی غیر منقول وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، پرونده ارائه شده توسط سازمان منطقه آزاد کیش بررسی و با رأی اعضاء، بازار قدیمی کیش و محوطه آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی افزود: این حرکت شایسته به همت معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش و پیگیریهای اداره کل میراث فرهنگی استان هرمزگان انجام شد.

وی یادآور شد: این بازار دارای معماری خاص منطبق بر عناصر بومی و ایرانی و تلفیق آن با معماری مدرن است که یکی از چندین بنای تاریخی واجد شرایط ثبت ملی در کیش به شمار می آید.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد: مرمت و باز زنده سازی بنای بازار فرانسه با هدف تبدیل به موزه شماره دو ایران باستان با همکاری اداره کل موزه های وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفته است که  اتفاقی مبارک برای تمامی کیشوندان و علاقه مندان به میراث فرهنگی کشور خواهد بود.

بازار فرانسه نام مجموعه ای است که در ضلع شمال شرقی جزیره کیش و جبهه غربی هسته مرکزی شهر واقع شده و همچنین از شمال با ساختمان سازمان منطقه آزاد کیش و از شرق با بازار بهکیش همجوار است. ارتفاع این بنا از سطح دریا 7 متر و مساحت تقریبی پلاک قطعه، حدود 3700 متر مربع است و دو بازوی اصلی دو طبقه ( زیرزمین و همکف ) و522 واحد تجاری،  یک فضای اداری در جبهه شمالی و همچنین فضای باز به همراه رستوران را شامل می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: