کد خبر: ۵۲۱۹۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۵ - ۰۶ مهر ۱۳۹۹ 27 September 2020
چگونه مهم‌ترین بندر تجاری کشور در دوران جنگ فعالیت می‌کرد؟
50نفر از دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی در دوران دفاع مقدس با هدایت صدها فروند کشتی تجاری در آبراه خورموسی به سمت بندر امام خمینی(ره)، مانع بسته شدن محورهای پشتیبانی کالاهای اساسی کشور علیرغم حملات هوایی دشمن بعثی شدند.
 
به گزارش سازه نیوز و به نقل از  روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، عادل دریس مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: پس از اینکه بندرخرمشهر در سال نخست جنگ از حیز انتفاع ساقط شد، بندر امام خمینی(ره) به عنوان تنها محور پشتیبانی دریایی فعال‌تر شد و حملات موشکی و هوایی دشمن بعثی نیز علیه این محور پشتیبانی دریایی مهم کشور شدت گرفت. 


دریس در ادامه افزود: دریانوردان(سرراهنما و راهنمای کشتی‌ها) علیرغم شرایط جنگی با پذیرش مسئولیت و جانفشانی، جریان تردد کشتی‌های تجاری به بندر امام خمینی(ره) را با هدف فعال نگه داشتن محور پشتیبانی جبهه‌های جنگ و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور تداوم بخشیدند. 


وی خاطرنشان کرد: از مهرماه سال ۵۹ تا شهریور ماه ۶۷ علیرغم حملات شدید موشکی و بعضاً هوایی دشمن بعثی که به منظور اختلال و قطع محورهای پشتیبانی جبهه‌ها و تامین کالای اساسی کشور انجام می‌شد، دریانوردان دلیر سازمان بنادر و دریانوردی با ابتکار نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ضمن تشکیل کاروان کشتی‌های تجاری به هدایت کشتی‌های متردد در مسیر بندر امام خمینی(ره) پرداخته و مانع از قطع زنجیره‌ی جابه‌جایی کالا شدند. 


مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) در ادامه افزود: در جریان انجام عملیات راهنمایی، پهلودهی و جداسازی کشتی‌های ورودی به بندر امام خمینی(ره) پنج تن از دریانوردان دریادل سازمان بنادر و دریانوردی بر اثر اصابت موشک و بمباران هوایی به درجه رفیع شهادت و جانبازی نائل شدند. 


دریس ضمن گرامیداشت ایثار و از خودگذشتگی دریانوردان قهرمان در ایام دفاع مقدس، مجموعه فعالیت‌های آن عزیزان را تحت شرایط جنگی و وجود خطرات متعدد را  نمونه‌ای والا از ظیفه‌شناسی و مسئولیت‌پذیری و الگویی ارزشمند برای نسل‌های آتی عنوان کرد. 


وی اذعان کرد: رشادت و جانفشانی دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی که از بنادر سراسر کشور برای خدمات رسانی به بندر امام خمینی(ره) اعزام شدند و برخی حتی تا پایان سال‌های دفاع مقدس نیز ادامه خدمت دادند، فراموش نشدنی و مقطع درخشانی از تاریخ پر افتخار بندر امام خمینی(ره) است.
نام:
ایمیل:
* نظر: