کد خبر: ۵۳۲۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۱ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ 23 January 2021
حادثه آتش سوزی کانکس معلمان در مناطق روستایی و عشایری دزفول خوزستان در روزهای همواره در صدر اخبار و گزارش‌های رسانه‌ها بوده این در حالی است که وزارت آموزش و پرورش باید علاج واقعه را پیش از وقوع می‌کرد.

به گزارش سازه نیوز به نقل از تسنیم ،چند روز پیش (دوشنبه 29 دی حدود ساعت 22) بر اثر اصابت صاعقه به مدرسه کانکسی روستای کنگرستان از توابع دزفول سه معلم و دو نوجوان از اهالی روستا دچار سوختگی شدند.

حسین رضایی معلم‌ این روستا بود که به دلیل دوری مسافت بین محل زندگی و مدرسه روستا، شب‌ها در همان مدرسه کانکسی می‌خوابید و گاهی به خانه می‌رفت (اتفاقی که بین معلمان روستایی و عشایری به ویژه در مناطق صعب العبور رایج است).

شب حادثه علاوه بر آقای رضایی، دو معلم دیگر از روستاهای همجوار (علی ایسپره و مجید مرادی) به دیدار این معلم آمده بودند و همگی با هم در کانکس حضور داشتند که اصابت صاعقه باعث آتش گرفتن کانکس می‌شود.

در این حادثه آقای رضایی دچار سوختگی 85 درصد شده و دو معلم دیگر نیز دچار سوختگی 17 و 27 درصد می شوند. همچنین سه دانش آموز روستا (14 و 16 و 17 ساله) دچار سوختگی می‌شوند‌.گفته می‌شود این سه دانش آموز ترک تحصیل کرده و همراه با اهالی روستا برای امداد و اطفای حریق در محل حاضر بوده‌اند. 

آقای رضایی به دلیل سوختگی بالا (85 درصد) هم‌اکنون برای درمان به اصفهان منتقل شده و دو معلم دیگر در بیمارستان سوانح سوختگی طالقانی اهواز بستری هستند. گفته شده است هر سه معلم جزو معلمان حق التدریس بوده که به لحاظ حقوق و پوشش بیمه‌ای وضعیت مناسبی ندارند‌.

لحظه‌ای از پیگیری وضعیت حادثه‌دیدگان غافل نخواهم بود

در این باره سید احمدآوایی نماینده مردم شهرستان دزفول در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت : لحظه‌ای از پیگیری وضعیت حادثه‌دیدگان غافل نخواهم بود.

 نماینده مردم دزفول با بیان پیگیری‌های صورت گرفته جهت درمان هر چه سریع‌ترحادثه دیدگان به بهترین شکل ممکن، افزود:  پس از اطلاع از این حادثه دردآور بلافاصله پیگیری و گزارشات لحظه به لحظه را دریافت کردم تا در روند جزئیات امر قرار بگیرم و این قول را به خانواده این عزیزان می‌دهم که لحظه‌ای از پیگیری وضعیت این معلمان عزیز و فداکار وهمچنین دیگر حادثه دیدگان غافل نخواهم بود.

آوایی در ادامه گفت: بدون شک در اسرع وقت جلساتی را جهت ساخت مدارس در مناطق روستایی برگزار خواهیم کرد اما قبل از این مهم ضروری است اقدامات ایمنی لازم جهت جلوگیری از حوادت این‌چنینی در کانکس‌هایی که مدارس در آنها مستقر هستند صورت گیرد.

توضیحات آموزش و پرورش درباره آتش سوزی مدرسه کانکسی و سوختن 3 معلم

در ادامه این حادثه تلخ و دردناک آموزش و پرورش استان خوزستان، در پی وقوع حادثه اصابت صاعقه و آتش سوزی کانکس محل اسکان یک معلم در سردشت دزفول اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: این حادثه حوالی ساعت 21 (سه شنبه 30 دی ماه) رخ داد و متاسفانه در اثر برخورد صاعقه به کانکس محل اسکان همکاران فرهنگی؛ سه نفر از معلمان در منطقه چشمه شیرین و کنگرستان بخش سردشت دزفول دچار سوختگی شدند.

یک تن از فرهنگیان آسیب دیده در این حادثه از معلمین عزیز عشایری و دو تن دیگر نیز از معلمان عزیز روستایی بودند که شبِ حادثه برای اقامت در این کانکس مستقر شده بودند.

وزیر آموزش و پرورش دقایقی پس اطلاع از این حادثه ناگوار، به کورش مودت؛ مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان ماموریت دادند که این موضوع را مورد پیگیری جدی قرار دهند که بلافاصله مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان به همراه هیاتی در بیمارستان سوانح سوختگی طالقانی اهواز حضور یافتند و در جریان مراحل درمان و اقدامات پزشکی صورت گرفته برای این عزیزان قرار گرفتند و ضمن تماس با دکتر نجاتی؛ مدیریت بیمارستان طالقانی اهواز خواستار تسریع و رسیدگی هر چه بیشتر به فرهنگیان حادثه دیده و 3 نفر از  جوانانی که برای کمک به آنان آمده بودند؛ شدند.

در عین حال مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان به نیابت از وزیر آموزش و پرورش ماموریت یافتند که نسبت به انتقال یکی از فرهنگیان آسیب دیده در این حادثه؛ با رضایت خانواده ایشان به بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان اقدام کنند.

وزیر آموزش و پرورش همچنین در نشست شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش خوزستان با حضور استاندار، که به عنوان آخرین برنامه سفر وزیر در استان خوزستان برگزار شد، دستور دادند که این موضوع با قید فوریت مورد بررسی دقیق و کارشناسی قرار بگیرد؛ در عین حال مراقب های درمانی از این عزیزان همدلانه انجام شود.

 در حال حاضر حال عمومی همکاران بستری شده در بیمارستان طالقانی اهواز رو به بهبودی است و صبح امروز از بخش مراقب های ویژه به بخش داخلی این بیمارستان منتقل شدند.

ساخت 8مدرسه در سردشت دزفول به همت گروه جهادی حافظان وحی

در ادامه باز هم گروه‌های جهادی پای به میدان گذاشتند و در این باره  حجت الاسلام علی منصوری مسئول گروه جهادی حافظان وحی دزفول، اظهار داشت: گروه جهادی حافظان وحی چندین سال است در منطقه سردشت دزفول مشغول فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی است و در همین راستا طی دو ماه اخیر، بخشی از مدارس این بخش شیشه‌گذاری شده و اتاق معلم‌هایی که فرش نداشتند، فرش شده است.

حجت الاسلام منصوری با اشاره به حادثه دردناک آتش سوزی یک مدرسه کانکسی در منطقه سردشت، گفت: این حادثه برای ما که با مردم این منطقه ارتباط نزدیکی داریم، بسیار دلخراش و دردناک بود و به همین خاطر به اهواز رفتیم و از معلمان و افراد آسیب دیده عیادتی داشتیم.

وی در ادامه با تشریح وضعیت ساختمان مدارس سردشت گفت: در حال حاضر 12 مدرسه‌ی کانکسی در سردشت دزفول وجود دارد که 4 مدرسه نصفه و نیمه تبدیل به مدارس آجری شده‌اند و 8 مدرسه به صورت کانکسی باقی مانده است.

وی افزود: گروه جهادی حافظان وحی با تمام توان ساخت 8 مدرسه در منطقه سردشت را بر عهده می‌گیرد و در آینده شاهد جایگزینی مدارس کانکسی با مدارس ساخته شده خواهیم بود.

منصوری ادامه داد: با تعامل خوبی که با جمعی از گروه‌های جهادی کشور داریم و با بهره‌گیری از ظرفیت برخی ارگان‌ها ساخت این 8 مدرسه را انجام خواهیم داد.

مسئول گروه جهادی حافظان وحی در پایان با انتقاد از وزیر آموزش و پرورش گفت: با وجود این که وزیر آموزش و پرورش و وزیر نفت تا دیروز در اهواز حضور داشتند اما عیادتی از معلمین و سایر افراد حادثه دیده نداشتند که این موجب تاسف است.

دزفول از صاعقه خیزترین نقاط زاگرس است. دوازده مدرسه کانکسی در مناطق رعد و برق خیز شهیون و سردشت است که هیچکدام از آنها مجهز به سیستم ارت و چاه ارتینگ نیستند.

نام:
ایمیل:
* نظر: