کد خبر: ۵۳۷۱۳
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۸ - ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ 28 February 2021
مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به کاهش ۶۷ درصدی نشست و برخاست هواپیما،گفت:باوجود محدودیت منابع ۲۸ پروژه مهم در ۱۴ فرودگاه افتتاح شد.

به گزارش سازه نیوز به نقل از تسنیم ،سیاوش امیرمکری با بیان اینکه امسال تمام فعالیت های هوانوردی دنیا و به تبع آن، کشورمان تحت تاثیر بحران کرونا قرار گرفت، اظهار کرد: از سال 1945 هوانوردی دنیا از 8 بحران متاثر شده که کرونا بیشترین تاثیر منفی را در صنعت هوانوردی  داشته است.

وی با اشاره به کاهش 60 درصدی مسافرت های هوایی دنیا در سال 2020 میلادی افزود: تعداد مسافران هوایی در سال 2019 حدود 4.5 میلیارد نفر بود که سال 2020 به میزان 1.8 میلیارد نفر کاهش یافت و از درآمدهای فرودگاهی نیز 65 درصد (112 میلیارد دلار) کاسته شد. شرکت های هواپیمایی نیز کاهش 66 درصدی جابه جایی مسافر را تجربه کردند و درآمد ناوبری هوایی دنیا 13 میلیارد دلار کاهش یافت.

امیرمکری گفت: در کشور ما نیز در سال 2020 ضمن کاهش 67 درصدی نشست و برخاست هواپیماها، تعداد مسافران 52 درصد پایین آمد و درآمد ناوبری هوایی شرکت 76 میلیارد دلار (52 درصد) کاهش یافت.

وی با اشاره به افزایش هزینه های شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به دلیل بحران کرونا و افزایش نرخ ارز، افزود: با وجود کاهش شدید درآمدها و مشکلات موجود در فعالیت های عمرانی به دلیل محدودیت های ناشی از بحران کرونا توانستیم با برنامه ریزی صحیح و تخصیص منابع، 28 پروژه مهم عمرانی را در 14 فرودگاه افتتاح کنیم. تحقق این مهم نتیجه تفویض اختیار و تمرکز زدایی از ستاد، تخصیص صحیح منابع به پروژه های عمرانی، برنامه ریزی همه جانبه و هماهنگی خوب میان ستاد، فرودگاه ها و نیز پیمانکاران و مشاوران و نیز پیگیری مستمر برای اجرای طرح ها توسط واحدهای مربوط و برطرف کردن موانع اجرایی بوده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران یادآور شد:  از میان پروژه های افتتاحی، طرح بهسازی ساختمان و تجهیزات ارتباطی و نظارتی برج و اپروچ فرودگاه مهرآباد پس از حدود 20 سال دارای اهمیت ویژه است که در شرایط کرونا و در کنار ارایه سرویس های روزمره به بهترین شکل محقق شد. پروژه های فرودگاه کرمان نیز شامل افتتاح باند اصلی، ترمینال و محوطه سازی مربوطه از لحاظ سرعت و کیفیت رکورد بسیار خوبی را در طول فعالیت شرکت داشته است. 

امیرمکری در خصوص عمل به مسئولیت اجتماعی از پروژه ارزشمند افتتاح مدرسه ای در یکی از بخش های محروم استان سیستان و بلوچستان به همت بسیج شرکت یاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه شرکت فرودگاه ها کارنامه درخشانی را در سال 99 رقم زده است، افزود: نتیجه افتتاح پروژه های عمرانی امسال افزوده شدن 50 هزار مترمربع به فضای ترمینالی، راه اندازی 21 استند پارک هواپیمای جدید و نوسازی و بهسازی عوامل پروازی به میزان یک میلیون و 300 هزار مترمربع بوده است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران همچنین از پیش بینی تکمیل پروژه های عمرانی در فرودگاه های مختلف از جمله مهرآباد، مشهد، گناباد، اردبیل، بیرجند، سقز و ایلام در سال 1400 خبر داد.

وی همچنین با اشاره به تصویب فاز یک و کلیات سند راهبردی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: معاونت برنامه ریزی، نظارت و امور اقتصادی از سال 85 پیگیر تدوین سند راهبردی بود و اقداماتی نیز در سال های 92 و 93 انجام شد که به دلیل تغییرات مدیریتی متوقف شد. از سال 97 اجرای این پروژه ادامه یافت و سال 98 به طور جدی پیش رفت و اکنون شاهد تصویب فاز یک و کلیات آن هستیم. این سند راهبردی باید محور فعالیت های بخش های مختلف شرکت باشد و نقشه راه ماست.

امیرمکری همچنین به اجرای برنامه های اصلاح ساختار سازمانی در ستاد و فرودگاه ها با هدف تمرکز زدایی و چابکسازی اشاره کرد و افزود: اصلاح ساختار سازمانی در ستاد و فرودگاه ها در مرحله تصویب قرار دارد و تقویت ساختار واحدها از جمله حوزه عمرانی، روابط عمومی و مدیریت ایمنی در آن لحاظ شده است.

وی همچنین با اشاره به سپرده شدن راهبری 8 فرودگاه نفتی برای مدت سه سال به شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: بر اساس توافقات به عمل آمده، به مدت سه سال عملیات استانداردسازی این فرودگاه ها با هزینه شرکت نفت و راهبری شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران انجام می شود و پس از سه سال نیز مالکیت و مدیریت این فرودگاه ها در اختیار شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران ضمن ابراز خرسندی از تصویب آیین نامه اجرایی ماده 63 قانون وصول درخصوص تفویض اختیار به شرکت برای بازاریابی و جذب پروازهای بیشتر افزود: در شرایط کنونی باید از این ظرفیت به بهترین نحو استفاده شود.

وی همچنین از اقدامات موثر اداره کل دفتر مقررات فرودگاهی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و سایر واحدها در مقابله با کرونا گفت: با پیش بینی انجام شده سال 1400 سخت تر خواهد بود و امیدواریم با اولویت دادن تمهیدات لازم بتوانیم در تحقق شعار سفر سلامت و کاهش هرچه بیشتر صدمه های ناشی از بحران کرونا موثر باشیم.

امیرمکری با بیان اینکه بر اساس  سنجش انجام شده، کیفیت هوای ساختمان های مهم شرکت فرودگاه ها از جمله مرکز کنترل فضای کشور، برج مراقبت مهرآباد و ساختمان ستادی در وضعیت مطلوبی است، از لزوم برنامه ریزی برای رفع مشکل در تعدادی از ساختمان های ستادی و فرودگاهی خبر داد.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها گفت: با استقرار سامانه ارزیابی رضایت مسافران در فرودگاه های کشور، می توان به نقاط ضعف و قوت فرودگاه ها در امر خدمات رسانی مطلوب به مسافران پی برد.

سیاوش امیرمکری همچنین با اشاره به موضوع هوشمند سازی فرودگاه ها را از اولویت های مهم شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اظهار کرد: در شرایط امروز و با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور به منظور مقابله با این ویروس و کاهش تماس های فیزیکی در فرودگاه ها، هوشمند سازی فرودگاه ها از اهمیت ویژه ای برخورداراست.

وی افزود: با تشکیل کمیته هوشمندسازی فرودگاه ها و برگزاری جلسه هایی برای این موضوع، سند راهبردی در دست تدوین است تا براساس آن برنامه های میان مدت و بلند مدتی جهت اجرای هوشمند سازی تهیه و در دستور کار قرار گیرد.

وی در ادامه به پایش رضایت مسافران در فرودگاه ها اشاره کرد و گفت: با استقرار سامانه ارزیابی رضایت مسافران در فرودگاه های کشور، می توان به نقاط ضعف و قوت فرودگاه ها در امر خدمات رسانی مطلوب به مسافران پی برد.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در ادامه بر همکاری فرودگاه های کشور مبنی بر انعکاس به موقع اخبار و رویدادها تاکید کرد و گفت: ارسال اخبار و رویدادها به روابط عمومی و در نتیجه انعکاس آن در صنعت هوانوردی از مهمترین وظایف به شمار می رود.

وی به حوزه پرسنلی اشاره کرد و گفت: علی رغم اینکه در سال 99 با کاهش منابع مالی مواجه بودیم، اما با کمک و همکاری معاون مدیریت توسعه و منابع توانستیم در خصوص جبران خدمات کارکنان منابع و اعتبارات  مورد نیاز را تامین کنیم.

امیرمکری ادامه داد: انتظار من از مدیران ستادی و فرودگاه ها این است که شرایط شرکت را درک و زیرمجموعه خود را نسبت به شرایط موجود توجیه کنند و انتظارات را با امکانات و مقدورات شرکت تنظیم نمایند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها در ادامه سخنان خود افزود: بایستی نظارت دقیق و کنترل لازم در خصوص قراردادهای بهسازی فرودگاه ها توسط ناظران صورت گیرد.

وی بیان داشت: بنا به دستور وزیر راه و شهرسازی فرودگاه هایی که تجهیزات مناسب هندلینگ ندارند و یا با کمبود تجهیزات مواجه هستند، بایستی تجهیزات مورد نیاز برای آنها فراهم شود .

امیرمکری عنوان کرد: درباره خانه دار شدن همکاران تلاش های خوبی صورت گرفته و بنا به دستور مقام عالی وزارت مقرر شده تا اراضی مناسبی در اختیار قرار داده شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها در پایان ضمن تشکر و قدردانی از فعالیت های مناسب و مطلوب روابط عمومی شرکت در جهت انعکاس اخبار و رویدادها و همچنین دست اندرکاران برگزاری همایش مدیران، از مدیران فرودگاه ها خواست تا مشکلات و مسائل مربوط به فرودگاه ها را اعلام، به طوریکه اگر کمبودی در زمینه های مختلف داشته باشند، در زمان مناسب نسبت به رفع آن  اقدام شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: