وقتی تورم به «حاشیه» می‌رود
به گزارش سازه نیوز،  قیمت مسکن در تهران در یک سال اخیر به طور متوسط دو برابر شده، اما در شهرهای حومه پایتخت به علت همین افزایش شدید تقاضا، قیمت‌ها سه تا چهار برابر شده‌است. جام‌جم با پرس و جو از فعالان صنفی و بنگاه‌های املاک شهرهای اندیشه، پردیس، پرند، فردیس کرج، هشتگرد، مهرشهر، شهر قدس، شهریار، نسیم‌شهر، مارلیک و اسلامشهر میزان افزایش قیمت مسکن در این مناطق را برآورد کرده‌است.

اندیشه

تقاضای آپارتمان‌های کوچک در اندیشه کرج نسبت به سال گذشته افزایش سه‌تا‌چهار برابری داشته و همین موضوع در نرخ اجاره‌بها تأثیر زیادی گذاشته است. سال گذشته آپارتمان‌های زیر 50 متر به سختی اجاره می‌رفت، اما امسال با افزایش نرخ اجاره‌بها عرضه این بخش بسیار کاهش یافته است. قیمت مسکن در این منطقه برای هر مترمربع بین یک تا یک میلیون و 600 هزار تومان بود که اکنون حداقل قیمت، چهار‌میلیون و 500 هزار تومان و حداکثر آن هم بین هفت تا هشت میلیون تومان است. همچنین اجاره‌بها در اندیشه افزایش حداقل سه برابری داشته است. به‌طوری که اگر در سال گذشته یک واحد آپارتمان به اندازه 60متر با نرخ ده میلیون تومان ودیعه و اجاره‌بهای ماهانه 600هزار تومان به قرارداد می‌رسید اکنون همان واحد با نرخ 30 میلیون تومان با اجاره‌بهای ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان به مستأجر داده می‌شود.

پردیس

در پردیس قیمت‌ها یکسان نیست و هر فاز دارای نرخی جداگانه است. به گفته فعالان صنف املاک این منطقه بهترین فازهای پردیس 1، 2، 3 و 4 است که در سال گذشته بین یک میلیون و 500هزار تومان تا سه میلیون تومان برای هر مترمربع قیمت داشتند اما امسال همان آپارتمان‌ها بین شش میلیون تا 12 میلیون تومان معامله می‌شود.

از سوی دیگر قیمت آپارتمان در فازهای 5 ، 8 و 11 که در سال گذشته متری یک میلیون تومان بود امسال با نرخ پنج میلیون تومان معامله می‌شود. همچنین رهن کامل خانه‌های 80متری در این فازها حدود 40میلیون تومان بود که اکنون با قیمت 140میلیون تومان رهن داده می‌شود.

پرند

قیمت آپارتمان در پرند نسبت به مناطق دیگر رشد زیادی نداشته است و دلیل اصلی این موضوع هم افزایش قیمتی بود که سال گذشته اتفاق افتاده بود. سال گذشته قیمت آپارتمان‌های این منطقه به متری سه‌میلیون تومان رسید و از سال گذشته تاکنون این مبلغ به شش میلیون و 500 هزار تومان افزایش یافته است. نرخ اجاره‌بها در این منطقه رشد حدود 30درصدی داشته که نسبت به مناطق دیگر با کاهش تقاضا همراه بوده است.

فردیس کرج

قیمت آپارتمان در این منطقه به‌طور متوسط پنج میلیون تومان برآورد شده است؛ در حالی که سال گذشته میانگین قیمت هر مترمربع در این منطقه یک میلیون و 500هزار تومان تا دو میلیون تومان بود. نرخ اجاره‌بها در فردیس کرج نسبت به سال گذشته حدود 150درصد افزایش قیمت داشته است. به عنوان مثال اگر یک واحد آپارتمان در سال گذشته با معیار رهن و اجاره یک میلیون تومان قیمت داشت اکنون دو میلیون و 500هزار تومان در اختیار مستاجران قرار می‌گیرد.

هشتگرد

اگر سال گذشته کسی بین 70 تا صد میلیون تومان پول داشت می‌توانست در منطقه هشتگرد یک آپارتمان یا زمین ویلایی بخرد اما اکنون همان آپارتمان و زمین را باید با قیمت 400 تا 550 میلیون تومان بخرد. نرخ رهن و اجاره در این منطقه 200 درصد رشد داشته است.

مهرشهر

قیمت فاز یک منطقه مهرشهر با سایر فازهای آن تفاوت دارد. در فاز یک سال گذشته هر مترمربع واحد مسکونی حدود هشت میلیون تومان قیمت داشت که اکنون به 16 میلیون تومان رسیده است. سال گذشته نرخ اجاره در این فاز حدود 150 میلیون تومان رهن کامل بوده که امسال همان خانه با قیمت 300 میلیون تومان رهن داده می‌شود. در سایر فازها، قیمت مسکن به طور میانگین حدود پنج میلیون تومان بود که اکنون با نرخ 12 میلیون تومان فروخته می‌شود. این در حالی است که افزایش قیمت مسکن در این بخش تقاضای اجاره را افزایش داده و نرخ اجاره در منطقه مهرشهر نسبت به سال گذشته 200 درصد افزایش یافته است.

شهر قدس

در منطقه شهر قدس سال گذشته قیمت مسکن بین 800 هزار تومان تا یک میلیون تومان بود که اکنون حداقل قیمت در این منطقه سه‌میلیون و 500 هزار تومان است. نرخ اجاره‌بها نیز افزایش بیش از 3برابری داشته و از 50 میلیون تومان رهن در سال گذشته به 150میلیون تومان در سال جاری رسیده

است.

شهریار

قیمت مسکن در شهریار افزایش بیش از 5/3برابری را تجربه کرده و واحدهای آپارتمانی که سال گذشته با قیمت متری یک تا یک میلیون و 500هزار تومان به فروش می‌رفت اکنون با قیمتی حدود چهار میلیون تا پنج میلیون و 500 هزار تومان به متقاضیان عرضه می‌شود. این درحالی است که نرخ اجاره‌بها به رشد 200 درصدی بسنده کرده است. یک واحد آپارتمان 80متری در سال گذشته حدود 30میلیون تومان رهن کامل قیمت خورد، اما امسال همان آپارتمان با قیمت 90میلیون تومان در اختیار مستاجران قرار می‌گیرد.

نسیم شهر

افزایش قیمت مسکن در منطقه نسیم شهر افزایش حدود 200 درصدی را تجربه کرده است. سال گذشته هر‌مترمربع آپارتمان با قیمت 300 تا 400 هزار تومان عرضه می‌شد اما حداقل قیمت در این منطقه در سال جاری یک میلیون و 200 هزار تومان است. نرخ اجاره‌بها در این منطقه نیز رشد حدود 150 درصدی داشته است. به طور مثال اگر یک واحد آپارتمان در سال گذشته ده میلیون تومان رهن کامل داشت اکنون 25 میلیون تومان رهن کامل می‌رود.

مارلیک

مسکن در مارلیک 150 درصد افزایش قیمت داشته است. سال گذشته قیمت هر مترمربع آپارتمان به صورت میانگین دو میلیون تومان بود که امسال به پنج میلیون تومان افزایش یافته است؛ اما نرخ اجاره‌بها در این منطقه افزایش بیشتری داشت. سال گذشته نرخ اجاره هر خانه حدود 300هزار تومان بود که امسال حداقل این نرخ یک میلیون تومان است./منبع:جام جم