کد خبر: ۴۹۷۶۲
تاریخ انتشار: ۱۹:۵۸ - ۲۹ دی ۱۳۹۸ 19 January 2020
در حالی که طی دو سال ۹۷ و ۹۸ میانگین قیمت هر برگه اوراق تسهیلات مسکن در بازه ۴۰ هزار تومانی تثبیت شده، در دو سه روز اخیر قیمت برخی نمادهای تسه تنها اندکی از ۵۰ هزار تومان فاصله دارند.
به گزارش سازه نیوز ، از چهارشنبه ۳ دی ماه با تصویب شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن چه در بانک تخصصی این بخش و چه در سایر بانک‌های تجاری از ۶۰ به ۱۰۰ میلیون تومان و تسهیلات جعاله تعمیرات مسکن نیز از ۲۰ به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت.

اگرچه بانک مسکن از سه شنبه ۱۷ دی ماه دستورالعمل اجرایی آن را به شعب خود ابلاغ کرد، اما تا زمان به جریان افتادن پرونده‌های متقاضیان دریافت سقف جدید تسهیلات مسکن، حدود دو هفته زمان لازم بود تا این افزایش سقف وام، بازار اوراق تسهیلات مسکن را هم درگیر کند؛ درگیری ای که به شکل افزایش قیمت رخ داد و سبب شد در دو روز ابتدایی بازار، قیمت برخی نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن ۴۵ هزار تومان را رد کرده و حتی در یکی دو نمادهای معاملاتی، در آستانه ورود به کانال ۵۰ هزار تومانی قرار گیرد.

این در حالی است که بر اساس اعلام فرابورس، میانگین قیمت این اوراق در سال گذشته و ۹ ماهه ابتدایی امسال در بازه ۴۰ تا ۴۲ هزار تومان تثبیت شده بود و این نخستین بار است که قیمت برخی نمادهای معاملاتی تا آستانه ۵۰ هزار تومانی هم به پیش می‌رود. به نظر می‌رسد در هفته‌های آتی و با توجه به پیش بینی افزایش رونق بازار مسکن در اواخر زمستان، قیمت این برگه‌ها از ۵۰ هزار تومان هم فراتر برود.

گران‌ترین نماد اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز فرابورسبه نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۹ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر امسال) با ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومان اختصاص داشت اما میانگین قیمت فروش این نماد در روز جاری (یکشنبه ۲۹ دی ماه) ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود. حدود هزار نفر در صف خرید این نماد ایستادند تا نزدیک ۱۶ هزار برگه از این نماد خریداری کنند.

تسه ۹۸۰۳ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در خرداد ۹۸) نیز در معاملات امروز فرابورس تا ۴۸ هزار تومان کشف قیمت شد اما میانگین قیمتی این برگه‌ها در ۴۳ هزار و ۶۶۰ تومان باقی ماند. همچنین تسه ۹۸۰۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت ۹۸) نیز در گران‌ترین و ارزان‌ترین قیمت‌ها به ترتیب ۴۶ و ۴۴ هزار تومان قیمت گذاری شد که با میانگین ۴۵ هزار تومان در حال دست به دست شدن در بازار سرمایه است. تسه ۹۸۰۱ (اوراق تسهیلات فروردین امسال) نیز در زمره نمادهایی بود که تعیین قیمت تا ۴۸ هزار تومان را در معاملات امروز توانست تجربه کند.

گفتنی است ۸ نماد معاملاتی صادره در ماه‌های مختلف سال گذشته در معاملات امروز در بازه قیمتی ۴۲ تا ۴۵ هزار تومان خرید و فروش شد.

بیشترین حجم خرید به نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۵ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در مرداد سال گذشته) با خرید ۴۶ هزار برگه و ۶۲۸ فقره معامله اختصاص داشت که اگرچه در بازه قیمتی ۴۲ هزار و ۸۸۰ تومان تا ۴۳ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری شده بود، اما توانست با ایجاد بازار ۲ میلیارد تومانی، ارزشمندترین نماد معاملاتی امروز باشد.

گفتنی است از ۲۵ دی ماه و همزمان با ابلاغ سقف های جدید تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق تسهیلات، فرابورس به عنوان نهاد ناظر محدودیت خرید برگه‌های گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن را از ۱۶۰ برگه در هر جلسه معاملاتی به ۲۸۰ برگه افزایش داد.

برای دریافت تسهیلات مسکن ۲۴۰ میلیون تومانی (وام مسکن زوجین در تهران) متقاضیان می‌بایست ۴۸۰ برگه ۵۰۰ هزار تومانی خریداری کنند که با احتساب میانگین هر برگه ۴۵ هزار تومان، ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از این وام به عنوان هزینه خرید اوراق کسر خواهد شد.


منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر: