کد خبر: ۵۳۳۵۸
تاریخ انتشار: ۱۹:۴۸ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ 31 January 2021
توزیع ظرفیت‎های مهندسی در سامانه‎های مجریان و ناظران شفاف نیست که باید اصلاح آن هرچه سریعتر در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش سازه نیوز به نقل از مهر ،تعدادی از اعضای نظام مهندسی ساختمان استان تهران با انتقاد از شفاف نبودن توزیع ظرفیت‌های مهندسی اعلام کرده‌اند که بسیاری از سامانه‌های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و از جمله سامانه پرداخت حق الزحمه ناظران، سامانه سازندگان و سامانه‌های دیگر دارای عملکرد شفافی نیستند و علاوه براین دارای مشکلات عدیده‌ای شده است.

همین امر باعث شده مشکلات فراوانی برای مالکان و مهندسان در کارها و پروژه‌های ساختمانی ایجاد شود و در این شرایط سخت بیماری کرونا مجبور به مراجعات پی در پی به سازمان شوند که در نتیجه این امر فرآیند کارها علاوه بر زمان بر شدن با خطاهای بسیاری همراه شود.

براساس این گزارش بررسی‌ها نشان می‌دهد که متاسفانه هیچ گونه شفاف سازی در فرآیند کارها و توزیع ظرفیت‌های مهندسی در سامانه‌های مجریان و ناظران وجود ندارد و تمامی تفاهم نامه‌های منعقد شده با شهرداری تهران نیز در حد یک کار تبلیغاتی بوده و هیچ کار مثبت و عملیات اجرایی در مورد اجرای این تفاهم نامه‌ها انجام نشده است و این امر باعث نارضایتی بسیاری از مهندسان و سازندگان و مالک‌ها و حتی شهرداری شده است.

براساس این گزارش این گروه از مهندسان، بسیاری از مدیران سازمان در حال حاضر بیشتر دنبال منافع خود و دریافت وجوه از مالکان هستند و این امر موجب اعتراض بسیاری از مهندسان شده و در این وضعیت جای نهادهای کنترل کننده و بازرسی‌ها در سازمان نظام مهندسی خالی است که با متخلفان بر خورد کند.

گفتنی است، اعضای نظام مهندسی انتظار دارند در دوره جدید ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران برخورد با متخلفان و افرادی که باعث به وجود آمدن این وضعیت در سازمان شده‌اند در دستورکار قرار گیرد و این مهم هر چه سریعتر و به صورت قاطع انجام شود، متاسفانه بسیاری از مسئولان واحد خدمات مهندسی سازمان در ایجاد این بی نظمی‌ها و بروز اشکالات در سامانه‌ها نقش داشته‌اند و باعث ایجاد فسادهای بیشتری در سازمان می‌شوند.

براساس این گزارش یکی دیگر از مواردی که به این گونه تخلفات دامن می‌زند عدم کنترل‌های لازم توسط نظام مهندسی استان تهران و عدم برخورد قاطع با متخلفان از طریق بازرسی‌هاست که این امر موجب پایین آمدن کیفیت ساختمان‌ها و حضور نیافتن افراد دارای صلاحیت در کارگاه‌ها شده است.

در چنین شرایطی نقش حاکمیتی و بازرسی بالا دستی بسیار مهم است تا از این رهگذر علت این اختلال‌ها در سامانه‌های سازمان نظام مهندسی استان تهران که تمامی ساخت و سازهای در شهر به آن وابسته است علنی شود.

در همین رابطه برخی از اعضای نظام مهندسی اعلام کرده‌اند که باید ریاست جدید سازمان نظام مهندسی با این نوع نابسامانی‌ها و تخلفات موجود در واحد خدمات مهندسی برخورد قاطع داشته باشد چرا که این فرایند معیوب سبب ایجاد تعلل در فرآیند کاری مربوط به مهندسان و مالکان شده است که در شرایط فعلی رکود اقتصادی، سبب بروز مشکلات بسیاری برای جامعه مهندسی و تحمیل هزینه‌های بیشتر بر روند ساخت و ساز کشور می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: