کد خبر: ۵۳۶۴۰
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۸ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ 23 February 2021
از جمله مهمترین سوالاتی که هنگام خرید خانه به ذهن خطور می‌کند این است که چه قسمت‌هایی از خانه جزء مشاعات به حساب می‌آیند.
به گزارش ساز نیوز به نقل از ایرنا ،در پاسخ به این سوال باید گفت بر اساس قانون بخش‌هایی از ساختمان که تمامی مالکان حق استفاده از آن را دارند شامل زمین زیربنا خواه متصل به بنا باشد یا بنا به وسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد، تحت عنوان قسمت‌های مشاع محسوب می‌شوند.

البته باید به این تأسیسات قسمت‌های مشترک از قبیل چاه آب، پمپ، منبع آب، مرکز حرارت و تهویه، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار در هر قسمت بنا که واقع شده باشد همچنین آسانسور، چاه‌های فاضلاب، لوله‌ها از هر قبیل مانند لوله‌های فاضلاب، برق و تلفن، گذرگاه‌های شوت زباله، اسکلت ساختمان، تأسیسات مربوط به راه پله، وسایل تأمین کننده روشنایی، تلفن، پشت بام و تأسیساتی که در پشت بام برای استفاده عمومی احداث شده است، نمای خارجی ساختمان، محوطه ساختمان که جنبه استفاده عمومی دارد و در سند اختصاصی قید نشده است هم از جمله این موارد مشاع هستند.

علاوه بر پله‌های ورود به پشت بام و پله‌های ایمنی، در‌ب‌ها و پنجره‌ها، راهرو‌ها و پاگرد‌ها که در قسمت‌های غیر اختصاصی باشند و دیوار‌های حد فاصل بین قسمت‌های اختصاصی اگر جزء اسکلت ساختمان نباشند بین اهالی ساختمان مشترک هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر: