کد خبر: ۳۶۶۰۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۷ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ 26 July 2017
مشاور ارشد رییس جمهور و رئیس سابق نظام‌ مهندسی ساختمان کشوربا بیان اینکه نظام مهندسی و کنترل ساختمان دو مقوله جدا از هم نیستند، گفت: هر دستورالعملی که تدوین می شود باید بر اساس این قانون شکل بگیرد؛ در غیر این صورت نظام مهندسی تبدیل به یک اتحادیه صنفی می شود.

 اکبر ترکان امروز در کنفرانس "نقش مهندسی مکانیک در ساخت و سازهای شهری" اظهار کرد: در طول 22 سالی که از آغاز به کار نظام مهندسی گذشته، این سازمان موفقیتهای چشمگیری به دست آورده است.

وی افزود: وقوع زلزله ها در کشور ما باعث شد تا مقررات ملی ساختمان جدی تر پیگیری شود. می توان امروز به جرأت گفت که سازه های ساخته شده زیر نظر نظام مهندسی تا حدود زیادی قابل اعتماد است.

مشاور ارشد رییس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر 35 درصد پرت حرارتی ساختمانهای ما از پنجره است، تصریح کرد: با عایق کردن جداره های بیرونی ساختمان می توان 15 درصد از پرت حرارتی را کاهش داد. امیدواریم در بخش مکانیک هم مانند پی و سازه موفق باشیم.

ترکان با بیان این که کشور ترکیه 2.5 برابر ایران تولید ناخالص داخلی دارد و این در حالی است که مصرف انرژی در آن کشور نصف ایران است،تاکید کرد: تولید ناخالص داخلی ترکیه سالانه 1000 میلیارد دلار است؛ در حالی که این رقم در کشور ما 400 میلیارد است. بنابراین باید به دنبال بهره وری بیشتر درصنعت ساختمان به عنوان یک صنعت انرژی بر باشیم.

وی با بیان اینکه نظام مهندسی و کنترل ساختمان دو مقوله جدا از هم نیستند، گفت: هر دستورالعملی که تدوین می شود باید بر اساس این قانون شکل بگیرد در غیر این صورت نظام مهندسی تبدیل به یک اتحادیه صنفی می شود.

مشاور ارشد رییس جمهور اظهار کرد: باید از مهندسان صاحب صلاحیت در ساخت و سازها استفاده شود. از سوی دیگر قطع رابطه مالی بین مالک و ناظر باعث می شود تا استقلال عملکردی مهندس ناظر در جهت ارتقای کیفیت ساخت افزایش یابد.
منبع: صما
نام:
ایمیل:
* نظر: