تازه ترین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
زیر و بم شهرسازی با معماری ایرانی‌اسلامی
عضو کمیسیون عمران مجلس، بر ضرورت احیا و حفظ آثار معماری اسلامی در کشورهایی که درگیر جنگ‌های داخلی هستند، تاکید کرد.
ضرورت استفاده از نمادهای معماری ایرانی در هتل‌سازی
درون‌گرایی و گرایش معماران ایرانی به‌سوی حیاط‌ها، پادیاوها، گودال‌باغچه‌ها، هشتی‌ها و کلاه‌فرنگی‌ها که شبستان‌ها را گرداگرد خود گرفته است، از دیرباز جزء منطق ایرانی بوده است، با وجود این مدت‌هاست که معماری ایرانی از شهرهای ایران رخت بربسته و جای خود را به معماری‌های وارداتی و البته نامتناسب غربی داده است.
هنرمندی که به ساخت قلعه‌های شنی با معماری عجیب علاقه دارد
ساختن قلعه‌های شنی در ساحل دریا یکی از سرگرمی های بسیاری از کودکان محسوب می شود. اما هیجان بازی کردن با شن های ساحلی همچنان در بزرگسالی هم همراه آدم هاست. به گونه ای که خیلی از ما وقتی به دریا می رسیم، یکی از تفریحاتمان ساختن شکل های هندسی یا ترسیم شکلک های خنده دار روی شن های دریاست.
حکومت، معماری و مردم
حسین سلطان‌زاده، پژوهشگر حوزه معماری ایرانی، عضو هیأت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: سرزمین ایران جز نوار پیرامونی دریای مازندران و بالای رشته کوه البرز که فضاهایی سبز و خرم داشته، در ناحیه‌های مرکزی و جنوبی همواره با کمبود آب روبه‌رو بوده و فضای سبز نداشته است؛ بدین ‌ترتیب باغ در فرهنگ ایرانی به‌ویژه در ناحیه‌های خشک و کویری فضایی زیبا، آرمانی و عالی بوده است؛ از همین ‌رو است که واژه‌هایی متنوع برای باغ در فرهنگ ما ساخته شده است.
مسجدی در ایران که محصول پرهیختگی نیست/ آیا جامعه بی‌فرهنگ داریم؟
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تشریح تفاوت پرهیختگی و فرهیختگی گفت: پرهیختن دائمی است و در طول زندگی باید این پرهیختن در وجودمان غلبه داشته باشد به همین دلیل این کیفیت از تربیت، از سر سفره پدر و مادر شروع شده و تا لحظه مرگ ادامه دارد.
تصاویر پل عجیب متحرک برای رودخانه ای در مغولستان
طرح پل متحرکی برای روخانه ای در مغولستان ارائه شده است. این پل تا می شود و می توان به وسیله یدک کش مکان آن را تغییر داد.
افزایش ۴ برابری عمر ساختمان‌ها در صورت رعایت مسائل فنی
مشاور فناوری و تشکل‌های‌حرفه‌ای معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی مؤلف کتاب "عناصر شفاف پوسته خارجی ساختمان‌ها" به عنوان یکی از برگزیدگان دریافت جایزه چهارمین دوره دوسالانه کتاب معماری و شهرسازی اعلام کرد: اهمیت توجه به مشخصات فنی و اجرایی پوسته بیرونی ساختمان‌ها به قدری است که اگر مشخصات اعلام شده در کتاب مذکور در زمان طرح و اجرای ساختمان به درستی رعایت شود به سادگی عمر مفید ساختمان‌ها از نظر فنی به ۴ برابر افزایش پیدا خواهد کرد.
نور در هنر، معماری و شهرسازی
کتاب نور در هنر، معماری و شهرسازی ایران به سفارش معاونت معماری و شهرسازی و حاصل مجموعه مقالاتی در کنفرانسی تحت همین عنوان، توسط انتشارات دانشگاه تهران، در سال ۹۴ منتشر شد.
ضرورت احداث ساختمان‌های زیست‌محیطی درفضاهای شهری
یک مهندس در حوزه معماری و متخصص صنعت ساختمان سازی با بیان این نکته که استفاده از معماری ارگانیک برای تمام اقشار جامعه با هر سطح اقتصادی ممکن خواهد بود، توضیح داد: متاسفانه ما در کشور به سمت تجمل گرایی می‌رویم در صورتی که با هزینه‌هایی بسیار پایین‌تر از سطح انتظار می‌توانیم فضایی سازگار با محیط زیست داشته باشیم.
معماری از رم تا ایران
سومین همایش معماری، عمران و شهرسازی در آغاز هزاره سوم به صورت رسمی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC ثبت و نمایه شده است.